2018 iPhone Modellerine Güç Verecek İşlemcinin Detayları Belli Oldu (1 kişi)

Uğuя

TRapple sever
Katılım
12 Haz 2018
Mesajlar
389
Tepkime puanı
68
Puanları
28
2018-iPhone-Modelleri (1).jpg

Apple’ın önemli tedarikçilerinden Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, gelişmiş 7 nanometre üretim teknolojisinin kullanıldığı işlemcilerin ticari üretimine başladığını açıkladı. 7nm üretim teknolojisi ile üretilen işlemcilerin en büyük müşterilerinden birisi Apple olacak ve A12 serisi işlemciler 2018 iPhone modellerinde yer alacak.
Açıklama, TSMC’nin CEO’su Wei tarafından ve TSMC’nin 7nm üretim teknolojisinde beklenenden daha düşük verim oranıyla karşı karşıya olduğu yönündeki spekülasyonları ortadan kaldırmak için yapıldı. Wei, 7nm üretim teknolojisi ile üretilen işlemciler için sipariş veren müşterileri hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı ancak 2017’de 10.5 milyon adet olan işlemci üretimi kapasitesinin bu yıl 12 milyona çıkardıklarını belirtti.
7 NANOMETRE ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
7nm üretim teknolojisi kullanılarak oluşturulan yongalar, AI, GPU, kripto para birimi ve 5G uygulamaları olmak üzere 2018’in sonuna kadar toplamda 50 işlemci tasarımı ile karşımıza çıkacak. iPhone’larda da yerini alacak olan 7nm teknolojisi ile üretilmiş A12 işlemcisi önceki modellere kıyasla daha yüksek performans ve pil ömrü sunacak.

Şu anda TSMC, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’de bulunan A11 Bionic işlemcisinin ve iPhone 7, iPhone 7 Plus’daki A10 Fusion işlemcisinin tek tedarikçisi konumunda. Geçtiğimiz yıl yayınlanan bir raporda, TSMC’nin 7nm FinFET işlemci fabrikasında kullandığı yonga plakası paketleme teknolojisinin Samsung’un aynı alanda kullandığı teknolojiden büyük ölçüde üstün olduğu bilgisi paylaşılmıştı. TSMC’nin CEO’su Wei ayrıca 5nm üretim teknolojisine de değinerek, bu teknolojiyi en geç 2020’nin başına kadar kullanmaya başlayacaklarını ve teknoloji için 25 milyar dolar yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.
 

Bu konuyu okuyanlar konu

Üst