Sorun Cevaplayalım

Jailbreak hakkında merak ettiğiniz tüm soru(n)lara 7/24 destek.

Çözümlenmiş Sorular

Kullanıcılarımızın sorularını ve sunduğumuz çözümleri inceleyin

Destek Ekibimiz Sizlerle

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Aliya İzzet Begoviç Biyografisi

Damla

Yetkili
xF Yetkili
Katılım
13 Haz 2018
Mesajlar
2,229
Tepki puanı
503
Puanları
113
Aynı adı taşıyan dedesi Aliya İzzetbegoviç, Üsküdar'da askerlik yaparken tanıştığı Türk kızı Sıdıka Hanım ile evlenmiştir. Dede İzzetbegoviç, Sıdıka Hanım ile evlendikten sonra Şamats'a geri döner. Bu evlilikten beş erkek çocukları dünyaya gelir. Aliya'nın babası Mustafa da Şamats'ta doğmuştur.

Aliya İzzetbegoviç, 8 Ağustos 1925'te Şamats'ta ( Bosanski Šamac ) doğduktan 2 yıl sonra ailesi Saraybosna'ya ( Sarajevo ) taşınır. Aliya İzzetbegoviç anılarında, "6 yaşındayken Kur'an kursuna başladığını ve çocuk olmasına rağmen sabah namazlarını camide kıldığını" anlatır.

II. Dünya Savaşı sırasında Genç Müslüman ( Mladi Muslimani ) birliğine katıldı. Bu birlik hem anti-komünist hem de anti-faşist bir yapıdaydı. Aynı zamanda Alman Nazi birliklerine ve komünist örgütlere karşı savaşıyordu. Bu eylemleri yüzünden, Komünist Parti başkanı Josip Broz Tito, Aliya'yı Yugoslavya devletinin kuruluşundan sonra, 1946 yılında 3 yıl sürgün hapsine gönderdi . Serbest kaldıktan sonra Saraybosna'da hukuk okumaya başladı ve siyasi faliyetlerini sürdürdü.

Alyia İzzetbegoviç 1990`dan 1992'ye kadar Bosna-Hersek Eyalet Cumhuriyeti`nin Cumhurbaşkanlık görevini üstlendi. 1992 yılında uluslararası tarafsız gözlemcilerin kontrolü altında yapılan bir serbest referandum sonucunda Bosna-Hersek Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etmiştir. 1992-2000 yılları arasında 7 kişilik Ortak Devlet Başkanlığı Konseyi'nin başkanlığını yaptı.

Sevenleri tarafindan "Bilge Kral" lakabı verilen İzzetbegoviç, 24 yaşında iken komünist dönem Yugoslavyasında İslamcılık suçlaması nedeniyle 4 sene cezaevinde yatmıştı. Cezaevi yıllarının sağlık problemlerinin artmasına yol açtığı belirtiliyor.

Aliya İzzetbegoviç Bosna Savaşı'nda (1992-1995) anahtar bir rol oynamıştır.

14 Aralık 1995 – Aliya Îzzetbegoviç, Slobodan Milošević ve Franjo Tuđman, Dayton Antlaşmasını imzadılar. Bosna Savaşı sonuçlandı.

Aliya İzzetbegoviç, Osmanlının yetimi "Bosna'nın" babası...
20.yüzyılda bosnak-hersekte sırpların yaptığı vahşete tüm dünya seyre dalarken kendisi büyük bir mücadele göstermiştir...
Ateist ve materyalist bir siyasetin çoraklaştırdığı topraklarda insanları Allahın adıyla diriltmiştir.
Allah Razı olsun
"Doğu ve Batı Arasında İslam" adlı bir eseri var..
 
Üst