Haber Apple M1X sızdırıldı: 2021 Mac’ler bu işlemci ile gelecek (1 kişi)

  • Konbuyu başlatan josepH
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 65

josepH

Co Admin
Destek Ekibi
SMS Onaylı
Katılım
10 Haz 2018
Mesajlar
1,769
Tepkime puanı
817
Puanları
113
1622935453145.png

Apple M1X, Apple tarafından 2021 yılında piyasaya sürülecek olan yeni nesil bilgisayarların yeni işlemcisi olacak. Bugün ortaya çıkan bir sızıntı, Apple’ın yeni işlemcisinin, işlem ve grafik performansında önemli bir artış sunacağına işaret ediyor.
Apple, Intel’in x86 mimarisinden ARM’e geçiş yaparak ilk yongası M1 ile sektörü baya bir şaşırttı. Bu hamle, neredeyse orijinal iPhone’un piyasaya sürülmesinden bu yana on yıldır konuşulan, ancak bir kasırga gibi ve beklenmedik bir performans ve etkililik seviyesiyle gelen bir hareket oldu.

Yeni CPU’nun hem tek çekirdekli hem de çoklu iş parçacığındaki sonuçları, ARM mimarisi altındaki istemci ekipmanında şimdiye kadar görülen en yüksek sonuçlar oldu. GPU tarafı da entegre bir grafik kartı kullanıldığı için iyi bir seviyeye ulaştı.

Farklı mimariler arasında performans seviyelerini karşılaştırmak zor olsa da, genel kanı Apple’ın başlangıç için iyi bir iş çıkardığı yönünde. Bu şaşırtıcı değil, çünkü Apple, 1980’lerde Acorn Computer ile gelişimine dahil olduğu ve mobil cihazları için şimdiye kadar ürettiği tescilli tasarımları ile ARM konusunda en deneyimli şirketlerden biri.

Apple M1X, 2021'de Mac'ler için SoC olacak
Apple M1X, 2021’de Mac’ler için SoC olacak
Elbette Apple, ARM’yi dizüstü bilgisayarlardan, iMac Pro’dan ve özellikle Mac Pro gibi cihazlardan daha güçlü makinelere taşıyabilmek için uygulama yürütme gibi sorunları çözmek ve performans düzeyini artırmak için ileriye dönük çalışmalar yapıyor.

Apple M1X işlemcinin beklenen özellikleri​

İlk SIZINTILAR 5 nanometre sürecini ve hibrit mimariyi (big.LITTLE) koruyacak bir yongaya işaret ediyor. 12 çekirdekli bir CPU’ya, sekiz yüksek performanslı Firestorm ve dördü enerji verimliliğine odaklanmış Icestorm eşlik edecek, Yeni model 3,2 GHz frekansında ve toplam 28 MB önbelleğe sahip olacak. 12 çekirdek, orijinal M1’in sekiz çekirdeğine (4 + 4) göre % 50’lik bir artışı temsil ediyor.
GPU, 16 çekirdek ve 256 yürütme birimi ile daha da büyük bir yükseltme sunacak ki bu rakam M1’de bulunanların tam olarak iki katı. Daha yüksek performans seviyesi, Apple M1X’in güç tüketiminin 45W TDP’ye yükselmesine neden olacaktır. RAM desteği de artacak ve 32 GB LPDDR4X-4266’yı işleyebilecek.

Apple M1X işlemciyi hangi Mac’ler kullanacak?​

Apple M1X, 2021’de piyasaya süreceği Mac modellerinde kullanılacak. Sızıntılarda özellikle üç cihazdan bahsediliyor: MacBook Pro 14, MacBook Pro 16 ve iMac 27 AIO. Şimdilik, Intel Xeon işlemciler ve NVIDIA Quadro profesyonel grafik kartlarının kullanıldığı Mac Pro bunun dışında kalacak.

Apple kendine zaman verdi ve silikon projesinin üç yıl süreceğini duyurdu. Bu süre zarfında bazı cihazları dışarıda bırakıp Intel’in x86’sını kullanmaya devam etmesi gerekip gerekmediğini göreceğiz. Her durumda, ARM mimarisini PC’lere getirme süreci iyi bir hızda devam ediyor ve yeni yongalar hakkındaki bilgiler umut verici.
 

Bu konuyu okuyanlar konu

Üst