Böbrekleri Bitiren 9 Kötü Alışkanlık. (1 kişi)

DeliTurK

Living is to resist
Admin
Destek Ekibi
Kurumsal Üye
Site Kurucu
Repo Ekibi
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
3,776
Çözümler
3
Tepkime puanı
2,947
Puanları
113
Böbreği Bitiren Alışkanlıklar

Her yıl böbrek sorunları sebebiyle milyonlarca insan diyaliz tedavisine alınmaktadır. Ayrıca uzun süre nakil sağlanamayan ileri derecedeki böbrek hastaları hayatını kaybetme noktasına gelebilmektedir. Böbreklerin insan bedeni için çok önemli görevlerinin olduğu herkese malumdur. İyi çalışmayan böbrekler bedendeki zararlı maddelerin atılmasını sağlayamaz. Böbrekler tansiyonu ve kan hücrelerini düzenlediği için vücuttaki en kilit organlardan biri olarak kabul edilir. Bu yüzden bütün insanların böbrek sağlığı konusunda çok titiz davranması gerekmektedir. Yalnız gündelik hayatta yapılan bazı yanlışlar böbreklere ağır zararlar verebiliyor. İşte böbreklere zarar veren alışkanlıklar;

1. Sigara Kullanmak
Sigaranın insan vücudundaki hemen hemen bütün organlara zararlı olduğu ispatlanmıştır.

2. Az Sıvı Alımı
Uzmanlar böbrek sağlığı için günde en az 1,5-2 litre su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun sebebi ise sıvı eksikliğinin dolaşım sisteminin yavaşlamasına ve kandaki zararlı hücrelerin atılmasına engel olmasıdır.

3. Aşırı Tuzlu Yeme Alışkanlığı
Böbrekler tuzun içerisindeki sodyumun yakılarak bedenden çıkarılması işlevini üstlenir. Yalnız normalin üzerinde tuz tüketildiğinde böbrekler normalden daha uzun süre çalışmak zorunda kalacak. Bu durum zamanla böbreklerin işleyişine ağır zararlar verecek.

4. Sürekli Çay-Kahve ve Asitli İçecek Tüketimi
Çay ve kahve hemen hemen bütün insanların günlük tutkuları arasında yer almaktadır. Aynı şekilde sıcak yaz günlerinin de çok tüketilen içecekleri arasında kola yer almaktadır fakat bu içeceklerin terkibinde bulunan kafein önce kan dolaşımına dolaylı olarak da böbreklere olumsuz etki gösterir.

5. Uykusuzluk Sorunu
Uyku esnasında vücut bütün günün yorgunluğunu atar ve aynı zamanda iç organlar da dinlenir. Uykuya dikkat edilmezse böbreklerin işlevi bozulur. Eğer uykusuz kalırsanız, organlarınız aşırı çalışmak zorunda kalır ve dinlenme yapamıyor.

6. Bilinçsizce İlaç Alımı
İlaç kullanmayı 'kitap okumak', 'müzik dinlemek' gibi bir alışkanlık haline getirmeyin. Özellikle ağrı kesicileri hekim tavsiyesi olmadan çok fazla kullanan insan var. Bu durum böbrek yetersizliği sorununu doğurabilir.

7. Fazla Protein Alımı
Proteinler vücudumuz için çok önemli besinlerdir. Yine de böbrek sağlığınız açısından ihtiyacın üzerinde protein alınmaması önerilmektedir.

8. Alkol Bağımlılığı
Böbreklere en ağır zararı bulunan maddeler alkollü içeceklerdir. Bu içecekler böbreklerde biriken zararlı maddelerin artmasına ortam hazırlar.

9. İdrarı Sürekli Ertelemek
İdrar ihtiyacını aksatmak bu bölgedeki kaslara olumsuz etki yapar.En önemlisi de böbrek yetmezliği probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 

Bu konuyu okuyanlar konu

Üst