Rehber Detaylı Jailbreak Kılavuzu - Jailbreakli iPhone ile Neler Yapabilirsiniz?

Hayell

TRapple sever
Yeni Üye
İlk defa Jailbreak yapacak arkadaşlar için veya bu konuda henüz pek bir bilgiye sahip olmayanlar için detaylı bir kılavuz olacağını düşünüyorum.

Jailbreak Nedir?
Normal bir iPhone/iPad cihazında yapamayacağınız şeylere erişmek gerçekten cezbedici. Ne istersen yapma özgürlüğüne sahipsin çünkü insanlar sahip olduklarından o kadar memnun değiller. Kurtulmak istiyorlar ve ülkemizde günümüzde bu telefonlara tonla para ödendiği için onunla ne isterlerse onu yapmak istiyorlar. Türkçe karşılığı “Hapisten kaçma, zincirleri kırma” olan Jailbreak de bu yüzden ortaya çıkmıştır.

Jailbreak, iPhone/iPad kullanıcılarına normal şartlarda yazılımının kısıtladığı eylemleri gerçekleştirme olanağı sunar. Bunu bir dizi kernel yaması kullanarak yapar.
Jailbreak'in avantajlarından biri, işlevselliği iyileştirebilmesidir. Kullanıcılar, bunları "tweak" adı verilen özel paketlerin yüklenmesi ile elde edebilir. Günümüzde standart bir kullanıcının ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla tweak bulunur.


Öte yandan, App Store'dan kaldırılan uygulamaların indirilmesine izin verir. Çeşitli temalar ile arayüzü değiştirebilmenize izin verir. Oyunlarda hile yapabilmenize izin verebilir. Çoğu uygulamada uygulama içi satın alımları ücretsiz hale getirebilir. Cihazınızı daha hızlı hale getirebilir.

Bu noktada bize Cydia adı verilen market yardımcı oluyor. Cihazınızda kullanmak istediğiniz tweakleri Cydia üzerinden indirebilirsiniz. Tweaklerin iOS sürümünüzle uygun olduğunu kontrol etmeniz gerekir yoksa performans sorunlarına, safe moda* girebilmenize veya loop* oluşmasına neden olabilir.
Cydia Nedir?
Cydia; Jailbreak yapılmış iPhone'lar, iPad'ler ve iPod'larda yazılım paketleri bulmasını ve yüklemesini sağlayan bir paket yönetici mobil uygulamasıdır. Günümüzde Zebra, Sileo, Installer gibi alternatifleri mevcuttur. Geliştiricilerin sunduğu tweak, tema gibi yazılım paketlerinin çoğu ücretsiz olmakla birlikte ücretli olanlar da mevcuttur.

Respring Nedir?
(Springboard'ı Yeniden Başlatma olarak da geçer.) Cydiadan yüklediğiniz bir tweakin kurulumun tamamlanması, yaptığınız değişikliklerin kullanılmaya başlaması için ekranın yeniden başlaması demektir.

Safe Mode/Güvenli Mod Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başka tweakler ile çakışması sebebiyle iPhone’un güvenli moda girmesidir. Çıkmak için telefonunuzun üstünde yazan Exit yazısına basarak ekranda beliren uyarıya Restart demeniz yeterlidir. Eğer yeniden başlayınca düzelmezse Cydia'yı açıp son kurduğunuz tweak/tweakleri kaldırmanız gerekebilir.

Respring Loop Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başka tweakler ile çakışması sebebiyle Jailbreak sisteminin yeniden başlatma döngüsünde takılmasıdır. Hard reset ile cihazı döngüden çıkarabilirsiniz. Bu durum Jailbreak'in pasif olmasına neden olur, tekrar jailbreak yapmanız gerekir. O yüzden kurduğunuz tweaklerin uyumlu olmasına dikkat edin.

Repo Nedir?
Kurduğunuz tweakin kaynağına verilen isimdir.

Tethered Jailbreak Nedir?
Tethered Jailbreakli bir cihaz, yeniden başlatmalara karşı dayanıklı değildir. Cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterse veya yeniden başlatılırsa) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur.

Untethered Jailbreak Nedir?
Untethered Jailbreakli bir cihaz, yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak'li olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde güncel cihazlar için bu işlem mümkün değildir.

Jailbreak Yasal mı?
Evet, Jailbreak işlemi yasaldır.

Cihazın Garantisini Etkiler mi?
Cihazınızın garantisini etkilemez. Günümüzde Jailbreak hakkında yaygın olarak bilinen yanlışlardan biri budur.
Apple'ın sözleşmesi gereği, Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmemektedir. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz Jailbreakli ise kabul edilmez. Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız cihazınızı restore etmeniz yeterlidir. (Jailbreak araçlarının içinde restore ayarı bulunuyor.)

Jailbreak Yaptığımızda Veriler Kaybolur mu?
Hayır. Jailbreak ypatıktan sonra, telefonunuzda tüm veriler korunur. App Store'dan uygulama alışverişi yapmaya devam edebilirsiniz. Yani güvenlidir, herhangi bir sorun oluşmaz.

Jailbreak'in Dezavantajları Nelerdir?
Hep avantajlarından ve yapabileceklerinizden bahsettik. Bu işlemin dezavantajı yok mu, tabii ki var. Daha önce bahsettiğim gibi sayısını tahmin edemeyeceğimiz kadar çok tweak var ve her geçen gün geliştiriciler tarafından yenileri eklenmeye devam ediyor. Bunları bir çoğu cihazınızla uyumsuz olabilir. Çünkü Jailbreak, ilk iPhone tanıtıldıktan sadece 10 gün sonra ortaya çıkmıştır ve hala günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Bunca geniş zaman diliminde yeni sürümler ve yeni cihazlar tanıtıldı. Bunlara göre hep yeni tweakler ortaya çıktı ancak çok eski bir tweake de denk gelmeniz olası. Bunları kurarsanız performansınızın kötü etkilenmesine sebebiyet verebilirsiniz. Pil ömrünüz olumsuz etkilenebilir.
Buna dikkat ettiğiniz sürece bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Jailbreak Yaptıktan Sonra Neler Uygulanmalı?

1-
Eğer Jailbreak başarılı bir şekilde olduysa, yaptıktan sonra paket yöneticiniz ekrana gelecektir.
Kısaca, iOS cihazlarda Jailbreak yapıldıktan sonra ekrana gelen mobil uygulama diyebiliriz.
Phoenix, Unc0ver, checkra1n gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Cydia,
Chimera, Odyssey gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Sileo gelir.

Örnek Soru: Odyssey Jailbreak yaptım ancak Sileo yerine Cydia kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz.
 1. Ana ekranınızdaki Sileo uygulamasını açın.
 2. Arama çubuğuna Cydia Installer yazın.
 3. Cydia Installer'ı indirip cihazınıza respring atın.
 4. Artık ana ekranınızda Sileo'nun yanında Cydia uygulamasını da göreceksiniz.
Her paket yöneticisinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, aynı cihazda birden fazla paket yöneticisine sahip olmak cihaza asla zarar vermez.

2- Kullandığınız paket yöneticine ilk giriş yaptığınızda şu uyarı belirebilir:
"Bir veya birden fazla gerekli paket güncelliğini yitirmiş. Eğer bu güncellemeler yapılmazsa, hatalarla karşılaşabilirsiniz."
Normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok. Tam Güncelleme butonuna basmanız yeterlidir. Butona bastıktan sonra gerekli paketleri kendisi indirecektir.

3- Varsayılan olarak eklenen repolarda tam olarak aradığınızı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle başka repolar ekleyebilirsiniz.
Bazı repoların tweakleri, işlevlerine bağlı olarak ücretli olabilir. Dilerseniz kredi kartı ile satın alarak geliştiriciye destek olabilirsiniz veya herhangi bir repoda Crack'li versiyonu varsa onu da indirebilirsiniz.
Sizin için hazırladığım güncel repo listesi aşağıdadır:
 • Güncel Repo Listesi: * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
4- Önerdiğim Tweakler (Yazılı tweakleri indirmek tamamen tercihinize bağlıdır, hiçbirini kullanmak zorunda değilsiniz):
Tavsiye: Her şeyi kurma, az ve öz kullan ;)
Sistem Geneli Reklam Engelleme İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
MYbloXX for iOS (Aralarında en iyisi.)
Orijinal Repo:
-----------------
BlockYouX
Orijinal Repo:
-----------------
Mega UHB
Orijinal Repo:
Not: Mega UHB'yi kullanabilmeniz için bu repoyu da eklemeniz gereklidir:
Sistem Geneli Cihazı Özelleştirebilmek İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
Lynx 2
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
Springtomize 5
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
MiDevice
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
Özel Uygulamalar İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
Instagram için:
Rocket for Instagram
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
Rhino
Orijinal Repo:
-----------------
InstagramPlus
Orijinal Repo:
-----------------
WhatsApp için:
→ Watusi for WhatsApp
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
- AppsManager : Yüklü uygulamalar için temizleme, yedekleme ve geri yükleme imkanı sağlar. (Orijinal Reposu: TIGI Software) lisaslı kulanmak isteyenler Trappledestek repodan indirebilir.
- AppData : Tek bir kaydırmayla; uygulamanın boyutunu ve sürümünü görüntüleme, uygulama adı değiştirme, uygulama önbellek verilerini temizleme gibi çeşitli özellikleri yapabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: Fouad's Repo)
- AppStore++ : AppStore'daki uygulamaların sürümünü düşürmeye/yükseltmeye olanak tanır. Güncellemeleri engelleme özelliği bulunuyor ve hücreselden uygulama indirmede engel olabilen 200 MB sınırını kaldırabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: CokePokes)
- AppSync Unified : Bir iOS cihazına imzasız, sahte veya geçici imzalı IPA paketlerinin yüklenmesine izin vermek için kullanılan bir tweaktir. Yüklü uygulamaların sürümünü düşürmek veya klonlamak için de kullanılabilir. (Orijinal Repo: Karen's Repo ancak TRappleDestek Repo'dan iOS 14 uyumlu versiyonunu indirebilirsiniz.)
- BioProtect XS : Telefonunuzdaki uygulamalara Face ID veya Touch ID kilidi atayabilirsiniz. (Orijinal Repo: Limneos Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- CyDown : Cydia'da bulunan ücretli tweak ve temaların deb dosyalarını çekerek cihazda depolayabilir ve ücretsiz bir şekilde cihazınıza kurabilir. (Orijinal Repo: Julioverne Repo)
- DLEasy : Facebook, Instagram, Flickr, Linkdln, Pinterest, TikTok, Reddit, YouTube ve Twitter gibi çoğu sosyal medya uygulamasından video ve resimleri indirip kaydetmeye yarar. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Filza File Manager : iPhone, iPad, iPod Touch için dosya yöneticisidir. (Orijinal Repo: TIGI Software Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- Home Gesture : Support : iPhone X hareketlerini alt cihazlarda kullanabilmeyi sağlar. (Orijinal Repo: SBHNKHRMN Repo)
- iCleaner Pro : iOS sistem dosyalarını / önbellek dosyalarını temizlemeye ve optimize etmeye yarar. (Orijinal Repo: Ivano Bilenchi's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- LocaliAPStore : Uygulama veya oyun içindeki ücretli satılan her şeyi ücretsiz satın almanızı sağlayabilir.
- SafeShutdown : Cihazınızın pili bittiğinde cihazınızın tamamen kapanıp yeniden jailbreak için uğraşmanızı önler. Sahte kapanma yapar. (Orijinal Repo: Bigboss Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz. Ücretsiz alternatif: Sentinel)
- StoreSwitcher 2 : AppStore hesap sayfasına, hesaplar arası geçiş için bir düğme ekler.
- Translomatic : Herhangi bir metni hızlıca tercüme etmenizi sağlar. Cydia, Instagram, WhatsApp, Telegram, Nicegram, Reddit, YouTube, Safari gibi uygulamalarda da çalışır. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)

5- App Store'daki çoğu ücretli uygulamayı Jailbreak sayesinde ücretsiz indirebilmek mümkündür. Aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.
 • Site Bağlantısı : * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
 1. İlk olarak AppSync Unified tweakini indirmeniz gerekiyor. TRappleDestek Repo'dan indirebilirsiniz. Aksi taktirde AppCake içeriklerini kuramazsınız.
 2. Yukarıdaki siteye giriş yapın.
 3. I HAVE JAILBREAK butonuna basın.
 4. AppCake ana ekranınıza geldikten sonra uygulamaya girin.
 5. İlk girişte doğrulama işlemi için cihazınıza profil yüklemek isteyecektir, Verify butonuna bastıktan sonra Ayarlar>Genel>Profil kısmından AppCake profilinizi seçip doğrulamanız yeterlidir.
 6. Artık istediğiniz uygulamayı mağazadan kurabilirsiniz.

Checkra1n Jailbreak Kurulumu ve İlk Yüklenmesi Gereken Tweakler için Videolu Anlatım

UNetbootin USB olmadan kurulum

Nice
 

duzcelikara

TRapple sever
Yeni Üye
İlk defa Jailbreak yapacak arkadaşlar için veya bu konuda henüz pek bir bilgiye sahip olmayanlar için detaylı bir kılavuz olacağını düşünüyorum.

Jailbreak Nedir?
Normal bir iPhone/iPad cihazında yapamayacağınız şeylere erişmek gerçekten cezbedici. Ne istersen yapma özgürlüğüne sahipsin çünkü insanlar sahip olduklarından o kadar memnun değiller. Kurtulmak istiyorlar ve ülkemizde günümüzde bu telefonlara tonla para ödendiği için onunla ne isterlerse onu yapmak istiyorlar. Türkçe karşılığı “Hapisten kaçma, zincirleri kırma” olan Jailbreak de bu yüzden ortaya çıkmıştır.

Jailbreak, iPhone/iPad kullanıcılarına normal şartlarda yazılımının kısıtladığı eylemleri gerçekleştirme olanağı sunar. Bunu bir dizi kernel yaması kullanarak yapar.
Jailbreak'in avantajlarından biri, işlevselliği iyileştirebilmesidir. Kullanıcılar, bunları "tweak" adı verilen özel paketlerin yüklenmesi ile elde edebilir. Günümüzde standart bir kullanıcının ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla tweak bulunur.


Öte yandan, App Store'dan kaldırılan uygulamaların indirilmesine izin verir. Çeşitli temalar ile arayüzü değiştirebilmenize izin verir. Oyunlarda hile yapabilmenize izin verebilir. Çoğu uygulamada uygulama içi satın alımları ücretsiz hale getirebilir. Cihazınızı daha hızlı hale getirebilir.

Bu noktada bize Cydia adı verilen market yardımcı oluyor. Cihazınızda kullanmak istediğiniz tweakleri Cydia üzerinden indirebilirsiniz. Tweaklerin iOS sürümünüzle uygun olduğunu kontrol etmeniz gerekir yoksa performans sorunlarına, safe moda* girebilmenize veya loop* oluşmasına neden olabilir.
Cydia Nedir?
Cydia; Jailbreak yapılmış iPhone'lar, iPad'ler ve iPod'larda yazılım paketleri bulmasını ve yüklemesini sağlayan bir paket yönetici mobil uygulamasıdır. Günümüzde Zebra, Sileo, Installer gibi alternatifleri mevcuttur. Geliştiricilerin sunduğu tweak, tema gibi yazılım paketlerinin çoğu ücretsiz olmakla birlikte ücretli olanlar da mevcuttur.

Respring Nedir?
(Springboard'ı Yeniden Başlatma olarak da geçer.) Cydiadan yüklediğiniz bir tweakin kurulumun tamamlanması, yaptığınız değişikliklerin kullanılmaya başlaması için ekranın yeniden başlaması demektir.

Safe Mode/Güvenli Mod Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başka tweakler ile çakışması sebebiyle iPhone’un güvenli moda girmesidir. Çıkmak için telefonunuzun üstünde yazan Exit yazısına basarak ekranda beliren uyarıya Restart demeniz yeterlidir. Eğer yeniden başlayınca düzelmezse Cydia'yı açıp son kurduğunuz tweak/tweakleri kaldırmanız gerekebilir.

Respring Loop Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başka tweakler ile çakışması sebebiyle Jailbreak sisteminin yeniden başlatma döngüsünde takılmasıdır. Hard reset ile cihazı döngüden çıkarabilirsiniz. Bu durum Jailbreak'in pasif olmasına neden olur, tekrar jailbreak yapmanız gerekir. O yüzden kurduğunuz tweaklerin uyumlu olmasına dikkat edin.

Repo Nedir?
Kurduğunuz tweakin kaynağına verilen isimdir.

Tethered Jailbreak Nedir?
Tethered Jailbreakli bir cihaz, yeniden başlatmalara karşı dayanıklı değildir. Cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterse veya yeniden başlatılırsa) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur.

Untethered Jailbreak Nedir?
Untethered Jailbreakli bir cihaz, yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak'li olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde güncel cihazlar için bu işlem mümkün değildir.

Jailbreak Yasal mı?
Evet, Jailbreak işlemi yasaldır.

Cihazın Garantisini Etkiler mi?
Cihazınızın garantisini etkilemez. Günümüzde Jailbreak hakkında yaygın olarak bilinen yanlışlardan biri budur.
Apple'ın sözleşmesi gereği, Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmemektedir. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz Jailbreakli ise kabul edilmez. Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız cihazınızı restore etmeniz yeterlidir. (Jailbreak araçlarının içinde restore ayarı bulunuyor.)

Jailbreak Yaptığımızda Veriler Kaybolur mu?
Hayır. Jailbreak ypatıktan sonra, telefonunuzda tüm veriler korunur. App Store'dan uygulama alışverişi yapmaya devam edebilirsiniz. Yani güvenlidir, herhangi bir sorun oluşmaz.

Jailbreak'in Dezavantajları Nelerdir?
Hep avantajlarından ve yapabileceklerinizden bahsettik. Bu işlemin dezavantajı yok mu, tabii ki var. Daha önce bahsettiğim gibi sayısını tahmin edemeyeceğimiz kadar çok tweak var ve her geçen gün geliştiriciler tarafından yenileri eklenmeye devam ediyor. Bunları bir çoğu cihazınızla uyumsuz olabilir. Çünkü Jailbreak, ilk iPhone tanıtıldıktan sadece 10 gün sonra ortaya çıkmıştır ve hala günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Bunca geniş zaman diliminde yeni sürümler ve yeni cihazlar tanıtıldı. Bunlara göre hep yeni tweakler ortaya çıktı ancak çok eski bir tweake de denk gelmeniz olası. Bunları kurarsanız performansınızın kötü etkilenmesine sebebiyet verebilirsiniz. Pil ömrünüz olumsuz etkilenebilir.
Buna dikkat ettiğiniz sürece bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Jailbreak Yaptıktan Sonra Neler Uygulanmalı?

1-
Eğer Jailbreak başarılı bir şekilde olduysa, yaptıktan sonra paket yöneticiniz ekrana gelecektir.
Kısaca, iOS cihazlarda Jailbreak yapıldıktan sonra ekrana gelen mobil uygulama diyebiliriz.
Phoenix, Unc0ver, checkra1n gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Cydia,
Chimera, Odyssey gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Sileo gelir.

Örnek Soru: Odyssey Jailbreak yaptım ancak Sileo yerine Cydia kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz.
 1. Ana ekranınızdaki Sileo uygulamasını açın.
 2. Arama çubuğuna Cydia Installer yazın.
 3. Cydia Installer'ı indirip cihazınıza respring atın.
 4. Artık ana ekranınızda Sileo'nun yanında Cydia uygulamasını da göreceksiniz.
Her paket yöneticisinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, aynı cihazda birden fazla paket yöneticisine sahip olmak cihaza asla zarar vermez.

2- Kullandığınız paket yöneticine ilk giriş yaptığınızda şu uyarı belirebilir:
"Bir veya birden fazla gerekli paket güncelliğini yitirmiş. Eğer bu güncellemeler yapılmazsa, hatalarla karşılaşabilirsiniz."
Normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok. Tam Güncelleme butonuna basmanız yeterlidir. Butona bastıktan sonra gerekli paketleri kendisi indirecektir.

3- Varsayılan olarak eklenen repolarda tam olarak aradığınızı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle başka repolar ekleyebilirsiniz.
Bazı repoların tweakleri, işlevlerine bağlı olarak ücretli olabilir. Dilerseniz kredi kartı ile satın alarak geliştiriciye destek olabilirsiniz veya herhangi bir repoda Crack'li versiyonu varsa onu da indirebilirsiniz.
Sizin için hazırladığım güncel repo listesi aşağıdadır:
 • Güncel Repo Listesi: * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
4- Önerdiğim Tweakler (Yazılı tweakleri indirmek tamamen tercihinize bağlıdır, hiçbirini kullanmak zorunda değilsiniz):
Tavsiye: Her şeyi kurma, az ve öz kullan ;)
Sistem Geneli Reklam Engelleme İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
MYbloXX for iOS (Aralarında en iyisi.)
Orijinal Repo:
-----------------
BlockYouX
Orijinal Repo:
-----------------
Mega UHB
Orijinal Repo:
Not: Mega UHB'yi kullanabilmeniz için bu repoyu da eklemeniz gereklidir:
Sistem Geneli Cihazı Özelleştirebilmek İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
Lynx 2
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
Springtomize 5
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
MiDevice
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
Özel Uygulamalar İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
Instagram için:
Rocket for Instagram
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
Rhino
Orijinal Repo:
-----------------
InstagramPlus
Orijinal Repo:
-----------------
WhatsApp için:
→ Watusi for WhatsApp
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
- AppsManager : Yüklü uygulamalar için temizleme, yedekleme ve geri yükleme imkanı sağlar. (Orijinal Reposu: TIGI Software) lisaslı kulanmak isteyenler Trappledestek repodan indirebilir.
- AppData : Tek bir kaydırmayla; uygulamanın boyutunu ve sürümünü görüntüleme, uygulama adı değiştirme, uygulama önbellek verilerini temizleme gibi çeşitli özellikleri yapabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: Fouad's Repo)
- AppStore++ : AppStore'daki uygulamaların sürümünü düşürmeye/yükseltmeye olanak tanır. Güncellemeleri engelleme özelliği bulunuyor ve hücreselden uygulama indirmede engel olabilen 200 MB sınırını kaldırabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: CokePokes)
- AppSync Unified : Bir iOS cihazına imzasız, sahte veya geçici imzalı IPA paketlerinin yüklenmesine izin vermek için kullanılan bir tweaktir. Yüklü uygulamaların sürümünü düşürmek veya klonlamak için de kullanılabilir. (Orijinal Repo: Karen's Repo ancak TRappleDestek Repo'dan iOS 14 uyumlu versiyonunu indirebilirsiniz.)
- BioProtect XS : Telefonunuzdaki uygulamalara Face ID veya Touch ID kilidi atayabilirsiniz. (Orijinal Repo: Limneos Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- CyDown : Cydia'da bulunan ücretli tweak ve temaların deb dosyalarını çekerek cihazda depolayabilir ve ücretsiz bir şekilde cihazınıza kurabilir. (Orijinal Repo: Julioverne Repo)
- DLEasy : Facebook, Instagram, Flickr, Linkdln, Pinterest, TikTok, Reddit, YouTube ve Twitter gibi çoğu sosyal medya uygulamasından video ve resimleri indirip kaydetmeye yarar. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Filza File Manager : iPhone, iPad, iPod Touch için dosya yöneticisidir. (Orijinal Repo: TIGI Software Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- Home Gesture : Support : iPhone X hareketlerini alt cihazlarda kullanabilmeyi sağlar. (Orijinal Repo: SBHNKHRMN Repo)
- iCleaner Pro : iOS sistem dosyalarını / önbellek dosyalarını temizlemeye ve optimize etmeye yarar. (Orijinal Repo: Ivano Bilenchi's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- LocaliAPStore : Uygulama veya oyun içindeki ücretli satılan her şeyi ücretsiz satın almanızı sağlayabilir.
- SafeShutdown : Cihazınızın pili bittiğinde cihazınızın tamamen kapanıp yeniden jailbreak için uğraşmanızı önler. Sahte kapanma yapar. (Orijinal Repo: Bigboss Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz. Ücretsiz alternatif: Sentinel)
- StoreSwitcher 2 : AppStore hesap sayfasına, hesaplar arası geçiş için bir düğme ekler.
- Translomatic : Herhangi bir metni hızlıca tercüme etmenizi sağlar. Cydia, Instagram, WhatsApp, Telegram, Nicegram, Reddit, YouTube, Safari gibi uygulamalarda da çalışır. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)

5- App Store'daki çoğu ücretli uygulamayı Jailbreak sayesinde ücretsiz indirebilmek mümkündür. Aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.
 • Site Bağlantısı : * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
 1. İlk olarak AppSync Unified tweakini indirmeniz gerekiyor. TRappleDestek Repo'dan indirebilirsiniz. Aksi taktirde AppCake içeriklerini kuramazsınız.
 2. Yukarıdaki siteye giriş yapın.
 3. I HAVE JAILBREAK butonuna basın.
 4. AppCake ana ekranınıza geldikten sonra uygulamaya girin.
 5. İlk girişte doğrulama işlemi için cihazınıza profil yüklemek isteyecektir, Verify butonuna bastıktan sonra Ayarlar>Genel>Profil kısmından AppCake profilinizi seçip doğrulamanız yeterlidir.
 6. Artık istediğiniz uygulamayı mağazadan kurabilirsiniz.

Checkra1n Jailbreak Kurulumu ve İlk Yüklenmesi Gereken Tweakler için Videolu Anlatım

UNetbootin USB olmadan kurulum

eywallah hocam
 

MaviBere

TRapple sever
Yeni Üye
İlk defa Jailbreak yapacak arkadaşlar için veya bu konuda henüz pek bir bilgiye sahip olmayanlar için detaylı bir kılavuz olacağını düşünüyorum.

Jailbreak Nedir?
Normal bir iPhone/iPad cihazında yapamayacağınız şeylere erişmek gerçekten cezbedici. Ne istersen yapma özgürlüğüne sahipsin çünkü insanlar sahip olduklarından o kadar memnun değiller. Kurtulmak istiyorlar ve ülkemizde günümüzde bu telefonlara tonla para ödendiği için onunla ne isterlerse onu yapmak istiyorlar. Türkçe karşılığı “Hapisten kaçma, zincirleri kırma” olan Jailbreak de bu yüzden ortaya çıkmıştır.

Jailbreak, iPhone/iPad kullanıcılarına normal şartlarda yazılımının kısıtladığı eylemleri gerçekleştirme olanağı sunar. Bunu bir dizi kernel yaması kullanarak yapar.
Jailbreak'in avantajlarından biri, işlevselliği iyileştirebilmesidir. Kullanıcılar, bunları "tweak" adı verilen özel paketlerin yüklenmesi ile elde edebilir. Günümüzde standart bir kullanıcının ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla tweak bulunur.


Öte yandan, App Store'dan kaldırılan uygulamaların indirilmesine izin verir. Çeşitli temalar ile arayüzü değiştirebilmenize izin verir. Oyunlarda hile yapabilmenize izin verebilir. Çoğu uygulamada uygulama içi satın alımları ücretsiz hale getirebilir. Cihazınızı daha hızlı hale getirebilir.

Bu noktada bize Cydia adı verilen market yardımcı oluyor. Cihazınızda kullanmak istediğiniz tweakleri Cydia üzerinden indirebilirsiniz. Tweaklerin iOS sürümünüzle uygun olduğunu kontrol etmeniz gerekir yoksa performans sorunlarına, safe moda* girebilmenize veya loop* oluşmasına neden olabilir.
Cydia Nedir?
Cydia; Jailbreak yapılmış iPhone'lar, iPad'ler ve iPod'larda yazılım paketleri bulmasını ve yüklemesini sağlayan bir paket yönetici mobil uygulamasıdır. Günümüzde Zebra, Sileo, Installer gibi alternatifleri mevcuttur. Geliştiricilerin sunduğu tweak, tema gibi yazılım paketlerinin çoğu ücretsiz olmakla birlikte ücretli olanlar da mevcuttur.

Respring Nedir?
(Springboard'ı Yeniden Başlatma olarak da geçer.) Cydiadan yüklediğiniz bir tweakin kurulumun tamamlanması, yaptığınız değişikliklerin kullanılmaya başlaması için ekranın yeniden başlaması demektir.

Safe Mode/Güvenli Mod Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başka tweakler ile çakışması sebebiyle iPhone’un güvenli moda girmesidir. Çıkmak için telefonunuzun üstünde yazan Exit yazısına basarak ekranda beliren uyarıya Restart demeniz yeterlidir. Eğer yeniden başlayınca düzelmezse Cydia'yı açıp son kurduğunuz tweak/tweakleri kaldırmanız gerekebilir.

Respring Loop Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başka tweakler ile çakışması sebebiyle Jailbreak sisteminin yeniden başlatma döngüsünde takılmasıdır. Hard reset ile cihazı döngüden çıkarabilirsiniz. Bu durum Jailbreak'in pasif olmasına neden olur, tekrar jailbreak yapmanız gerekir. O yüzden kurduğunuz tweaklerin uyumlu olmasına dikkat edin.

Repo Nedir?
Kurduğunuz tweakin kaynağına verilen isimdir.

Tethered Jailbreak Nedir?
Tethered Jailbreakli bir cihaz, yeniden başlatmalara karşı dayanıklı değildir. Cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterse veya yeniden başlatılırsa) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur.

Untethered Jailbreak Nedir?
Untethered Jailbreakli bir cihaz, yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak'li olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde güncel cihazlar için bu işlem mümkün değildir.

Jailbreak Yasal mı?
Evet, Jailbreak işlemi yasaldır.

Cihazın Garantisini Etkiler mi?
Cihazınızın garantisini etkilemez. Günümüzde Jailbreak hakkında yaygın olarak bilinen yanlışlardan biri budur.
Apple'ın sözleşmesi gereği, Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmemektedir. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz Jailbreakli ise kabul edilmez. Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız cihazınızı restore etmeniz yeterlidir. (Jailbreak araçlarının içinde restore ayarı bulunuyor.)

Jailbreak Yaptığımızda Veriler Kaybolur mu?
Hayır. Jailbreak ypatıktan sonra, telefonunuzda tüm veriler korunur. App Store'dan uygulama alışverişi yapmaya devam edebilirsiniz. Yani güvenlidir, herhangi bir sorun oluşmaz.

Jailbreak'in Dezavantajları Nelerdir?
Hep avantajlarından ve yapabileceklerinizden bahsettik. Bu işlemin dezavantajı yok mu, tabii ki var. Daha önce bahsettiğim gibi sayısını tahmin edemeyeceğimiz kadar çok tweak var ve her geçen gün geliştiriciler tarafından yenileri eklenmeye devam ediyor. Bunları bir çoğu cihazınızla uyumsuz olabilir. Çünkü Jailbreak, ilk iPhone tanıtıldıktan sadece 10 gün sonra ortaya çıkmıştır ve hala günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Bunca geniş zaman diliminde yeni sürümler ve yeni cihazlar tanıtıldı. Bunlara göre hep yeni tweakler ortaya çıktı ancak çok eski bir tweake de denk gelmeniz olası. Bunları kurarsanız performansınızın kötü etkilenmesine sebebiyet verebilirsiniz. Pil ömrünüz olumsuz etkilenebilir.
Buna dikkat ettiğiniz sürece bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Jailbreak Yaptıktan Sonra Neler Uygulanmalı?

1-
Eğer Jailbreak başarılı bir şekilde olduysa, yaptıktan sonra paket yöneticiniz ekrana gelecektir.
Kısaca, iOS cihazlarda Jailbreak yapıldıktan sonra ekrana gelen mobil uygulama diyebiliriz.
Phoenix, Unc0ver, checkra1n gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Cydia,
Chimera, Odyssey gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Sileo gelir.

Örnek Soru: Odyssey Jailbreak yaptım ancak Sileo yerine Cydia kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz.
 1. Ana ekranınızdaki Sileo uygulamasını açın.
 2. Arama çubuğuna Cydia Installer yazın.
 3. Cydia Installer'ı indirip cihazınıza respring atın.
 4. Artık ana ekranınızda Sileo'nun yanında Cydia uygulamasını da göreceksiniz.
Her paket yöneticisinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, aynı cihazda birden fazla paket yöneticisine sahip olmak cihaza asla zarar vermez.

2- Kullandığınız paket yöneticine ilk giriş yaptığınızda şu uyarı belirebilir:
"Bir veya birden fazla gerekli paket güncelliğini yitirmiş. Eğer bu güncellemeler yapılmazsa, hatalarla karşılaşabilirsiniz."
Normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok. Tam Güncelleme butonuna basmanız yeterlidir. Butona bastıktan sonra gerekli paketleri kendisi indirecektir.

3- Varsayılan olarak eklenen repolarda tam olarak aradığınızı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle başka repolar ekleyebilirsiniz.
Bazı repoların tweakleri, işlevlerine bağlı olarak ücretli olabilir. Dilerseniz kredi kartı ile satın alarak geliştiriciye destek olabilirsiniz veya herhangi bir repoda Crack'li versiyonu varsa onu da indirebilirsiniz.
Sizin için hazırladığım güncel repo listesi aşağıdadır:
 • Güncel Repo Listesi: * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
4- Önerdiğim Tweakler (Yazılı tweakleri indirmek tamamen tercihinize bağlıdır, hiçbirini kullanmak zorunda değilsiniz):
Tavsiye: Her şeyi kurma, az ve öz kullan ;)
Sistem Geneli Reklam Engelleme İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
MYbloXX for iOS (Aralarında en iyisi.)
Orijinal Repo:
-----------------
BlockYouX
Orijinal Repo:
-----------------
Mega UHB
Orijinal Repo:
Not: Mega UHB'yi kullanabilmeniz için bu repoyu da eklemeniz gereklidir:
Sistem Geneli Cihazı Özelleştirebilmek İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
Lynx 2
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
Springtomize 5
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
MiDevice
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
Özel Uygulamalar İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
Instagram için:
Rocket for Instagram
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
Rhino
Orijinal Repo:
-----------------
InstagramPlus
Orijinal Repo:
-----------------
WhatsApp için:
→ Watusi for WhatsApp
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
- AppsManager : Yüklü uygulamalar için temizleme, yedekleme ve geri yükleme imkanı sağlar. (Orijinal Reposu: TIGI Software) lisaslı kulanmak isteyenler Trappledestek repodan indirebilir.
- AppData : Tek bir kaydırmayla; uygulamanın boyutunu ve sürümünü görüntüleme, uygulama adı değiştirme, uygulama önbellek verilerini temizleme gibi çeşitli özellikleri yapabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: Fouad's Repo)
- AppStore++ : AppStore'daki uygulamaların sürümünü düşürmeye/yükseltmeye olanak tanır. Güncellemeleri engelleme özelliği bulunuyor ve hücreselden uygulama indirmede engel olabilen 200 MB sınırını kaldırabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: CokePokes)
- AppSync Unified : Bir iOS cihazına imzasız, sahte veya geçici imzalı IPA paketlerinin yüklenmesine izin vermek için kullanılan bir tweaktir. Yüklü uygulamaların sürümünü düşürmek veya klonlamak için de kullanılabilir. (Orijinal Repo: Karen's Repo ancak TRappleDestek Repo'dan iOS 14 uyumlu versiyonunu indirebilirsiniz.)
- BioProtect XS : Telefonunuzdaki uygulamalara Face ID veya Touch ID kilidi atayabilirsiniz. (Orijinal Repo: Limneos Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- CyDown : Cydia'da bulunan ücretli tweak ve temaların deb dosyalarını çekerek cihazda depolayabilir ve ücretsiz bir şekilde cihazınıza kurabilir. (Orijinal Repo: Julioverne Repo)
- DLEasy : Facebook, Instagram, Flickr, Linkdln, Pinterest, TikTok, Reddit, YouTube ve Twitter gibi çoğu sosyal medya uygulamasından video ve resimleri indirip kaydetmeye yarar. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Filza File Manager : iPhone, iPad, iPod Touch için dosya yöneticisidir. (Orijinal Repo: TIGI Software Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- Home Gesture : Support : iPhone X hareketlerini alt cihazlarda kullanabilmeyi sağlar. (Orijinal Repo: SBHNKHRMN Repo)
- iCleaner Pro : iOS sistem dosyalarını / önbellek dosyalarını temizlemeye ve optimize etmeye yarar. (Orijinal Repo: Ivano Bilenchi's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- LocaliAPStore : Uygulama veya oyun içindeki ücretli satılan her şeyi ücretsiz satın almanızı sağlayabilir.
- SafeShutdown : Cihazınızın pili bittiğinde cihazınızın tamamen kapanıp yeniden jailbreak için uğraşmanızı önler. Sahte kapanma yapar. (Orijinal Repo: Bigboss Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz. Ücretsiz alternatif: Sentinel)
- StoreSwitcher 2 : AppStore hesap sayfasına, hesaplar arası geçiş için bir düğme ekler.
- Translomatic : Herhangi bir metni hızlıca tercüme etmenizi sağlar. Cydia, Instagram, WhatsApp, Telegram, Nicegram, Reddit, YouTube, Safari gibi uygulamalarda da çalışır. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)

5- App Store'daki çoğu ücretli uygulamayı Jailbreak sayesinde ücretsiz indirebilmek mümkündür. Aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.
 • Site Bağlantısı : * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
 1. İlk olarak AppSync Unified tweakini indirmeniz gerekiyor. TRappleDestek Repo'dan indirebilirsiniz. Aksi taktirde AppCake içeriklerini kuramazsınız.
 2. Yukarıdaki siteye giriş yapın.
 3. I HAVE JAILBREAK butonuna basın.
 4. AppCake ana ekranınıza geldikten sonra uygulamaya girin.
 5. İlk girişte doğrulama işlemi için cihazınıza profil yüklemek isteyecektir, Verify butonuna bastıktan sonra Ayarlar>Genel>Profil kısmından AppCake profilinizi seçip doğrulamanız yeterlidir.
 6. Artık istediğiniz uygulamayı mağazadan kurabilirsiniz.

Checkra1n Jailbreak Kurulumu ve İlk Yüklenmesi Gereken Tweakler için Videolu Anlatım

UNetbootin USB olmadan kurulum

Teşekkürler
 
Üst