Gazzali'nin Gerçeği Araması

AmiraL

Co Admin
Elit Üye
Destek Ekibi
SMS Onaylı
Katılım
11 Haz 2018
Mesajlar
3,006
Tepkime puanı
2,880
Puanları
113
Gazzali, sadece İmam değil, ayrıca felsefecidir. Bütün inanışları araştırma gereği duymuş, bunun nedeni beni çok etkiledi. TBBT'de izlediğimde adı geçmişti, oradan merak uyandırdı, kısa bir araştırma ile Wikipedi'de hayatını, araştırmalarını inceledim. Orada gerçek bilgiyi, doğru bilgiyi öğrenmesi için bütün ideolojileri araştırmış bunu nedenini aşağıda belirtiyor

Kod:
Gazali dedi:
Bunun sonucunda çocukluğumun coşkulu çağlarından itibaren taklit bağlarından sıyrıldım ve büyüklerimizden miras kalan sırf taklide dayalı inanç esaslarından koptum. Çünkü Hristiyan çocuklarının hepsi bu din üzere yetiştiklerini, Yahudi çocuklarının sürekli bu dinin esaslarına göre büyüdüklerini, Müslüman çocuklarında istisnasız İslam dini üzere yetişmekte olduklarını görmekteydim. Yaratılıştan gelen asli hakikati ve ana baba ile hocalar aracılığıyla kazanılan sonraki inanç esasları ve taklit unsurlarının hakikatini öğrenme konusunda içimde büyük bir istek oluştu.
Bu alıntıda ise, taklit etmenin sakıncalarından bahsediyor. Diyor ki; Hristiyan da taklit ederek öğreniyor, Yahudi de Müslüman da, şimdi de adam diyor ki, taklit bağlarından sıyrıldım, çünkü, benim anam babam da yanlış bilebilir, hocalar da yanlış bilebilir. Doğruyu öğrenmek için araştırmak gerekir, biz nasıl dini taklit ile öğreniyorsa, Hristiyan da, Yahudi de aynı şekilde öğreniyor. Eeee o zaman biz yanlış yapıyoruz. Yani burada Türk milletinin de yanlışları çok, hepimiz, dini taklit ederek öğreniyoruz. Bunun sonucunda da, şimdiki din tacirleri bu kadar milleti kandırabiliyor, bakınız; Çiftlik Bank. Adamlar, 15 Temmuz'dan girdi, Kudüs'ten çıktı, konuşmalarında sonra, bir tekbir. Paralar cebe. Bunu bir parti de oy toplamak için sık sık kullanıyor. Bizim de taklit bağlarından sıyrılmamız gerekiyor, böyle taklit ederek din yaşanmaz. Yaşanırsa bu hale gelir. Din min kalmaz ortada, kimse de itimat etmez.

Yani adam kafir, vatan haini, bilmem ne diye yaftalamadan, bunların arkasındaki sebebi araştırma gereği duymuş. Yani sebebsiz bir şey olamaz diyor. Geniş yazıyı da aşağıdan okursunuz.

1613426020027.png
 
Üst