Eğitim Gizli Kalmış Hazineler

Gєzgιη'ѕαιℓσя

Yönetici
Kıdemli Üye
Destek Ekibi
SMS Onaylı
Katılım
22 Ağu 2018
Mesajlar
402
Tepkime puanı
104
Puanları
43
1641944444861.png


Ahit Sandığı

Eski İsrailliler için Ahit Sandığı dünyadaki en kutsal şeydi. İncile göre Yahudilerin ana objesi olan bu oymalı sandık, Tanrı tarafından yaratılmıştı. 112 santimetre uzunluğunda, 66 santimetre genişliğinde ve 66 santimetre yüksekliğindeki bu sandık artistik, altın bir kenar süsü ile tasarlanmış. Sandık, aralarında 10 Emirin yer aldığı iki taşın da olduğu kutsal emanetleri saklamak göreviyle kullanılırdı. Tarihsel ve dinsel bir hazine olan bu parçanın değeri paha biçilemiyor.

Milattan Önce 607 yılında, İsrail Krallığının başkenti Judah (Yahuda), Babilliler tarafından kuşatılıp fethedilmişti. Bir milyondan fazla insanın öldürüldüğü bu katliamda Ahit Sandığı kaybolmuş, bir daha da bulanamamıştır.1641944431937.png


Amber Odası

Görenlerin dünyanın sekizinci harikası olarak tanımladıkları Amber Odası, kesinlikle dünyanın en eşsiz hazinelerinden biri. Prusya kralı Birinci Friedrich için yapılıp Rus çarı Birinci Petroya 1716 yılında verildi.

Adolf Hitler. Nazi silahlarını Rusyaya doğrultuğunda, Amber Odası sahipleri endişelenip Amber Odasını saklamak için amberi taşımaya çalıştılar. 1941de çatlayan amberi duvar kağıdıyla saklarlarken Nazilere yakalanınca, Nazi askerleri odaya el koyup Königsberg Kalesine taşıdılar. 1945 Nisan ayında, Königsberg kuşatıldığında Amber Odası kaybolmuştu. Şehir dışında bir yeraltı sığınağına mı saklanmıştı yoksa Sovyetler yanlışlıkla kendi odalarını bombalayarak yok mu etmiştilerdi? Herhalde bunu asla bilemeyeceğiz.

1641944417967.png


Karasakalın Hazinesi

Tarihteki en ünlü korsan Karasakal sadece 1716 ve 1718 yılları arasında açık denizleri yağmalayarak büyük bir zenginliğe kavuştu. İspanyolların Meksika ve Güney Amerikadan yağmaladıklarını Karasakal ve arkadaşları İspanyollardan çaldı.

Saçtığı korku tüm Batı Hint Adalarını ve Kuzey Amerikanın Atlantik kıyısını sarmıştı. 1718in ekiminde İngiliz teğmen Robert Maynard Karasakalı yakalayıp öldürdükten sonra adeta bir güç gösterisi şeklinde kafasını gemi direğine astırdı. Karasakalın batmış gemisi Kraliçe Annenin İntikamının 1996da Beaufort, North Carolina yakınlarında bulunduğuna inanılıyor fakat ganimet bulanamamış. Ganimetin olabileceği düşünelen yerler Karayip Adaları, Virginianın Chesapeake Koyu ve Cayman Adalarındaki mağaralar.

1641944402655.png


Limanın Hazineleri

1820de Lima, Perudaki genel vali yaklaşan isyanı fark edince şehrin servetini Meksikaya göndermeye karar verir. Hazine mücevher, şamdan ve insan boyutunun iki katı büyüklüğündeki bebek İsayı tutan Meryemin heykelini de içeriyordu. Hazine 11 gemiye sığdı ve toplam değeri 60 milyon dolardı. Hazineyi Meksikaya götürecek kaptan Thompson aslında bir korsandır ve gemideki korumaların boğazlarını keserek hazineyi Cocos Adalarına gömer. Thompson ve diğer korsanlar yakalandıktan sonra kurtulabilmek için İspanyollara onları hazineye götüreceklerine söz verirler. Onları Cocos Adalarına götürdükten sonra kaçmayı başaran Thompson, arkadaşı ve hazine bir daha asla görülmezler.1641944391063.png


Firavunun kaybolan hazineleri

Mısırdaki Krallar Vadisindeki Tutankhamenin mezarını 1922de keşfeden Howard Carter, genç kralın mezarında bulduğu sanat eserlerinden büyülenmişti.

Mezarın bulunduğu odadaki mücevherleri ve diğer sanat eserlerini Carterın gruplaması tam on yılını aldı.

Ama 19uncu yüzyılın sonlarına doğru daha ünlü firavunların mezarlarının bulunduğu odalar incelendiğinde boş oldukları görüldü.

Bazı araştırmacılara göre 20inci yüzyılın sonlarına doğru ve 21inci yüzyılın başlarındaki Mısır hanedanları zamanında rahipler Krallar Vadisindekilerin tekrardan gömülmesini istedi. Ramses XI zamanında yüksek mahkeme memuru olan Herihor, Ramsesin ölümüyle tahtı ele geçirdi. Krallar Vadisindekilerin gömülmesini üstlenip büyük bir kısmını kendisine ayırdı.
<
Mezarı bulunamadı ve çoğu araştırmacı Mısır firavunlarının kaybolan hazinelerin çoğunun o mezarda olduğunu düşünüyor.


1641944340726.png


Montezumanın Hazinesi

İspanyolların Meksikadaki Aztek İmparatorluğunun büyük bir çoğunluğunu yok edişi 1 Haziran 1520de sona erer. İmparator Montezumayı ölümcül bir şekilde yaraladıktan sonra Hernando Cortés ve adamları başa geçer. Cortés, sinirli Azteklerden kurtulmak adına adamlarına hazinelerin büyük bir kısımını toplattırıp gece kaçma planı yapar. Azteklerin hücumuna uğrayan İspanyolların öldürdükleri ve Montezumanın çalınan hazineleri Tezcuco Nehrini boylar.

Cortés ve adamları öç almak için bir yıl sonra dönerler. Tenochtitlán sakinleri hazinenin kalanı İspanyollara kalmasın diye hazineyi Tezcuco Nehrinin içine ve etrafına gömerler. O gün bu gündür bulunamayan hazineyi, bir önceki Meksika başkanı nehri kurutarak bulmaya çalıştı ama gene de başarılı olamadı.
 
Üst