Hemoroidin En İyi Tedavi Şekli

melis

Co Admin
Destek Ekibi
Kurumsal Üye
SMS Onaylı
Apple Expert
Katılım
12 Haz 2018
Mesajlar
1,093
Tepkime puanı
221
Puanları
63
Awards
2
Hemoroidden korunma yolları arasında düzenli tuvalet alışkanlığının önemli rol oynadığını belirten Genel Cerrah Doç. Dr. Hüseyin Altınyollar, “Tuvalette fazla ıkınmak hemoroidi tetikleyebilir. Ağır yüklerden de kaçınmak gerekir” diyor ve hastalık hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor:

Hemoroid nedir?
"Hemoroidler anal kanalın normal yapısında bulunan ve dışkılamanın sürdürülmesinde işlevleri olduğu düşünülen toplardamar yastıkçıklarıdır. Hemoroidal toplardamar ağları anal kanalın iç kısmında ve dış kısmında üçer grup halinde bulunur. Hemoroidal hastalık ise hemoroidal toplardamarların zaman içinde anormal genişleyip kırmızı ve mor torbalar (memeler) şeklinde dışarı sarkması, bazen aşınıp delinerek dışkılama sırasında sık sık parlak kırmızı kanamalar, bu memelerin aniden pıhtı ile dolup şiddetli ağrı, ödem, iltihaplanma ve yaralanma yapmasıdır. Kısacası hemoroid, makat bölgesindeki damarların genişlemesi yani varisidir. İç ve dış hamoroid olmak üzere iki tiptir. İç hemoroidler genellikle ağrısız, dış hemoroidler ise ağrılıdır. Tanısı anal muayene ve rektoskopi ile kolayca konur.

Hemoroidin nedenleri nelerdir?
En başta dışkılama alışkanlıklarındaki yanlışlar gelmektedir. Bunu kabızlık ve ıkınma izler. Ayrıca ishal, ‘tenezm’ yani tuvalette fazla kalarak dışkılamaya çalışmak gibi durumlar kronik ıkınmaya yol açarak hemoroidal hastalık etiyolojisinde rol oynarlar. Bunun dışında, ailesel yatkınlık ve karın içi basıncını artıran olaylarda (gebelik, asit gibi) hemoroide neden olabilir. Kolit, proktit, enterit gibi bağırsak enfeksiyonları da sebepler arasındadır. Nedenler arasında araştırmalarla desteklenmeyen birçok söylence söz konusudur. Baharatlı yiyecekler, aşırı kahve tüketimi, sigara içmek, kronik alkol kullanımı, uzun süre araba kullanmak, ağır işlerde çalışmak, şişmanlık bunlardan bazılarıdır. Ayrıca hamilelik, ağır egzersiz, uzun süre oturma veya ayakta kalma ile hemoroidal hastalık gelişimi arasındaki ilişki tartışmalı olsa da bu olayların hemoroid belirtilerini alevlendirebileceği düşünülmektedir.

Hemoroidin tedavisinde neler yapılıyor?
Hemoroidin ilk aşamasında, hastalığın kesin tanısının konulması ve evresinin belirlenmesi gerekir. Bu belirtilerin altında yatan kanser, kronik kolit hastalıkları (Crohn, ülseratif kolit vb.) gibi daha önemli bir patolojinin atlanmaması ya da ekarte edilebilmesi için mutlaka öncelikle endoskopik tetkiklerin yapılması gerekir. 1. ve 2. derece hemoroidlerde, uygun diyet (meyve, sebze, lifli gıdalar ve bol su içmek), dışkı yumuşatıcı ilaçlar, ılık suya oturma banyosu ve istirahat ile tıbbi tedavi genellikle yeterli olur. Kanama devam ederse lastik bantla bağlama, sklerozan ilaç injeksiyonu, halk arasında lazer olarak bilinen infirared ışık koagülasyonu gibi cerrahi dışı girişimler uygulanabilir. Başka sebepler de araştırılıp ayrıca tedavi edilmelidir.

Cerrahi tedavi ne zaman gerekir?
Asıl sebep akut bir bağırsak enfeksiyonu veya ishal ise, sadece antibiyotik ve ishal diyeti uygulaması bile yeterli olabilir. Cerrahiye yani ameliyata gerek yoktur. Üçüncü derece hemoroidlerde; duruma göre önce tıbbi ve konservatif yöntemlerle başlanır; çok az vakada cerrahi tedavi gerekir. Dördüncü derece hemoroidde tıbbi tedaviden klinik belirtilerde rahatlama olur, ancak çoğunda cerrahi tedavi gerekir. Cerrahiye engel varsa, öncelikle diyet ayarlanır, dışkılama alışkanlığı düzenlenir, dışkı yumuşatıcıları, sıcak su oturma banyoları, bölgesel ağrı kesici kremler ile konservatif tıbbi yöntemlere devam edilir. Hekime düşen görev, gerektiğinde posalı diyet ile desteklenerek hastalara defekasyon disiplininin öğretmesi ve yanlış alışkanlıklardan arındırmasıdır."
 
Üst