iPhone’da YouTube Videoları Arka Planda Nasıl Oynatılır? (1 kişi)

josepH

Co Admin
Destek Ekibi
SMS Onaylı
Katılım
10 Haz 2018
Mesajlar
1,751
Tepkime puanı
754
Puanları
113

YouTube, özellikle müzik içerikleriyle dolup taşan harika bir video paylaşım platformu. Müzik parçalarını oynatmak için Apple Music veya Spotify kadar güçlü ve tümüyle ücretsiz. Vimeo, iPlayer gibi diğer video paylaşım platformu uygulamalarında olduğu gibi YouTube’daki videolar iOS cihazlarda arka planda oynatılmıyor.
Peki iPhone’da YouTube’un arka planda ses çalmasını sağlamak için ne yapmak gerekiyor? Bu yazımızda iOS cihazlarda YouTube’un arka planda çalışması için yapmanız gerekenleri paylaşıyoruz.
YouTube Arka Planda Neden Çalışmıyor?
iPhone veya iPad’de arka planda videonun oynatılmaması YouTube ve diğer video paylaşım platformu uygulamalarının ortak özelliğidir. iPhone’un Ana Ekran düğmesine veya Kilit düğmesine bastığınızda videonun oynatılması durur. Bu yüzden herhangi bir videodan arka planda ses çalabilmek için telefonu açık tutmalı ve videoyu ekranda oynatmanız gerekiyor.
Bu şekilde iPhone’da YouTube’dan müzik dinlemek mümkün değildir. Çünkü cihazların ekranının sürekli açık olması şarj tüketimizi arttırmakta ve diğer uygulamalar kullanılamamakta.
YouTube, videoların arka plan sesi olarak oynatılmasını istemiyor çünkü bu özelliği YouTube Premium abonelerine sunuyor.
YouTube’un bu engellemesine rağmen, videoların arka plan sesi olarak oynatılmasının geçici bir çözümü var.
YouTube Videolarını Arka Planda Oynatma
YouTube Premium abonesi olmak istemiyor ve videoları arka planda oynatmak istiyorsanız videoları Safari dışında bir web tarayıcısında açmanız gerekiyor.
App Store’da çok sayıda Safari alternatifi web tarayıcısı var ancak hepsinin YouTube videolarını arka planda oynatmadıklarının altını çizelim. Safari’ye alternatif en iyi tarayıcının iPhone ve iPad için sunulan Dolphin olduğunu düşündüğümüz yazımızda örnek olarak onu kullanacağız.
Dolphin web tarayıcısı ile YouTube videolarını arka planda oynatabilirsiniz.
Tarayıcıyı aşağıdaki bağlantılar üzerinden iPhone-iPod touch veya iPad’inize indirebilirsiniz.
Dolphin’i veya Safari harici kullandığınız tarayıcıyı açın ve youtube.com adresine gidin. Oynatmak istediğiniz videoyu arayın ve videoyu oynatmaya başlayın.

Şimdi Ana Ekran düğmesine (iPhone X’de Ana Ekran çubuğunu yukarıya doğru kaydırın) basın. Videonun oynatılması duracaktır. Denetim Merkezi’ndeki veya Ana Ekran’ın en solundaki Araç Takımları kısmında yer alan oynatıcıdan oynat düğmesine dokunun.

Video arka planda ses olarak oynatılmaya devam edecektir. Ekranınızı kilitleseniz bile video oynatılması devam edeceğini unutmayın. Video oynatıcı üzerinden rahatlıkla sardırma yapabileceğinizi belirtelim.
 

Bu konuyu okuyanlar konu

Üst