Rehber Jailbreak Yapıldıktan Sonra Neler Uygulanmalı? (1 kişi)

canpng

iOS Dev
Moderator
Destek Ekibi
SMS Onaylı
Apple Expert
Katılım
19/03/02
Mesajlar
105
Çözümler
1
Tepkime puanı
573
Puanları
93
Konum
İzmir, Türkiye
Herkese Merhaba!
İlk defa Jailbreak yapacak arkadaşlar için veya bu konuda henüz pek bir bilgiye sahip olmayanlar için Jailbreak işlemi başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra ilk neler uygulanmalı, bunu göstermeye çalışacağım.

Türkçe karşılığı “Hapisten kaçma, zincirleri kırma” anlamına gelen Jailbreak, Apple cihaz kullanıcılarına normal şartlarda izin verilmeyen eylemleri gerçekleştirme olanağı sunar.

Jailbreak, iOS Kullanıcılarına Neler Sağlar?
Jailbreak işleminin sağladığı sistem erişimi sayesinde birçok ekleme ve düzenleme yapmak mümkündür. Cihazınızı çok daha kullanışlı ve hızlı bir hale getirebilirsiniz.
Bu noktada bize Cydia adı verilen market yardımcı oluyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli tweak adı verilen geliştirme paketlerini Cydia üzerinden indirip cihazınıza kuruyorsunuz. Tweaklerin iOS sürümünüzle uygun olduğunu kontrol etmeniz gerekir yoksa Jailbreak kaybetme ihtimaliniz var.

Bu işlem yasal mıdır?
Evet, Jailbreak işlemi yasaldır.

Cihazın garantisini etkiler mi?
Cihazınızın garantisini etkilemez. Günümüzde Jailbreak hakkında yaygın olarak bilinen yanlışlardan biri budur.
Apple'ın sözleşmesi gereği, Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmemektedir. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz Jailbreakli ise kabul edilmez. Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız cihazınızı restore etmeniz yeterlidir. (Jailbreak araçlarının içinde restore ayarı bulunuyor.)

Bazı Jailbreak Terimleri:
Cydia Nedir?

Cydia; Jailbreak yapılmış iPhone'lar, iPad'ler ve iPod'larda yazılım paketleri bulmasını ve yüklemesini sağlayan bir paket yönetici mobil uygulamasıdır. Günümüzde Zebra, Sileo, Installer gibi alternatifleri mevcuttur. Geliştiricilerin sunduğu tweak, tema gibi yazılım paketlerinin çoğu ücretsiz olmakla birlikte ücretli olanlar da mevcuttur.

Respring Nedir?
(Springboard'ı Yeniden Başlatma olarak da geçer.) Cydiadan yüklediğiniz bir tweakin kurulumun tamamlanması, yaptığınız değişikliklerin kullanılmaya başlaması için ekranın yeniden başlaması demektir.

Safe Mode/Güvenli Mod Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başka tweakler ile çakışması sebebiyle iPhone’un güvenli moda girmesidir. Çıkmak için telefonunuzun üstünde yazan Exit Safe Mod yerine tıklamanız yada ekranda beliren uyarıya Restart demeniz yeterlidir. Eğer yeniden başlayınca düzelmezse Cydia'yı açıp son kurduğunuz tweak/tweakleri kaldırmanız gerekir.

Repo Nedir?
Kurduğunuz tweakin kaynağına verilen isimdir.

Tethered Jailbreak Nedir?
Tethered Jailbreakli bir cihaz, yeniden başlatmalara karşı dayanıklı değildir. Cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterse veya yeniden başlatılırsa) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur.

Untethered Jailbreak Nedir?
Untethered Jailbreakli bir cihaz, yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak'li olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde güncel cihazlar için bu işlem mümkün değildir.

1- Eğer Jailbreak başarılı bir şekilde olduysa, yaptıktan sonra paket yöneticiniz ekrana gelecektir.
Kısaca, iOS cihazlarda Jailbreak yapıldıktan sonra ekrana gelen mobil uygulama diyebiliriz.
Phoenix, Unc0ver, checkra1n gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Cydia,
Chimera, Odyssey gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Sileo gelir.

Örnek Soru: Odyssey Jailbreak yaptım ancak Sileo yerine Cydia kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz.
 1. Ana ekranınızdaki Sileo uygulamasını açın.
 2. Arama çubuğuna Cydia Installer yazın.
 3. Cydia Installer'ı indirip cihazınıza respring atın.
 4. Artık ana ekranınızda Sileo'nun yanında Cydia uygulamasını da göreceksiniz.
Her paket yöneticisinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, aynı cihazda birden fazla paket yöneticisine sahip olmak cihaza asla zarar vermez.

2- Kullandığınız paket yöneticine ilk giriş yaptığınızda şu uyarı belirebilir:
"Bir veya birden fazla gerekli paket güncelliğini yitirmiş. Eğer bu güncellemeler yapılmazsa, hatalarla karşılaşabilirsiniz."
Normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok. Tam Güncelleme butonuna basmanız yeterlidir. Butona bastıktan sonra gerekli paketleri kendisi indirecektir.

3- Varsayılan olarak eklenen repolarda tam olarak aradığınızı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle başka repolar ekleyebilirsiniz.
Bazı repoların tweakleri, işlevlerine bağlı olarak ücretli olabilir. Dilerseniz kredi kartı ile satın alarak geliştiriciye destek olabilirsiniz veya herhangi bir repoda Crack'li versiyonu varsa onu da indirebilirsiniz.
Sizin için hazırladığım güncel repo listesi aşağıdadır:
4- Önerdiğim Tweakler (Yazılı tweakleri indirmek tamamen tercihinize bağlıdır, hiçbirini kullanmak zorunda değilsiniz):
Tavsiye: Her şeyi kurma, az ve öz kullan ;)
Sistem Geneli Reklam Engelleme İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
MYbloXX for iOS (Aralarında en iyisi.)
Orijinal Repo:
-----------------
BlockYouX
Orijinal Repo:
-----------------
Mega UHB
Orijinal Repo:
Not: Mega UHB'yi kullanabilmeniz için bu repoyu da eklemeniz gereklidir:
Sistem Geneli Cihazı Özelleştirebilmek İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
Lynx 2
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
Springtomize 5
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
MiDevice
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
Özel Uygulamalar İçin Kullanabileceğiniz Tweakler:
Instagram için:
Rocket for Instagram
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
Rhino
Orijinal Repo:
-----------------
InstagramPlus
Orijinal Repo:
-----------------
WhatsApp için:
→ Watusi for WhatsApp
Orijinal Repo:
Cracked Repo: -
-----------------
- AppsManager : Yüklü uygulamalar için temizleme, yedekleme ve geri yükleme imkanı sağlar. (Orijinal Reposu: TIGI Software) lisaslı kulanmak isteyenler Trappledestek repodan indirebilir.
- AppData : Tek bir kaydırmayla; uygulamanın boyutunu ve sürümünü görüntüleme, uygulama adı değiştirme, uygulama önbellek verilerini temizleme gibi çeşitli özellikleri yapabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: Fouad's Repo)
- AppStore++ : AppStore'daki uygulamaların sürümünü düşürmeye/yükseltmeye olanak tanır. Güncellemeleri engelleme özelliği bulunuyor ve hücreselden uygulama indirmede engel olabilen 200 MB sınırını kaldırabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: CokePokes)
- AppSync Unified : Bir iOS cihazına imzasız, sahte veya geçici imzalı IPA paketlerinin yüklenmesine izin vermek için kullanılan bir tweaktir. Yüklü uygulamaların sürümünü düşürmek veya klonlamak için de kullanılabilir. (Orijinal Repo: Karen's Repo ancak TRappleDestek Repo'dan iOS 14 uyumlu versiyonunu indirebilirsiniz.)
- BioProtect XS : Telefonunuzdaki uygulamalara Face ID veya Touch ID kilidi atayabilirsiniz. (Orijinal Repo: Limneos Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- CyDown : Cydia'da bulunan ücretli tweak ve temaların deb dosyalarını çekerek cihazda depolayabilir ve ücretsiz bir şekilde cihazınıza kurabilir. (Orijinal Repo: Julioverne Repo)
- DLEasy : Facebook, Instagram, Flickr, Linkdln, Pinterest, TikTok, Reddit, YouTube ve Twitter gibi çoğu sosyal medya uygulamasından video ve resimleri indirip kaydetmeye yarar. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Filza File Manager : iPhone, iPad, iPod Touch için dosya yöneticisidir. (Orijinal Repo: TIGI Software Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- Home Gesture : Support : iPhone X hareketlerini alt cihazlarda kullanabilmeyi sağlar. (Orijinal Repo: SBHNKHRMN Repo)
- iCleaner Pro : iOS sistem dosyalarını / önbellek dosyalarını temizlemeye ve optimize etmeye yarar. (Orijinal Repo: Ivano Bilenchi's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- LocaliAPStore : Uygulama veya oyun içindeki ücretli satılan her şeyi ücretsiz satın almanızı sağlayabilir.
- SafeShutdown : Cihazınızın pili bittiğinde cihazınızın tamamen kapanıp yeniden jailbreak için uğraşmanızı önler. Sahte kapanma yapar. (Orijinal Repo: Bigboss Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz. Ücretsiz alternatif: Sentinel)
- StoreSwitcher 2 : AppStore hesap sayfasına, hesaplar arası geçiş için bir düğme ekler.
- Translomatic : Herhangi bir metni hızlıca tercüme etmenizi sağlar. Cydia, Instagram, WhatsApp, Telegram, Nicegram, Reddit, YouTube, Safari gibi uygulamalarda da çalışır. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)

5- App Store'daki çoğu ücretli uygulamayı Jailbreak sayesinde ücretsiz indirebilmek mümkündür. Aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.
 1. İlk olarak AppSync Unified tweakini indirmeniz gerekiyor. TRappleDestek Repo'dan indirebilirsiniz. Aksi taktirde AppCake içeriklerini kuramazsınız.
 2. Yukarıdaki siteye giriş yapın.
 3. I HAVE JAILBREAK butonuna basın.
 4. AppCake ana ekranınıza geldikten sonra uygulamaya girin.
 5. İlk girişte doğrulama işlemi için cihazınıza profil yüklemek isteyecektir, Verify butonuna bastıktan sonra Ayarlar>Genel>Profil kısmından AppCake profilinizi seçip doğrulamanız yeterlidir.
 6. Artık istediğiniz uygulamayı mağazadan kurabilirsiniz.

Checkra1n Jailbreak Kurulumu ve İlk Yüklenmesi Gereken Tweakler için Videolu Anlatım
 

BurakCan

Co Admin
TRapple sever
Destek Ekibi
SMS Onaylı
Katılım
18/06/11
Mesajlar
2,777
Çözümler
7
Tepkime puanı
1,774
Puanları
113
Herkese Merhaba!
Bu rehberimde Jailbreak işlemi başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra ilk neler uygulanmalı bunu göstermeye çalışacağım.
Uyarı: Bu rehber sadece öneri niteliğindedir.

Türkçe karşılığı “Hapisten kaçma, zincirleri kırma” anlamına gelen Jailbreak, Apple cihaz kullanıcılarına normal şartlarda izin verilmeyen eylemleri gerçekleştirme olanağı sunar.

Jailbreak, iOS Kullanıcılarına Neler Sağlar?
Jailbreak işleminin sağladığı sistem erişimi sayesinde birçok ekleme ve düzenleme yapmak mümkündür. Cihazınızı çok daha kullanışlı ve hızlı bir hale getirebilirsiniz.
Bu noktada bize Cydia adı verilen market yardımcı oluyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli tweak adı verilen geliştirme paketlerini Cydia üzerinden indirip cihazınıza kuruyorsunuz. Tweaklerin iOS sürümünüzle uygun olduğunu kontrol etmeniz gerekir yoksa Jailbreak kaybetme ihtimaliniz var.

Bu işlem yasal mıdır?
Evet, Jailbreak işlemi yasaldır.

Cihazın garantisini etkiler mi?
Cihazınızın garantisini etkilemez. Günümüzde Jailbreak hakkında yaygın olarak bilinen yanlışlardan biri budur.
Apple'ın sözleşmesi gereği, Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmemektedir. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz Jailbreakli ise kabul edilmez. Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız cihazınızı restore etmeniz yeterlidir. (Jailbreak araçlarının içinde restore ayarı bulunuyor.)

Bazı Jailbreak Terimleri:
Cydia Nedir?

Cydia; Jailbreak yapılmış iPhone'lar, iPad'ler ve iPod'larda yazılım paketleri bulmasını ve yüklemesini sağlayan bir paket yöneticisi mobil uygulamasıdır. Cydia üzerinden sunulan yazılım paketlerinin çoğu ücretsizdir.

Respring Nedir?
(Springboard'ı Yeniden Başlatma olarak da geçer.) Cydiadan yüklediğiniz bir tweakin kurulumun tamamlanması, yaptığınız değişikliklerin kullanılmaya başlaması için ekranın yeniden başlaması demektir.

Safe Mode/Güvenli Mod Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başta tweakler ile çakışması sebebiyle iPhone’un güvenli moda girmesidir. Çıkmak için telefonunuzun üstünde yazan Exit Safe Mod yerine tıklamanız yada ekranda beliren uyarıya Restart demeniz yeterlidir. Eğer yeniden başlayınca düzelmezse Cydia'yı açıp son kurduğunuz tweak/tweakleri kaldırmanız gerekir.

Repo Nedir?
İnce ayarları cihazınıza kurabileceğiniz kaynaklara verilen isimdir.

Tethered Jailbreak Nedir?
Cihaz yeniden başlatmalara karşı dayanıklı değildir. Cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterek, yeniden başlatılmak amacıyla) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur.

Untethered Jailbreak Nedir?
Yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak'li olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde güncel cihazlar için bu işlem mümkün değildir.

1- Eğer Jailbreak başarılı bir şekilde olduysa, yaptıktan sonra paket yöneticiniz ekrana gelecektir.
Kısaca, iOS cihazlarda Jailbreak yapıldıktan sonra ekrana gelen mobil uygulama diyebiliriz.
Phoenix, Unc0ver, checkra1n gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Cydia,
Chimera, Odyssey gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Sileo gelir.

Örnek Soru: Odyssey Jailbreak yaptım ancak Sileo yerine Cydia kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz.
 1. Ana ekranınızdaki Sileo uygulamasını açın.
 2. Arama çubuğuna Cydia Installer yazın.
 3. Cydia Installer'ı indirip cihazınıza respring atın.
 4. Artık ana ekranınızda Sileo'nun yanında Cydia uygulamasını da göreceksiniz.
Her paket yöneticisinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, aynı cihazda birden fazla paket yöneticisine sahip olmak cihaza asla zarar vermez.

2- Kullandığınız paket yöneticine ilk giriş yaptığınızda şu uyarı belirebilir:
"Bir veya birden fazla gerekli paket güncelliğini yitirmiş. Eğer bu güncellemeler yapılmazsa, hatalarla karşılaşabilirsiniz."
Normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok. Tam Güncelleme butonuna basmanız yeterlidir. Butona bastıktan sonra gerekli paketleri kendisi indirecektir.

3- Varsayılan olarak eklenen repolarda tam olarak aradığınızı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle başka repolar ekleyebilirsiniz.
Bazı repoların tweakleri, işlevlerine bağlı olarak ücretli olabilir. Dilerseniz kredi kartı ile satın alarak geliştiriciye destek olabilirsiniz veya herhangi bir repoda Crack'li versiyonu varsa onu da indirebilirsiniz.
Sizin için hazırladığım güncel repo listesi aşağıdadır:
 • Güncel Repo Listesi: * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
4- Önerdiğim Tweakler (Burası tamamen tercih, indirmek zorunda değilsiniz):

- AppsManager : Yüklü uygulamalar için temizleme, yedekleme ve geri yükleme imkanı sağlar. (Orijinal Reposu: TIGI Software)
- AppData : Tek bir kaydırmayla; uygulamanın boyutunu ve sürümünü görüntüleme, uygulama adı değiştirme, uygulama önbellek verilerini temizleme gibi çeşitli özellikleri yapabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: Fouad's Repo)
- AppStore++ : AppStore'daki uygulamaların sürümünü düşürmeye/yükseltmeye olanak tanır. Güncellemeleri engelleme özelliği bulunuyor ve hücreselden uygulama indirmede engel olabilen 200 MB sınırını kaldırabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: CokePokes)
- AppSync Unified : Bir iOS cihazına imzasız, sahte veya geçici imzalı IPA paketlerinin yüklenmesine izin vermek için kullanılan bir tweaktir. Yüklü uygulamaların sürümünü düşürmek veya klonlamak için de kullanılabilir. (Orijinal Repo: Karen's Repo ancak TRappleDestek Repo'dan iOS 14 uyumlu versiyonunu indirebilirsiniz.)
- BioProtect XS : Telefonunuzdaki uygulamalara Face ID veya Touch ID kilidi atayabilirsiniz. (Orijinal Repo: Limneos Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- CyDown : Cydia'da bulunan ücretli tweak ve temaların deb dosyalarını çekerek cihazda depolayabilir ve ücretsiz bir şekilde cihazınıza kurabilir. (Orijinal Repo: Julioverne Repo)
- DLEasy : Facebook, Instagram, Flickr, Linkdln, Pinterest, TikTok, Reddit, YouTube ve Twitter gibi çoğu sosyal medya uygulamasından video ve resimleri indirip kaydetmeye yarar. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Filza File Manager : iPhone, iPad, iPod Touch için dosya yöneticisidir. (Orijinal Repo: TIGI Software Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- Home Gesture : Support : iPhone X hareketlerini alt cihazlarda kullanabilmeyi sağlar. (Orijinal Repo: SBHNKHRMN Repo)
- iCleaner Pro : iOS sistem dosyalarını / önbellek dosyalarını temizlemeye ve optimize etmeye yarar. (Orijinal Repo: Ivano Bilenchi's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- LocaliAPStore : Uygulama veya oyun içindeki ücretli satılan her şeyi ücretsiz satın almanızı sağlayabilir.
- Lynx 2 : Sistem geneli cihaz özelleştirmeyi sağlar. (Orijinal Repo: Twickd Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- MYbloXX for iOS : iOS cihazlar için üst düzey reklam engelleme aracı. Otomatik güncellenir. Alternatif olarak BlockYouX veya Mega UHB de kullanılabilir. (Orijinal Repo: MYXXdev's Repo)
- Rocket for Instagram : Gönderileri kaydetme, özel mesajda görüldü özelliğini kapatma gibi çeşitli ve kullanışlı özellikler ekler. (Orijinal Repo: Alfhaily APT Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- SafeShutdown : Cihazınızın pili bittiğinde cihazınızın tamamen kapanıp yeniden jailbreak için uğraşmanızı önler. Sahte kapanma yapar. (Orijinal Repo: Bigboss Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz. Ücretsiz alternatif: Sentinel)
- StoreSwitcher 2 : AppStore hesap sayfasına ikinci hesap için bir düğme ekler.
- TikTok God : TikTok uygulaması için çeşitli ayarlamalar sağlar.
- Translomatic : Herhangi bir metni hızlıca tercüme etmenizi sağlar. Cydia, Instagram, WhatsApp, Telegram, Nicegram, Reddit, YouTube, Safari gibi uygulamalarda da çalışır. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Watusi 2 for WhatsApp : WhatsApp uygulaması için üst düzey özellikler ekler. (Orijinal Repo: Fouad's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
Emeğine sağlık hocam
 

ak.if

TRapple sever
Katılım
21/01/17
Mesajlar
30
Tepkime puanı
2
Puanları
8
StoreSwitcher 2 tweaki ios 13,5 sürümünde çalıştıramadım. Konu hakkında bilginiz var mı?
 

BurakCan

Co Admin
TRapple sever
Destek Ekibi
SMS Onaylı
Katılım
18/06/11
Mesajlar
2,777
Çözümler
7
Tepkime puanı
1,774
Puanları
113

ak.if

TRapple sever
Katılım
21/01/17
Mesajlar
30
Tepkime puanı
2
Puanları
8
yanıtınız için çok teşekkür ederim sol üstteki okları farkedememişim. Çok güzel bir tweak ülke mağaza değişimleri konusunda büyük kolaylık sağlayacak.
 

NoiaN

TRapple sever
Katılım
18/06/21
Mesajlar
378
Tepkime puanı
103
Puanları
43
teşekkürler hocam ...
 

kayamurat05

TRapple sever
Katılım
19/09/01
Mesajlar
160
Tepkime puanı
35
Puanları
28
Çok güzel bir rehber olmuş eline sağlık ilk jb yapanlar için çok faydalı
 

kayamurat05

TRapple sever
Katılım
19/09/01
Mesajlar
160
Tepkime puanı
35
Puanları
28
Safeshutdown jb bozdu iyi mi ? Neden yapabilir?
 

rftbyr

TRapple sever
Katılım
20/06/02
Mesajlar
32
Tepkime puanı
3
Puanları
8
Yaş
31
Herkese Merhaba!
Bu rehberimde Jailbreak işlemi başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra ilk neler uygulanmalı bunu göstermeye çalışacağım.
Uyarı: Bu rehber sadece öneri niteliğindedir.

Türkçe karşılığı “Hapisten kaçma, zincirleri kırma” anlamına gelen Jailbreak, Apple cihaz kullanıcılarına normal şartlarda izin verilmeyen eylemleri gerçekleştirme olanağı sunar.

Jailbreak, iOS Kullanıcılarına Neler Sağlar?
Jailbreak işleminin sağladığı sistem erişimi sayesinde birçok ekleme ve düzenleme yapmak mümkündür. Cihazınızı çok daha kullanışlı ve hızlı bir hale getirebilirsiniz.
Bu noktada bize Cydia adı verilen market yardımcı oluyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli tweak adı verilen geliştirme paketlerini Cydia üzerinden indirip cihazınıza kuruyorsunuz. Tweaklerin iOS sürümünüzle uygun olduğunu kontrol etmeniz gerekir yoksa Jailbreak kaybetme ihtimaliniz var.

Bu işlem yasal mıdır?
Evet, Jailbreak işlemi yasaldır.

Cihazın garantisini etkiler mi?
Cihazınızın garantisini etkilemez. Günümüzde Jailbreak hakkında yaygın olarak bilinen yanlışlardan biri budur.
Apple'ın sözleşmesi gereği, Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmemektedir. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz Jailbreakli ise kabul edilmez. Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız cihazınızı restore etmeniz yeterlidir. (Jailbreak araçlarının içinde restore ayarı bulunuyor.)

Bazı Jailbreak Terimleri:
Cydia Nedir?

Cydia; Jailbreak yapılmış iPhone'lar, iPad'ler ve iPod'larda yazılım paketleri bulmasını ve yüklemesini sağlayan bir paket yöneticisi mobil uygulamasıdır. Cydia üzerinden sunulan yazılım paketlerinin çoğu ücretsizdir.

Respring Nedir?
(Springboard'ı Yeniden Başlatma olarak da geçer.) Cydiadan yüklediğiniz bir tweakin kurulumun tamamlanması, yaptığınız değişikliklerin kullanılmaya başlaması için ekranın yeniden başlaması demektir.

Safe Mode/Güvenli Mod Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başta tweakler ile çakışması sebebiyle iPhone’un güvenli moda girmesidir. Çıkmak için telefonunuzun üstünde yazan Exit Safe Mod yerine tıklamanız yada ekranda beliren uyarıya Restart demeniz yeterlidir. Eğer yeniden başlayınca düzelmezse Cydia'yı açıp son kurduğunuz tweak/tweakleri kaldırmanız gerekir.

Repo Nedir?
İnce ayarları cihazınıza kurabileceğiniz kaynaklara verilen isimdir.

Tethered Jailbreak Nedir?
Cihaz yeniden başlatmalara karşı dayanıklı değildir. Cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterek, yeniden başlatılmak amacıyla) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur.

Untethered Jailbreak Nedir?
Yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak'li olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde güncel cihazlar için bu işlem mümkün değildir.

1- Eğer Jailbreak başarılı bir şekilde olduysa, yaptıktan sonra paket yöneticiniz ekrana gelecektir.
Kısaca, iOS cihazlarda Jailbreak yapıldıktan sonra ekrana gelen mobil uygulama diyebiliriz.
Phoenix, Unc0ver, checkra1n gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Cydia,
Chimera, Odyssey gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Sileo gelir.

Örnek Soru: Odyssey Jailbreak yaptım ancak Sileo yerine Cydia kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz.
 1. Ana ekranınızdaki Sileo uygulamasını açın.
 2. Arama çubuğuna Cydia Installer yazın.
 3. Cydia Installer'ı indirip cihazınıza respring atın.
 4. Artık ana ekranınızda Sileo'nun yanında Cydia uygulamasını da göreceksiniz.
Her paket yöneticisinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, aynı cihazda birden fazla paket yöneticisine sahip olmak cihaza asla zarar vermez.

2- Kullandığınız paket yöneticine ilk giriş yaptığınızda şu uyarı belirebilir:
"Bir veya birden fazla gerekli paket güncelliğini yitirmiş. Eğer bu güncellemeler yapılmazsa, hatalarla karşılaşabilirsiniz."
Normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok. Tam Güncelleme butonuna basmanız yeterlidir. Butona bastıktan sonra gerekli paketleri kendisi indirecektir.

3- Varsayılan olarak eklenen repolarda tam olarak aradığınızı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle başka repolar ekleyebilirsiniz.
Bazı repoların tweakleri, işlevlerine bağlı olarak ücretli olabilir. Dilerseniz kredi kartı ile satın alarak geliştiriciye destek olabilirsiniz veya herhangi bir repoda Crack'li versiyonu varsa onu da indirebilirsiniz.
Sizin için hazırladığım güncel repo listesi aşağıdadır:
 • Güncel Repo Listesi: * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
4- Önerdiğim Tweakler (Yazılı tweakleri indirmek tamamen tercihinize bağlıdır, hiçbirini kullanmak zorunda değilsiniz):

- AppsManager : Yüklü uygulamalar için temizleme, yedekleme ve geri yükleme imkanı sağlar. (Orijinal Reposu: TIGI Software) lisaslı kulanmak isteyenler Trappledestek repodan indirebilir.
- AppData : Tek bir kaydırmayla; uygulamanın boyutunu ve sürümünü görüntüleme, uygulama adı değiştirme, uygulama önbellek verilerini temizleme gibi çeşitli özellikleri yapabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: Fouad's Repo)
- AppStore++ : AppStore'daki uygulamaların sürümünü düşürmeye/yükseltmeye olanak tanır. Güncellemeleri engelleme özelliği bulunuyor ve hücreselden uygulama indirmede engel olabilen 200 MB sınırını kaldırabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: CokePokes)
- AppSync Unified : Bir iOS cihazına imzasız, sahte veya geçici imzalı IPA paketlerinin yüklenmesine izin vermek için kullanılan bir tweaktir. Yüklü uygulamaların sürümünü düşürmek veya klonlamak için de kullanılabilir. (Orijinal Repo: Karen's Repo ancak TRappleDestek Repo'dan iOS 14 uyumlu versiyonunu indirebilirsiniz.)
- BioProtect XS : Telefonunuzdaki uygulamalara Face ID veya Touch ID kilidi atayabilirsiniz. (Orijinal Repo: Limneos Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- CyDown : Cydia'da bulunan ücretli tweak ve temaların deb dosyalarını çekerek cihazda depolayabilir ve ücretsiz bir şekilde cihazınıza kurabilir. (Orijinal Repo: Julioverne Repo)
- DLEasy : Facebook, Instagram, Flickr, Linkdln, Pinterest, TikTok, Reddit, YouTube ve Twitter gibi çoğu sosyal medya uygulamasından video ve resimleri indirip kaydetmeye yarar. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Filza File Manager : iPhone, iPad, iPod Touch için dosya yöneticisidir. (Orijinal Repo: TIGI Software Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- Home Gesture : Support : iPhone X hareketlerini alt cihazlarda kullanabilmeyi sağlar. (Orijinal Repo: SBHNKHRMN Repo)
- iCleaner Pro : iOS sistem dosyalarını / önbellek dosyalarını temizlemeye ve optimize etmeye yarar. (Orijinal Repo: Ivano Bilenchi's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- LocaliAPStore : Uygulama veya oyun içindeki ücretli satılan her şeyi ücretsiz satın almanızı sağlayabilir.
- Lynx 2 : Sistem geneli cihaz özelleştirmeyi sağlar. (Orijinal Repo: Twickd Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- MYbloXX for iOS : iOS cihazlar için üst düzey reklam engelleme aracı. Otomatik güncellenir. Alternatif olarak BlockYouX veya Mega UHB de kullanılabilir. (Orijinal Repo: MYXXdev's Repo)
- Rocket for Instagram : Gönderileri kaydetme, özel mesajda görüldü özelliğini kapatma gibi çeşitli ve kullanışlı özellikler ekler. (Orijinal Repo: Alfhaily APT Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- SafeShutdown : Cihazınızın pili bittiğinde cihazınızın tamamen kapanıp yeniden jailbreak için uğraşmanızı önler. Sahte kapanma yapar. (Orijinal Repo: Bigboss Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz. Ücretsiz alternatif: Sentinel)
- StoreSwitcher 2 : AppStore hesap sayfasına, hesaplar arası geçiş için bir düğme ekler.
- Translomatic : Herhangi bir metni hızlıca tercüme etmenizi sağlar. Cydia, Instagram, WhatsApp, Telegram, Nicegram, Reddit, YouTube, Safari gibi uygulamalarda da çalışır. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Watusi 2 for WhatsApp : WhatsApp uygulaması için üst düzey özellikler ekler. (Orijinal Repo: Fouad's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)

5- App Store'daki çoğu ücretli uygulamayı Jailbreak sayesinde ücretsiz indirebilmek mümkündür. Aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.
 • Site Bağlantısı : * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
 1. İlk olarak AppSync Unified tweakini indirmeniz gerekiyor. TRappleDestek Repo'dan indirebilirsiniz. Aksi taktirde AppCake içeriklerini kuramazsınız.
 2. Yukarıdaki siteye giriş yapın.
 3. I HAVE JAILBREAK butonuna basın.
 4. AppCake ana ekranınıza geldikten sonra uygulamaya girin.
 5. İlk girişte doğrulama işlemi için cihazınıza profil yüklemek isteyecektir, Verify butonuna bastıktan sonra Ayarlar>Genel>Profil kısmından AppCake profilinizi seçip doğrulamanız yeterlidir.
 6. Artık istediğiniz uygulamayı mağazadan kurabilirsiniz.
Emeğine sağlık
 

Y.Emre

TRapple sever
Katılım
19/09/16
Mesajlar
20
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Repo listesi olan var mı elinde
 

IIThorondorII

TRapple sever
Katılım
20/06/28
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Herkese Merhaba!
Bu rehberimde Jailbreak işlemi başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra ilk neler uygulanmalı bunu göstermeye çalışacağım.
Uyarı: Bu rehber sadece öneri niteliğindedir.

Türkçe karşılığı “Hapisten kaçma, zincirleri kırma” anlamına gelen Jailbreak, Apple cihaz kullanıcılarına normal şartlarda izin verilmeyen eylemleri gerçekleştirme olanağı sunar.

Jailbreak, iOS Kullanıcılarına Neler Sağlar?
Jailbreak işleminin sağladığı sistem erişimi sayesinde birçok ekleme ve düzenleme yapmak mümkündür. Cihazınızı çok daha kullanışlı ve hızlı bir hale getirebilirsiniz.
Bu noktada bize Cydia adı verilen market yardımcı oluyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli tweak adı verilen geliştirme paketlerini Cydia üzerinden indirip cihazınıza kuruyorsunuz. Tweaklerin iOS sürümünüzle uygun olduğunu kontrol etmeniz gerekir yoksa Jailbreak kaybetme ihtimaliniz var.

Bu işlem yasal mıdır?
Evet, Jailbreak işlemi yasaldır.

Cihazın garantisini etkiler mi?
Cihazınızın garantisini etkilemez. Günümüzde Jailbreak hakkında yaygın olarak bilinen yanlışlardan biri budur.
Apple'ın sözleşmesi gereği, Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmemektedir. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz Jailbreakli ise kabul edilmez. Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız cihazınızı restore etmeniz yeterlidir. (Jailbreak araçlarının içinde restore ayarı bulunuyor.)

Bazı Jailbreak Terimleri:
Cydia Nedir?

Cydia; Jailbreak yapılmış iPhone'lar, iPad'ler ve iPod'larda yazılım paketleri bulmasını ve yüklemesini sağlayan bir paket yöneticisi mobil uygulamasıdır. Cydia üzerinden sunulan yazılım paketlerinin çoğu ücretsizdir.

Respring Nedir?
(Springboard'ı Yeniden Başlatma olarak da geçer.) Cydiadan yüklediğiniz bir tweakin kurulumun tamamlanması, yaptığınız değişikliklerin kullanılmaya başlaması için ekranın yeniden başlaması demektir.

Safe Mode/Güvenli Mod Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başta tweakler ile çakışması sebebiyle iPhone’un güvenli moda girmesidir. Çıkmak için telefonunuzun üstünde yazan Exit Safe Mod yerine tıklamanız yada ekranda beliren uyarıya Restart demeniz yeterlidir. Eğer yeniden başlayınca düzelmezse Cydia'yı açıp son kurduğunuz tweak/tweakleri kaldırmanız gerekir.

Repo Nedir?
İnce ayarları cihazınıza kurabileceğiniz kaynaklara verilen isimdir.

Tethered Jailbreak Nedir?
Cihaz yeniden başlatmalara karşı dayanıklı değildir. Cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterek, yeniden başlatılmak amacıyla) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur.

Untethered Jailbreak Nedir?
Yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak'li olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde güncel cihazlar için bu işlem mümkün değildir.

1- Eğer Jailbreak başarılı bir şekilde olduysa, yaptıktan sonra paket yöneticiniz ekrana gelecektir.
Kısaca, iOS cihazlarda Jailbreak yapıldıktan sonra ekrana gelen mobil uygulama diyebiliriz.
Phoenix, Unc0ver, checkra1n gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Cydia,
Chimera, Odyssey gibi araçlar kullandıysanız varsayılan olarak Sileo gelir.

Örnek Soru: Odyssey Jailbreak yaptım ancak Sileo yerine Cydia kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz.
 1. Ana ekranınızdaki Sileo uygulamasını açın.
 2. Arama çubuğuna Cydia Installer yazın.
 3. Cydia Installer'ı indirip cihazınıza respring atın.
 4. Artık ana ekranınızda Sileo'nun yanında Cydia uygulamasını da göreceksiniz.
Her paket yöneticisinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, aynı cihazda birden fazla paket yöneticisine sahip olmak cihaza asla zarar vermez.

2- Kullandığınız paket yöneticine ilk giriş yaptığınızda şu uyarı belirebilir:
"Bir veya birden fazla gerekli paket güncelliğini yitirmiş. Eğer bu güncellemeler yapılmazsa, hatalarla karşılaşabilirsiniz."
Normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok. Tam Güncelleme butonuna basmanız yeterlidir. Butona bastıktan sonra gerekli paketleri kendisi indirecektir.

3- Varsayılan olarak eklenen repolarda tam olarak aradığınızı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle başka repolar ekleyebilirsiniz.
Bazı repoların tweakleri, işlevlerine bağlı olarak ücretli olabilir. Dilerseniz kredi kartı ile satın alarak geliştiriciye destek olabilirsiniz veya herhangi bir repoda Crack'li versiyonu varsa onu da indirebilirsiniz.
Sizin için hazırladığım güncel repo listesi aşağıdadır:
 • Güncel Repo Listesi: * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
4- Önerdiğim Tweakler (Yazılı tweakleri indirmek tamamen tercihinize bağlıdır, hiçbirini kullanmak zorunda değilsiniz):

- AppsManager : Yüklü uygulamalar için temizleme, yedekleme ve geri yükleme imkanı sağlar. (Orijinal Reposu: TIGI Software) lisaslı kulanmak isteyenler Trappledestek repodan indirebilir.
- AppData : Tek bir kaydırmayla; uygulamanın boyutunu ve sürümünü görüntüleme, uygulama adı değiştirme, uygulama önbellek verilerini temizleme gibi çeşitli özellikleri yapabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: Fouad's Repo)
- AppStore++ : AppStore'daki uygulamaların sürümünü düşürmeye/yükseltmeye olanak tanır. Güncellemeleri engelleme özelliği bulunuyor ve hücreselden uygulama indirmede engel olabilen 200 MB sınırını kaldırabilmenizi sağlar. (Orijinal Repo: CokePokes)
- AppSync Unified : Bir iOS cihazına imzasız, sahte veya geçici imzalı IPA paketlerinin yüklenmesine izin vermek için kullanılan bir tweaktir. Yüklü uygulamaların sürümünü düşürmek veya klonlamak için de kullanılabilir. (Orijinal Repo: Karen's Repo ancak TRappleDestek Repo'dan iOS 14 uyumlu versiyonunu indirebilirsiniz.)
- BioProtect XS : Telefonunuzdaki uygulamalara Face ID veya Touch ID kilidi atayabilirsiniz. (Orijinal Repo: Limneos Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- CyDown : Cydia'da bulunan ücretli tweak ve temaların deb dosyalarını çekerek cihazda depolayabilir ve ücretsiz bir şekilde cihazınıza kurabilir. (Orijinal Repo: Julioverne Repo)
- DLEasy : Facebook, Instagram, Flickr, Linkdln, Pinterest, TikTok, Reddit, YouTube ve Twitter gibi çoğu sosyal medya uygulamasından video ve resimleri indirip kaydetmeye yarar. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Filza File Manager : iPhone, iPad, iPod Touch için dosya yöneticisidir. (Orijinal Repo: TIGI Software Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- Home Gesture : Support : iPhone X hareketlerini alt cihazlarda kullanabilmeyi sağlar. (Orijinal Repo: SBHNKHRMN Repo)
- iCleaner Pro : iOS sistem dosyalarını / önbellek dosyalarını temizlemeye ve optimize etmeye yarar. (Orijinal Repo: Ivano Bilenchi's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- LocaliAPStore : Uygulama veya oyun içindeki ücretli satılan her şeyi ücretsiz satın almanızı sağlayabilir.
- Lynx 2 : Sistem geneli cihaz özelleştirmeyi sağlar. (Orijinal Repo: Twickd Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- MYbloXX for iOS : iOS cihazlar için üst düzey reklam engelleme aracı. Otomatik güncellenir. Alternatif olarak BlockYouX veya Mega UHB de kullanılabilir. (Orijinal Repo: MYXXdev's Repo)
- Rocket for Instagram : Gönderileri kaydetme, özel mesajda görüldü özelliğini kapatma gibi çeşitli ve kullanışlı özellikler ekler. (Orijinal Repo: Alfhaily APT Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)
- SafeShutdown : Cihazınızın pili bittiğinde cihazınızın tamamen kapanıp yeniden jailbreak için uğraşmanızı önler. Sahte kapanma yapar. (Orijinal Repo: Bigboss Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz. Ücretsiz alternatif: Sentinel)
- StoreSwitcher 2 : AppStore hesap sayfasına, hesaplar arası geçiş için bir düğme ekler.
- Translomatic : Herhangi bir metni hızlıca tercüme etmenizi sağlar. Cydia, Instagram, WhatsApp, Telegram, Nicegram, Reddit, YouTube, Safari gibi uygulamalarda da çalışır. (Orijinal Repo: Packix. Ücretli bir tweaktir, cracklenmesi zor bir tweak olduğundan satın almanız daha mantıklı olacaktır.)
- Watusi 2 for WhatsApp : WhatsApp uygulaması için üst düzey özellikler ekler. (Orijinal Repo: Fouad's Repo ancak ücretli tweaktir. TRappleDestek Repo'dan crackli versiyonunu kullanabilirsiniz.)

5- App Store'daki çoğu ücretli uygulamayı Jailbreak sayesinde ücretsiz indirebilmek mümkündür. Aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.
 • Site Bağlantısı : * Gizli metin: alıntı yapılamaz. *
 1. İlk olarak AppSync Unified tweakini indirmeniz gerekiyor. TRappleDestek Repo'dan indirebilirsiniz. Aksi taktirde AppCake içeriklerini kuramazsınız.
 2. Yukarıdaki siteye giriş yapın.
 3. I HAVE JAILBREAK butonuna basın.
 4. AppCake ana ekranınıza geldikten sonra uygulamaya girin.
 5. İlk girişte doğrulama işlemi için cihazınıza profil yüklemek isteyecektir, Verify butonuna bastıktan sonra Ayarlar>Genel>Profil kısmından AppCake profilinizi seçip doğrulamanız yeterlidir.
 6. Artık istediğiniz uygulamayı mağazadan kurabilirsiniz.
Tşk arkadaşalar.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu okuyanlar konu

Üst