Kilitlenen ya da Takılan iPhone veya iPad’in Tekrar Başlatılması (1 kişi)

DeliTurK

Living is to resist
Admin
Destek Ekibi
Kurumsal Üye
Site Kurucu
Repo Ekibi
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
3,785
Çözümler
3
Tepkime puanı
2,969
Puanları
113
“Cihazım dondu, hiç bir tuşa veya dokunmaya cevap vermiyor, ne yapmalıyım” şeklinde mesajlar geliyor. iPhone veya iPad yazılımsal nedenlerden (genelde de çok ciddi olmayan) bazen donabiliyor veya takılabiliyor. Bu durumda da cihazda hiç bir tuş veya ekran cevap vermiyor.

Bu tip donmaların yaşandığı durumlar da genelde aşağıdaki gibi oluyor:

  • Bir uygulamanın çalışırken cihazın ekranı açık bir şekilde donması.
  • Şarjı tamamen bitmiş bir cihazın şarja takılmasına ve “Power” (Kapatma) tuşuna basılmasına rağmen açılmaması.
  • Cihazın “Home” (Ana Ekran) veya “Power” (Kapatma) tuşlarına basılmasın rağmen uyku modundan çıkmaması.
Yukarıdaki liste daha da uzatılabilir fakat bir şekilde cihazımızdan (iPod Touch, iPhone veya iPad) cevap alamıyorsak o zaman aşağıda adım adım anlattığımız şekilde “Home” ve “Sleep/Wake” tuşlarına birlikte 10 saniye kadar basılarak cihazın kapatılıp açılması (restart) gerekiyor.

1) Öncelikle cihazımızın “Ana Ekran” ve “Kapatma” tuşlarına aynı anda basıyoruz ve bu şekilde en az 10 saniye bekliyoruz. (Eğer parmağınızı hemen çekerseniz muhtemelen ekran görüntüsü alacaktır
)

Cihazınızda donma veya kilitlenme olursa Home + Power tuşlarına birlikte basılı tutarak cihazın kapanıp açılmasını bekleyin.2) Ekranda klasik (Kapat) mesajı çıksa dahi bu mesajı görmezden geliyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, cihaz kapanıp/açılıp elma logosunu görününceye kadar parmağımızı tuşlardan ayırmıyoruz. Zaten başka birşey yapmamıza gerek kalmadan cihazımız tekrar başlıyor.3) Cihaz kapanıp açıldıktan sonra çıkan elma logosunu görünce de artık “Ana Ekran” ve “Kapatma” tuşlarından parmağımızı çekiyoruz. Cihazımız da zaten kısa bir süre sonra açılıyor.

Sırf bu donmalar yüzünden de bazı kullanıcılar cihazlarını hemen servise götürebiliyorlar. Halbuki çoğu kez yukarıdaki yöntemle cihazı servise götürmeye gerek kalmadan sorun çözülebiliyor. Tabi eğer cihazınızdaki donma veya kitlenmeler sürekli oluyorsa o zaman cihazınızı bir “Update” veya “Restore” etmek de faydalı olabilir. Fakat bu işlemler de çare olmuyorsa o zaman servise götürmenizde fayda var.

Son olarak yukarıdaki işlem, cihazımızın içindeki bilgileri (rehber, uygulamalar, vs.) silmiyor. Sadece cihazımızı kabaca kapatıp açıyor.

Yukarıdaki işlemin nasıl yapılacağının daha net anlaşılabilmesi için Videoyu da izleyebilirsiniz:

 

Bu konuyu okuyanlar konu

Üst