Milia nasıl tedavi edilir? (1 kişi)

Kardelen

Moderator
TRapple sever
Destek Ekibi
Kurumsal Üye
SMS Onaylı
Katılım
22 May 2019
Mesajlar
1,091
Çözümler
3
Tepkime puanı
1,017
Puanları
113
Milia Nasıl Tedavi Edilir

Milia, genellikle 3 mm'den küçük yüzeysel keratin kistleridir. Genellikle yağ bezesi ile karıştırılan milia, yüzde bit tane çıktığında milium deniliyor. Tüm yaş gruplarında görülebilen bu durum, keratinin cilt yüzeyinde sıkışması ile ortaya çıkıyor. Küçük beyaz veya sarı renkli kubbe gibi kabarıklar şeklinde çıkan milia, sivilce gibi kaşıntılı ve ağrılı değildir. İlk çıktığında korkutucu bir durum gibi görünen beyaz kistler, mutlaka uzman tarafından tedavi edilmesi gereken bir cilt problemidir. Elle sıkılmaması ya da metal bir aparat ile yok etmeye çalışılmamalıdır. Nadiren genital bölge gibi vücudun diğer bölgelerinde görülebilen problemi yenidoğan bebeklerde de çok sık rastlayabilirsiniz. Peki milianın nedenleri nelerdir? Milia tedavisi nasıl yapılır? Milia evde tedavi edilir mi?


4067


MİLİA NEDEN OLUŞUR?


Milia ya da millium yanlış beslenme ya da genetik özelliklere bağlı olarak oluşur. Göz altındaki damarlarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkar. Estetik açıdan hoş olmayan bu görüntü vücuttaki farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Göz altınızdaki bu bir ya da birkaç taneden oluşan beyaz sivilcelerin oluşmasındaki en önemli nedenlerden biri de kandaki yağ değerlerinin yüksek olmasıdır.


Gün içinde fazla kafein içeren içecekler içilmesi, artan yağ tüketimi milia oluşumuna zemin hazırlayabilir. Uykusuzluk ve sağlıksız hayat tarzda göz altında bu yağ bezelerinin oluşmasına neden olabilir.


NASIL TEDAVİ EDİLİR?


Uzun zamandır cildinizde bulunan küçük yağ bezelerinin neden kaynaklandığınız öğrenmeniz ilk adım olacaktır. Uzman doktordan konu ile ayrıntılı bilgi almanız gerekir. Çok sayıdaki ve uzun zamandır bulunan milialar için cerrahi işlem gerekebilir.


4068


EVDE MİLİA TEDAVİSİ İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ


- Cildinizi ve göz çevrenizi temiz tutmak ilk adım olacaktır.


- Rezene yağını düzenli olarak kullandığınızda göz çevrenizdeki yağ bezelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.


- Papatya çayını demleyin ve ılık bir hale geldiğinde cildinizde tonik olarak kullanın. Haftada birkaç defa bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.


- Bir patatesi haşlayın ve kabuklarını soyun. Bir çorba kaşığı patatesi ezin ve püre haline getirin. Göz çevrenize maske olarak uygulayın. 10 dakika sonra cildinizi temizleyebilirsiniz.
AVOKADO VE BUĞDAY MASKESİ


MALZEMELER


1 çorba kaşığı avokado


1 tatlı kaşığı buğday yağı


YAPILIŞI


Avokadoyu cam bir kabın içinde ezin ve püre haline getirin. Buğday yağını ekleyin ve karıştırın. Makyajdan arındırılmış ve temiz olan göz çevreniz hafif bir masaj ile uygulayın. 5 dakika sonra cildinizi temizleyin.
 

Bu konuyu okuyanlar konu

Üst