Şarap hafıza düşmanı çıktı (1 kişi)

DeliTurK

Living is to resist
Admin
Destek Ekibi
Kurumsal Üye
Site Kurucu
Repo Ekibi
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
3,776
Çözümler
3
Tepkime puanı
2,947
Puanları
113
Şarap hafıza düşmanı çıktı
Alkolü teşvik etmek için özellikle sağlıkçılar yoluyla yapılan 'Bir bardak şarap kalbe iyi geliyor' türündeki haberlere en güzel cevap bilim adamlarından geldiGenellikle iki kadeh içmenin sağlığa yararlı olduğu nu ileri sürenlere karşı Alman bilim adamları 'Hafızanızı kaybetmek istemiyorsanız şaraptan uzak durun' uyarısında bulundu. Bilim adamları şarap ve alkolün beynin hafıza ve yön bulma ile ilgili olan "hipokampus" kısmında hasar yaptığını tespit ederek şarabın da diğer alkoller gibi hafızayı yok ettiğine dikkat çekti.

Alkol üreticileri ve yandaşları tarafından 'Az içildiğinde kırmızı şarap ilaç gibidir. Yaşlıları gençleştirir, hastaları iyileştirir' şeklindeki haberler medyada sık sık yer alır. Kan dolaşımından, kandaki kötü kolesterolü azaltmasına, iyi kolesterolü de yükseltmesine, koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmasına kadar yararlarından bahsedilir. Kansere karşı vücudu koruması yanında ömrü uzattığı bile ileri sürülen şarabın, bir ölüme çare olmadığı dile getirilir.

Ancak bilimsel çalışmalar her türlü alkolün insan sağlığı için zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Hürriyet Gazetesi, Alman bilim adamlarının yaptığı ve Bild gazetesinde yer alan araştırmayı birinci sayfasından dün okuyucularına duyurdu. Buna göre şarap, beynin hafıza ve yön bulma ile ilgili olan "hipokampus" kısmında hasar yapıyor ve hafızayı yok ediyor.

İngiltere'de yapılan bir araştırma ise her gün az da olsa şarap ya da bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini artırdığını tespitine ulaşta. Kanser Araştırma Enstitüsünden Profesör Tim Key ve ekibinin yaptığı araştırma, günde 2 büyük kadeh şarap ya da 2 bardak bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini yaklaşık yüzde 25 artırdığını gösterdi. Her gün bir kadeh şarap ya da bir bardak bira içenlerinse hastalığa yakalanma riskinin yüzde 10 arttığı tespit edildi.
 

Bu konuyu okuyanlar konu

Üst