Sıkça Sorulan Sorular

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

αк_єѕιηтι

Moderator
TRapple sever
Usta Üye
Destek Ekibi
Kurumsal Üye
SMS Onaylı
Katılım
22 May 2019
Mesajlar
1,168
Tepkime puanı
1,294
Puanları
113
Jailbreak nedir?

Türkçe karışılığı “Hapisten kaçma” anlamına gelen Jailbreak, iPhone ve iPad modellerinin
kullandığı iOS işletim sisteminde kernel(çekirdek) üzerinden, KPP Bypass gibi bir kaç yöntemin kullanılarak yapıldığı sistem kilidi kırma işlemidir.

Android cihazlarda yapılan root işlemine benzer. Jailbreak yapılan cihazlarda, dosya sistemine erişerek bir çok işlem, iOS arayüzünde değişiklikler yaparak cihazınızı çok daha kullanışlı ve hızlı bir hale getirebilirsiniz.

Jailbreak yapılan her cihazda Cydia diye bir market bulunur ve içerisinde “tweak” denilen geliştirme paketlerini indirmeniz yeterli.

Apple'ın iOS güncellemerinde, zaman zaman bazı özellikleri veya yenilikleri, tweaklerden esinlenerek bünyesine kattığını jailbreak kullanıcıları iyi bilir.

Jailbreak güvenli mi?

Aslında iOS işletim sistemi temelde(Kaynak Kod) güvenli bir sistemdir. Jailbreak bilinçli bir şekilde kullanıldığı takdirde, iOS'in sağlamış olduğu güvenlikten çok daha fazlası sağlanabilir.


Jailbreak yasal mı? Garantiyi etkiler mi?

Bilindiği üzere Apple ABD menşeili bir firma. ABD’de jailbreak önceleri yasal olmayan bir işlemdi fakat 2010 yılında açılan bir dava ile yasal hâle geldi. Apple'ın sözleşme gereği Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmiyor. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz jailbreakli ise kabul edilmez.

Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız, iTunes üzerinden "DFU Mode" ile yazılım yüklemeniz yeterli. Servis böylece kabul edecektir.


Cydia Nedir?

7133


Cydia, içerisinde sources(Kaynaklar)ın bulunduğu her kaynağında içerisinde binlerce tweakin bulunduğu bir uygulamadır. Bu program App Store şeklinde bir uygulama olup, cihazınıza tema, zil sesi vs. modifikasyonlar yapabilmenizi ve cihazınızın kullanım işlevlerini arttırmanızı sağlar. İçerisinde ücretli ve ücretsiz çok sayıda uygulama mevcuttur.

Jailbreak Yaptım, iOS Güncellemesi Yapmalı mıyım?

Jailbreak araçları, her cihaz ve her cihazın farklı iOS sürümleri için ayrı olabiliyor. Sürüm güncellemesi yapacağınız zaman, yükselteceğiniz sürüme ait jailbreak aracının çıkıp çıkmadığını kontrol ederek ona göre sürüm yükseltmek faydanıza olacaktır. Aksi takdirde sürüm yükseltme işleminde (veya restore işleminde) telefonunuzdaki veriler gideceği için jailbreaksız bir sürümünüz olacak, tekrar jailbreak yapmanız gerekecektir. Güncellemiş olduğunuz sürümde jailbreak yoksa maalesef jailbreak çıkmasını beklemek zorunda kalırsınız.

Semi-Untether, Untethered Jailbreak Nedir?

Semi-Untether
, iOS 10’dan beri güncelliğini korumakta olup, cihaza bir uygulama yükleyerek jailbreak yapmanızı sağlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı özellikleri bulunmaktadır.

Cihaza jailbreak yapıldıktan sonra olası bir kapanma durumunda cihaz yeniden açıldığında jailbreaksiz durumda çalışmaktadır. Uygulamayı açarak tekrar kolayca jailbreak yapabilirsiniz. Bu durumda daha önce Cydia üzerinden kurmuş olduğunuz Tweak’ler ve uygulamış olduğunuz modifikasyonlar yerili yerinde kalır.

Untethered jailbreak ise bir defa jailbreak yapıldıktan sonra cihaz kapansada açıldığında jailbreakli şekilde çalışmaya devam eder ve en kararlı araç türüdür. Günümüzde bu araç güncelliğini yitirmiştir.

Jailbreak Ücretli Midir?

Hayır. Jailbreak işlemini tamamen ücretsiz olarak yapabilirsiniz.


Cydia Tweak bölümüne bakabilirsiniz
Jailbreak yapmak için bölüme Bakınız.


Jailbreak yapmanın avantajları nelerdir?
Jailbreaking, Apple'ın imzalamadığı uygulamaları ve ince ayarları yüklemenizi sağlar. Bunlar, işten eğlenceye ve daha fazlasına kadar değişen temalar ve tonlar, ince ayarlar ve araçlar, oyunlar ve uygulamalar içerir. Jailbreak yaptıktan sonra, iOS kullanıcıları Cydia aracılığıyla gibi uygulamaları yükleyebilir .


Jailbreak yapmak garantimi kaldırır mı?
Gerçekten çok önemli değil. Apple, bozulan bir cihaz için garanti vermeyeceklerini beyan eder. Ancak, sisteminizi resmi bir sisteme geri yükleyebileceğiniz için ve orjinal, garantiniz bozulma durumunu fark edemiyecekleri için garsnti dev am edecektir... cydianın mutlaka sistemden kaldımanız gerekmektedir...


Jailbreak'i silebilir miyim? Bunu nasıl yaparım?

Evet. Jailbreak'i silmek için lütfen iOS cihazlarınızı iTunes'a bağlayın, cihazlarınızı yedekleyin ve ardından Geri Yükle'yi tıklayın. Geri yükleme işleminden sonra cihazınız yeniden başlatılır ve ardından iTunes size geri yüklenecek yedeklemeyi seçme seçeneği sunar. Jailbreak kaldırılacak ve cihazınızı yeniden yapılandırmanız gerekecek..


DFU modu nedir? Cihazımı DFU moduna nasıl geçirebilirim?
"DFU modu", "Cihaz Ürün Yazılımı Yükseltme modu" anlamına gelir. Cihazınızla ilgili bir sorun çıkarsa, cihazı her zaman DFU moduna geçirebilir ve iTunes ile geri yükleyebilirsiniz.
DFU moduna girmek için lütfen cihaza bilgisayara bağlanın, POWER ve HOME düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun, ardından POWER düğmesini bırakın , ancak HOME düğmesini 15 saniye daha basılı tutun . Cihazınız DFU moduna başarıyla girdiğinde, ekranı siyah olacak ve iTunes kurtarmada olduğunu göreceksiniz.

Google Play'den uygulama yüklenmiyor/yarım kalıyor/ Mobil verideyken indirme yapılmıyor.
İndirmeler uygulamasına girin ve ayarlardan mobil veri indirme sınırınızı sınırsız yapın. Android M veya üzeri versiyon kullanıyorsanız Google Play uygulamasına depolama izni vermeniz gerekmektedir.

Kişisel Bağlantı Noktası/Hotspot açamıyorum/çalışmıyor?
Hattınız Vodafone ise Ayarlar/Sim Kartlar & Mobil Ağlar/Erişim Noktası Adları bölümünü açın. Altta +Yeni APN simgesine tıklayın. Ad ve APN yazan yerlere Consumer Broadband (veya consumer brand) yazıp kaydedin ve bu APN'yi secin. Telefonunuzu yeniden başlatın.

Temiz kurulum nedir? Neden yapılmalıdır? Nasıl yapılır?

Özellikle ROM değişikliklerinde ve cihazlarınızda yaşadığınız sorunlarda genellikle ilk tavsiye temiz kurulum yapılmasıdır. Temiz kurulum tavsiyesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bir önceki romdan arta kalan dosyaların yeni romunuzla uyumlu olmaması nedeniyle alınabilecek hatalar, cihazınızda sonradan yüklediğiniz uygulamaların yaratabileceği sıkıntılar, yapmış olduğunuz sistemsel değişikliklerin mevcut sisteminizle yaratabileceği uyum sorunları vb. pek çok sorunun çözümü temiz kurulumdur. Bu kuruluma temiz dememizin nedeni cihazınızda yer alan tüm verileri temizleyecek olmasıdır. Yani temiz kurulum öncesinde mutlaka kapsamlı bir yedek almanız ya da verilerinizin tamamından vazgeçmiş olmanız gerekmektedir.

Temiz kurulum yapmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bizim tavsiyemiz Mi Flash uygulamasını kullanarak "wipe all/clean all" seçeneğini işaretleyerek orijinal rom kurmanız yönündedir. Bu yöntem daha önce yapmış olduğunuz sistemsel değişiklikler de dahil olmak üzere telefonunuzu yazılımsal anlamda ilk günkü haline getirir. Bir diğer seçenek ise recovery üzerinden temiz kurulum yapmaktır. Bunun için telefonunuzu kapatıp ses açma ve güç tuşlarına beraber basarak açın ve gelen ekrandan wipe all data seçeneğini seçebilirsiniz. Eğer yapmış olduğunuz recovery değişimi benzeri değişikliklerin kalmasını isterseniz temiz kurulum işlemini TWRP üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda TWRP ekranına girdikten sonra Wipe > Advanced wipe menülerini izleyerek Dalvik&Art Cache + System + Data + Cache seçeneklerini işaretleyerek onaylamanız gerekmektedir.

Cihazım Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 görünüyor, Mi Flash Uygulamasında COM Port olarak görünüyor, Cihazım EDL Modda takılı kaldı vs.?

Cihazın Edl Modda olması bilgisayar tarafından Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 olarak görülmesi veya Mi Flash'ta COM Port olarak tanınması anlamına gelmektedir. Cihazınız bu modda iken ekran her hangi bir görüntü olmaz, sadece bilgisayara bağladığınız bağlantı sesi gelir ve aygıt yöneticisinde Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 olarak tanınır. Bu mod normal şartlarda "brick" olan cihazların kurtarılabilmesi için kullanılan ve sadece cihazın içi açıldıktan sonra "testpoint" metodu ile ulaşılabilecek bir moddur. Güzel yanı cihazınıda donanımsal bir problem yoksa bu mod ile cihazınızı hayata döndürebilirsiniz. Kötü yanı ise bir hata sonucu cihazınız moda girdiğinde cihazınızı kullanamazsınız. İster bilinçli ister bilinçsiz olarak cihazınız EDL Moda girmiş ise cihazınızı 64 bit bilgisayarınıza bağlayıp sürücüleri yükledikten sonra 64 Bit Mi Flash uygulaması ile fastboot rom yüklemesi yapmanız halinde telefonunuz açılacaktır. 64 Bit Mi Flash Uygulamasını indirmek için : adresinden "Mi Flash Tool 20160401" sürümünü indirebilirsiniz.


Telefonumda sürekli reklam görüyorum, nasıl kaldırabilirim?

Öncelikle reklam görmek istemediğiniz uygulamanın kendi ayarları içerisinden reklam gösterme seçeneklerinin kapatılması gerekli.

Mi dosya yöneticisi için:
1. Mi dosya yöneticisini açın.
2. Sol üst köşedeki üç çizgi /Ayarlar /Öneriler ,kısmını kapatın.

Güvenlik Uygulaması için:
1. Güvenliği açın.
2. Sağ üst köşeden ayarlar/Tavsiyeleri alın(en aşağıda) , kapatın.

Reklam tanımlayıcı kapatmak için:
1. Ayarları açın.
2. Ek ayarlar/Gizlilik/Reklam servisleri/Reklam tanımlayıcı, kapatın.

Temizleyici için:
1. Güvenliği açın.
2. Sağ üst köşeden ayarlar/Temizleyici/Tavsiyeleri al, kapatın.

Temalar uygulaması için
1.Temalar uygulamasını açın
2.En alt sağda yüz şeklindeki butona basın
3.Ayarlar/Reklamları Göster(kapatın)

İndirilenler uygulaması için;
1.İndirilenler uygulamasını açın
2.Sağ üst köşedeki 3 nokta olana basın
3.Ayarlar/Önerilen kaynaklar(kapatın)

Müzik uygulaması için;
1.Müzik uygulamasına girin
2.Sol üst köşedeki 3 çizgi olana basın
3.Ayarlar/Gelişmiş ayarlar/Tavsiyeleri al(kapatın)

Tarayıcı uygulaması için reklam kaldırma işlemi;
1.Tarayıcı uygulamasını açın
2.Sağ alt taraftaki 3 çizgiye basın
3.Ayarlar/Gizlilik & Güvenlik/Tavsiyeler(kapatın)GÜncellenecektir.. konu.
 
Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst