Yoğurdun Faydaları - Yoğurdun Yararları - Yoğurdun Zararları (1 kişi)

Gl@DyAtöR

Moderator
Destek Ekibi
Apple Expert
Katılım
13 Haz 2018
Mesajlar
932
Çözümler
2
Tepkime puanı
736
Puanları
93
Yoğurdun Faydaları - Yoğurdun Yararları - Yoğurdun Zararları

Türkiyede yıllık yoğurt tüketimi iki milyon ton civarındadır. Bunun sadece 400 bin tonu paketli, 1.6 milyon tonu el yapımı yoğurt olarak bildiriliyor. Yoğurdun faydalarından yüzyıllardır bahsedilmesine rağmen, dünyada hâlâ bir çok kişi onun farkında değil.

Ancak, ülkemizde yoğurt mutfağımızdan, soframızdan eksik olmaz. Türkiyede yıllık yoğurt tüketimi iki milyon ton civarındadır. Bunun sadece 400 bin tonu paketli, 1.6 milyon tonu el yapımı yoğurt olarak bildiriliyor.

Ülkemizde kişi başına yoğurt tüketimi ortalama 35 kilogram düzeyinde gibi. Türk halkının yoğurt ve özellikle eski İstanbulda omzunda yoğurt ve terazisi ile yürüyen yoğurtçularla ilgili de çok özel hatıraları vardır. Büyüklerimiz, o devirlerde yoğurt almak için yoğurtçuya seslendiklerini ve içine koymak için bir tabak uzattıklarını anlatır. Memleketim Mersinin Silifke ilçesinin, Silivrinin ve Kanlıca yoğurtlarının da meşhur olduğunu biliriz.

Azimli olmanın önemini anlatmak için yine yoğurdu kullanan şu atasözünü duymuş muydunuz? “Çoban isterse, tekeden yoğurt çıkarır.” Anlaşmazlıklara son vermek isterken kullanılan da yine, yoğurttur: “Ayran içmeye geldik. Ara açmaya değil.” Yoğurttan bahsederken, süzme yoğurdu da unutmayalım; suyu süzüldüğü için kuru madde miktarı artan bu yoğurdun kalsiyum oranı daha yüksektir.

Yoğurt hakkında her şey

Yoğurt, sindirim kolaylığı nedeniyle özellikle bebekler için iyi bir besindir. Mayalanma sürecinde süt şekeri olan laktoz parçalanarak sindirimi daha kolay iki ayrı şekere dönüşür.

Mayalanma süreci, yoğurdu süte kıyasla hazmı daha kolay bir besine dönüştürür, laktoz intoleransı (sütün baskın şekeri laktozun yeterli sindirilememesi) olan kişiler bile çoğunlukla yoğurt yiyebilir.

Bunun yanında, yoğurtta bulunan aktif kültürler, kalsiyum emilimini artırdığı için, yoğurt yiyen kişi aynı miktar süte kıyasla daha fazla kalsiyum almış olur.

FAYDALI BAKTERİLER BARINDIRIR: Yoğurdun içinde, enfeksiyon ve hastalıklara yol açan zararlı bakterileri önleyen faydalı bakteriler de vardır. Yoğurtta bulunan canlı bakterilerin mideyi iyileştirme ve koruma özelliği olduğu da biliniyor.

SABAH İYİ BİR SEÇİMDİR: Sabah kahvaltısında veya kahvaltıdan hemen sonra yenen yoğurt, sindirimi kolaylaştırıp, bağırsakların çalışmasına yardım eder.

BAZI DÖNEMLER HAYATİDİR: Yoğurtta bulunan kalsiyumun emilebilme özelliği çok yüksektir. Kalsiyumun en önemli işlevi, kemik ve dişleri korumak ve gelişimlerini sağlamaktır. Kalsiyum gereksinimi de yaşlara göre değişiklik gösterir. Özellikle büyümenin hızlı olduğu dönemde, hamilelikte ve emzirme döneminde kalsiyuma ihtiyaç daha da artar. Tabii, menopoz döneminde zayıflayan kemiklere ihtiyacı olan kalsiyum takviyesi desteği de, yine yoğurttan sağlanır. Bu nedenle her yaş döneminde kalsiyum alımına dikkat edilmeli, özen gösterilmelidir.

ZENGİN FOSFOR İÇERİĞİ: Yoğurt içerdiği fosfor yönünden de zengindir. Fosfor hücrelerde enerji üretimine yardımcı olur. Vücutta hücre yenilenmesinde ve çoğalmasında etkili olan DNA ve RNAnın temel parçalarındandır.

İYİ BİR RİBOFLAVİN KAYNAĞIDIR: Yoğurt da süt ve diğer süt grubu besinleri gibi riboflavinin iyi kaynaklarındandır. Yoğurt suyunun süzülmesi ile bu suyun içerdiği yüksek miktardaki riboflavin de kaybedilir. Oysa riboflavin, büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevlidir. Bu nedenle, bu su atılmamalı ayran veya çorbalara karıştırarak kullanılmaya özen gösterilmelidir.

PROBİYOTİK YOĞURT GÜNLÜK BESLENMEDE YER ALMALIDIR: Prebiyotik ve probiyotik besin öğeleri içeren yoğurtlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, bu özelliği nedeniyle vücudu kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından korur. Mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine karşı önleyici etki gösterir.

KALSİYUM İHTİYACIMIZ NE KADAR?

- 1 - 3 yaş arasında HER GÜN 500 mg kalsiyum - üç küçük porsiyon (*) süt veya diğer süt grubu besinler - tüketmelidir.
- 4 - 8 yaş arasında HER GÜN 800 mg kalsiyum - üç porsiyon süt veya diğer süt grubu besinler - tüketmelidir.
- Adölesanların (ergenlik), gebelik, emzirme ve menopoz dönemindeki kadınların, her gün 3 - 4 porsiyon kadar süt veya diğer süt grubu besinler tüketmesi gerekir. Tüketilmesi önerilen bu miktarlar, yaş, cinsiyet ve fizyolojik durumunuza göre de değişiklik gösterir.
(*) 1 porsiyon karşılığı 1 su bardağı yoğurt (240 gram) olarak düşünülmelidir.

DİKKAT!
Kolesterol problemi olanlar az yağlı yoğurt tercih edebilir, yoğurttaki yağ ve kolesterolden uzak durmak için kaymak tercih edilmemelidir. Yoğurdun yeşil suyu kesinlikle dökülmemelidir, en zengin vitamin kaynağı bu sudur çorbalara karıştırılabilir veya ayran gibi içilebilir.

Yoğurdun Mucizeleri

HER mutfakta çokça var olan ve sık tüketilen yoğurtlar, güzellik konusunda da hanımlara oldukça yardımcı oluyor. Bu sefer yemeklerinizin yanında yemek için değil, sürmek için. 3 tatlı kaşığı yoğurdu ve 3 büyük çileği çırpın, püre haline getirin, yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletin. Yoğurt cildinizi temizleyecek ve besleyecek, çilek ise cildinizin üzerindeki ölü tabakanın pul pul dökülmesine yardımcı olacaktır.

Portakal-Yoğurt Maskesi Malzemeler: 1 çay kaşığı yoğurt, 1 orta boy portakalın suyu Bu karışımı çırpın ve parmaklarınızı karışımın içine batırın ve yumuşak hareketlerle yüzünüze sürün. Size serinlik ve rahatlık hissi uyandıracak. Beş dakika kadar cildinizde kalsın sonra yıkayın.
 

Gl@DyAtöR

Moderator
Destek Ekibi
Apple Expert
Katılım
13 Haz 2018
Mesajlar
932
Çözümler
2
Tepkime puanı
736
Puanları
93
Vajinal Hastalıkların Koruyucusu: Yoğurt!
Yemeklerimizin vazgeçilmez lezzetlerinden olan yoğurdun, sizi vajinal hastalıklardan da koruduğunu biliyor muydunuz?Yoğurt, sofralarımızın ve vücudumuzun vazgeçilmez besinleri arasında yer alıyor. Üstelik sadece içten belemiyor, pek çok güzellik ürününde de kullanılıyor. Ancak önemli özelliklerinden biri de, kadınların sıkça rastladığı vajinal hastalıklardan koruyor olması!

Yoğurt, vücudumuzda bir çeşit panzehir görevi görüyor. Özellikle mantar başta olmak üzere, genital organımızı pek çok mikrop ve bakteriden koruyor.

Doğadaki bazı bakterilerin vücudumuza faydası vardır. Bunların başını ise, laktobasiller çekiyor. Laktobasiller, vücudumuzun her bölgesinde doğal olarak var. Kadınlarda, vajinanın eko sistemini koruyor. Yoğurtta ise bol miktarda probiyotik laktobasiller bulunuyor.

Vajinada asit ortamı mevcuttur. Bazı laktobasiller, diğer mikropların üremesini önleyen maddeler üretir. Ortamdaki diğer besin maddelerini tüketerek, diğer organizmaların üremesini engellerler.

Mikroplar, hücre zarına tutunur ve hücrenin içine sızarak enfeksiyona sebep olur. Laktobasiller, hücre zarındaki bu tutunma bölgelerini kaplayarak, öbür bakterilerin yer almasını önler. Bu sayede genital hastalıklardan korumuş olur.

Pek çok yoğurt tipi arasında tüketilmesi gereken, probiyotik tip yoğurttur. Ayrıca evde kendinizin mayaladığı yoğurt da aynı etkiyi yapar.
Yoğurdun suyunu içmeye özen gösterin çünkü suyunda bol miktarda laktobasilus bulunur.

Yoğurt, kemikleriniz için çok yararlıdır. Kalsiyum açısından zengin olduğundan, küçük yaşlardan itibaren yoğurt yeme alışkanlığı sağlanmalıdır.
Menopozdan sonra kemik yoğunluğu azalır. Bu yüzden yoğurt yemek daha önem kazanır.

Ailesinde osteoporoz hastalığı olan kişilerin, diğerlerine oranla daha çok yoğurt tüketmesi gerekir.
 

Gl@DyAtöR

Moderator
Destek Ekibi
Apple Expert
Katılım
13 Haz 2018
Mesajlar
932
Çözümler
2
Tepkime puanı
736
Puanları
93
Radyasyon yayan cihazları çok kullananların, günde en az iki su bardağı yoğurt yemesi öneriliyor.

Trakya Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, cep telefonu gibi radyasyon yayan cihazları çok kullananların, günde en az iki su bardağı yoğurt yemesini öneriyor.

Yoğurdun vücuttan zararlı maddelerin atılmasında yardımcı rol oynadığına dikkat çeken Yorulmaz, "Yoğurt, radyasyondan korumada değil, ancak radyasyon sonrası zarar gören hücrelerin ve dokuların yenilenmesinde oldukça faydalıdır" diyor.

Prof. Yorulmaz, radyasyonun zararlı etkilerinden koruyucu bir besin olmadığını belirtiyor. Buna karşılık vücut direncini ve bağışıklık gücünü artırma, radyasyona maruz kalmış vücuttaki hücre ve dokuların kendisini tamir edebilmesi açısından beslenmenin son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bu amaçla vücudun zarar görmüş dokularını tamir etmede et, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi proteince zengin besinlerin son derece önemli olduğunun altını çiziyor.
 

Bu konuyu okuyanlar konu

Üst