The Witcher 3: Wild Hunt

grafikler

2015'in 3A oyunlarına göre normal grafikler. Ortanın bir tık üstü. Süper grafikleri yok ne yazık ki. 1660 Super ve 3500X ile her şey Full de oynadım. Daha güzel bir görünüm elde etmek için grafik modları kurabilirsiniz. Ama grafik modları bende işlemciye biraz fazla abandığı için kaldırdım.

dünya

Bayağı büyük bir dünya var. Farklı topraklar da var. Bol bol ayrıntı, detay da var. Manzaralar vs oldukça güzel. Buradan artı veriyorum. Dünya büyük olunca keşfederek yeni şeylere erişim açabailiyoruz.

seçimler

Bazı yerlerde yeterli ama bazı yerlerde eksik geliyor. Mesela bir bölümde vereceğiniz karar göreve başka bir şekil verirken, başka görevde seçtiğiniz şey diğer seçeneğin laciverti oluyor. RPG'ye “eh işte” diyorum.

oynanış

Yani. Kılıç kullanmak o kadar kötü değil ama bir yerden sonra doğru zamanda “boşluk” ve “saldırı” tuşuna basmaktan ibaret oluyor. Fakat yetenek ağacı ile yeni kılıç sallama animasyonları vs açabiliyoruz. At sürme de pek olmamış. Dar alanlarda dönmek işkence oluyor.

ulaşım

Atımız var. Heybe vs takabiliyoruz. X tuşu ile çoğu yere çağırabiliyoruz. Sürmesi kanser olsa da işe yarıyor. Tekneler var. Siren gibi yaratıklar teknelerinizi parçalayabiliyor. Bir de hızlı ulaşım tabelaları var. Özetle keşfettiğimiz diğer tabelalara ışınlanmamızı sağlıyor.

görev ilerleyişi

Görevler kademe kademe. Bu sistemi sevdim. Mesela X görevinin 10 aşaması var. Hepsini sırayla yapıyoruz. Eğer oyunun yönlendirmesine bırakırsanız da apuk supuk yerlere gidersiniz. Daha oyunun başında DLC'lere falan götürür sizi. Görev bölümünü kontrol etmenin yararı var. Bir de bazı yan görevlerin zamanı var. Bir yerden sonra yapılmıyor. Bu saçma geldi bana. Neden istediğim zaman gidemeyim? Önemli bir detay daha var. Sık sık save alın. Bazen çok lazım oluyor ve hayat kurtarıyor. F5 tuşu ile hızlı kayıt alırsınız. Ben her ilerlemede kayıt alıyorum ne olur ne olmaz.

karakterler

Buradan da artı alıyor. Ana karakterlere uğraşıldığı belli. Yüz ifadeleri bir tık daha iyi olabilirdi ama bu hali de yeterli. Sıradan insanlar bile çeşitli. Sarhoş, fakir vs özellikleri var. Küçük ama güzel detaylar.

loot sistemi

Hazineleri, öldürdüklerimizi, bitkileri falan lootlayabiliyoruz. Her şeyi sömürebiliyoruz yani. Basit sandıklardan bile kayda değer itemler çıkabiliyor.

canavarlar

Çeşit çeşit, çirkin, iğrenç, güçlü, güçsüz yaratıklar var. Çeşitlilik çok fazla. Gene artı veriyorum. Çoğu canavarın kendine özel özellikleri oluyor. Mesela su cadıları çamur atar, kurt adamlar can yeniler, sirenler tekne kırar gibi. Ama bazı yaratıklar (özellikle bosslar) sürekli aynı hareketi yaptığı için tadı kaçabiliyor.

hayvanlar

Sokak hayvanları gibi hayvanlar var. Pek bir esprisi yok ama doğal bir ortam katıyor.

simya

Zorunlu olmadığım sürece burayı pek kullanmadım. Ama kullanması basit ve sade. Neyi yapmak için ne gerektiğini vs yazıyor. Buradan eksi vermiyorum.

gelişmek

İlerledikçe puan alıyoruz. Puan ile de yeni yetenekler açıyoruz. Sistem benim hoşuma gitti. İtem olarak gelişmek içinse çok fazla yol var. Okullardan teçhizat kasabilirsiniz, sağdan soldan bulabilirsiniz vs.

zorluk

Seçebiliyoruz ama bence zor. Özellikle ımlerith'de çok zorlanmıştım.

müzikler

Oldukça iyi. Buradan eksi veremiyorum. Gerçekten çok yakışmış oyuna. Atmosfere olumlu yönde etki ediyor.

hatalar

Burada benim yüzüm gülmedi. Aslında çok eleştirmeyecektim ama berbat hatalar ile karşılaştım. Grafiklerin siyah beyaz pikselleşmesi, Geralt'ın bugta kalıp saldırı yapamaması, ses seviyesinin aşırı derece kısılıp artması, Triss'in lağımda buga girip ışınlanması, "haritanın " yanlış yeri göstermesi gibi hatalar ile karşılaştım. Bunlar yüzünden oyundan soğudum.

hikaye

Mükemmel diyebilirim. Hikaye oyunun çoğu eksiğini kapatıyor. Oyunlarda gördüğüm en iyi hikayelerden birisi. Bir yerden sonra milletin ayak işlerini yapmaya dönse bile bu ayak işleri bile renk katıyor hikayeye. DLC'lerin hikayesi de çok iyi.

peki alınır mı?

İndirimde alınır. İndirim yokken alınmaz mı? Alınır. İndirimde 15 TL oluyor GOTY versiyon. O fiyata böyle çok oyun yok zaten. Alınır oynanır.

kişisel yorumum

Witcher evrenini sevmeyen birisi bu oyunu oynayamaz. Çünkü ortada mükemmel bir oynanış-grafik yok. Oyunu sıkılmadan oynamak istiyorsanız evreni keşfetmeniz lazım.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Geri
Üst