Thunder Tier One Oyun İncelemesi

PlayerUnknown’s Battlegrounds ya da bilinen ismiyle PUBG’nin arkasındaki şirket Krafton, yeni oyunu Thunder Tier One ile karşımıza çıktı. Yukarıdan görünüşlü olarak tanımlayabileceğimiz ‘top-down’ tarzı nişancı oyunu, askeri taktik ve stratejiye ilgi duyan oyunculara hitap ediyor.
Thunder Tier One’da kurgusal Doğu Avrupa ülkesi Salobia‘da tehlikeli bir terörist ağını durdurmak için savaşan özel harekat ekibine liderlik ediyorsunuz. Oyun, 4 oyunculu co-op, çevrimiçi PVP veya AI (Yapay Zeka) takım arkadaşlarınız ile solo olarak oynanabilen dokuz görev hikayesine dayalı bir senaryo içeriyor.

1707133201652.png
Bunların haricinde deneyimleyebileceğiniz Exfil, Advance & Secure, Domination ve Deathmatch isimli dört farklı mod da var. Krafton’un yeni oyununda silah kullanımı, namlu çıkış hızı ve cephane ağırlığı gibi küçük detaylar başarınızı ciddi şekilde etkileyebilecek kadar gerçekçi. Thunder Tier One’da mod desteği bulunuyor, ancak şimdilik aktif değil. Krafton, ilerleyen dönemde oyuncuların kendi karakterlerini, haritalarını, görevlerini, silahlarını ve daha fazlasını yapabileceklerini açıkladı.
Oyunu açtığınızda karşınıza ilk önce oyun mekanikleri, tuş kombinasyonları ve mouse + kamera kullanımı konusunda bilgiler edineceğiniz bir eğitim modu çıkıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere ‘top-down’ tarzı oyunlarda karakterimize yukarıdan bakıyoruz. Bu da mouse ile kamera açılarını ayarlama ve karakteri yönlendirme konusunda bazı incelikler gerektiriyor.
1707133214317.png

Tutorials bölümünü tamamladıktan sonra dilerseniz ana menüdeki Customize sekmesinden askerinizin görünüşünü kişiselleştirebilirsiniz. Değişiklik yapabileceğiniz ekipman ve donanımlar arasında şapka, yelek, ceket ve pantolon bulunuyor. Benzer şekilde birincil ve ikincil silahlarınız ile el bombası seçimleri de yapabiliyorsunuz.
Campaign yani hikaye moduna giriş yaptığınızda operasyondaki görevleriniz hakkında bilgilendirmeler içeren bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Burada operasyonun lokasyonu, anahtar görevleri, teröristlerin eylem planlarını ve destek unsurlarını görüyorsunuz. Alttaki Gear Up sekmesinden ise operasyona uygun olarak ekipman, donanım ve silahlarınızı seçebiliyorsunuz. Thunder Tier One, bu konuda ilk etapta beni biraz zorlasa da, zamanla oynanış mekaniklerine alıştım.

1707133227397.png
Hikaye bazlı senaryo boyunca başarılı bir şekilde çalışmak için tüm taktiksel becerilerinizi kullanmanız gerekiyor. Sadece kendi karakterinizi değil, beraberinizde üç askeri daha doğru şekilde yönlendirmeniz çok önemli. Aksi takdirde düşmanlar tarafından fark edilebilir, ateş altında kalabilirsiniz.
Thunder Tier One’da birçok hoş detay var. Bunlardan biri, Hitman oyunlarından aşina olduğumuz ceset taşıma özelliği. Bir düşmanı etkisiz hale getirdikten sonra diğerleri tarafından fark edilmesini engellemek için bir çalılığa veya küçük bir kulübeye saklayabiliyorsunuz. Benzer şekilde yaralanan veya ölen ekip arkadaşınızı da omzunuzda taşıyabiliyorsunuz.
1707133251038.png

Çatışma sırasında yaralanmanız halinde kendi sağlık kitinizi uygulayabildiğini gibi arkadaşınızdan da yardım isteyebilirsiniz. Oyunda ne zaman ve nerede hamle yapacağınız çok önemli. Örneğin karşınızda üç düşman görüyorsanız askerinizi farklı açılara konumlandırmayı ve her birine bir hedef atayarak eşzamanlı ateş açma emri vermeyi düşünebilirsiniz.
Ayrıca bir hedefi indirmek veya konumu keşfetmek için gruptan ayrılma imkanınız da var, ancak bunu yapmanızı pek tavsiye etmem. Zira manganızı doğru yönlendirdiğiniz takdirde birlikte çalışmak çok daha mantıklı.

Top-down taktiksel nişancı konsepti ile geliştirilen Thunder Tier One, gerçekçi oynanış mekanikleri, özelleştirme seçenekleri, beceri ve stratejiyi ön planda tutan yaklaşımı ile kesinlikle göz atılması gereken bir oyun.

Thunder Tier One Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

• RAM: 8GB
  • Ekran Kartı: GTX 950
  • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i5-3.3 GHz
  • Direct X: Versiyon 11
  • Depolama: 20GB HDD

Önerilen Sistem Gereksinimleri

• RAM: 16GB
  • Ekran Kartı: GTX 1070
  • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit