Firefox yapay zeka asistanına kavuşuyor

Katılım
13 Nis 2024
Konular
41
Mesajlar
109
Tepkime puanı
75
1719419248723.png

Mozilla, Firefox'a bir sohbet robotu entegre etmeyi denediklerini duyurdu. Kullanıcılarla doğal dili kullanarak iletişim kurmak için gelişmiş dil modelleri kullanıyor. Şirket yeni özelliği bu hafta Firefox'un gece sürümlerinde test etmeye başlıyor.

Sohbet robotu bir kenar çubuğunda bulunacak ve kullanıcılar ChatGPT, Google Gemini, HuggingChat ve Le Chat Mistral gibi çeşitli hizmetler arasından seçim yapabilecek. Gelecekte desteklenen AI hizmetleri yelpazesini genişletme planları var. Ayrıca kullanıcılar, açık dil modellerini kullanan yerel olarak işletilen hizmetler de dahil olmak üzere kendi yapay zeka hizmetlerini ekleme seçeneğine sahiptir. Bu, makine öğrenimi modelleri için evrensel çalıştırılabilir dosyalar oluşturan llamafile aracı kullanılarak yapılabilir. Kişisel modellerin entegre edilmesine yönelik talimatlar daha sonraki bir tarihte yayınlanacaktır.

Kullanıcılar, sohbet biçiminde metin sorguları göndererek veya daha basit bir dilde özet veya açıklama oluşturmak için bir sayfadaki metni vurgulayarak sohbet botuyla etkileşime girebilir. Sohbet botunu etkinleştirmek için kullanıcıların "Nightly Experiments" (Gece Deneyleri) bölümü altındaki ayarlardan "AI Chatbot Integration" (Yapay Zeka Sohbet Botu Entegrasyonu) deneyini etkinleştirmeleri gerekir.

Seçilen metni bota göndermek için sağ tıklamanız ve ardından bağlam menüsünden "Sohbet botuna sor" seçeneğini seçmeniz gerekecektir. Sohbet botu, panel içeriği özelleştirme arayüzü kullanılarak kenar çubuğuna sabitlenebilir.

Böylece Mozilla, tarayıcılarda ve diğer popüler yazılımlarda yapay zeka entegrasyonunun modern trendini takip ediyor. Mozilla'nın çözümü piyasadaki en yapılandırılabilir ve esnek çözümlerden biri. Ancak bazı kullanıcılar bu yapay zeka özelliklerinin uygulama çekirdeğine eklenmesinden memnun değil. Firefox söz konusu olduğunda, birçok kişi kodlanmış AI botunu eklemek yerine bir uzantı aracılığıyla uygulanabileceği görüşünü dile getiriyor.

Kaynak
:
 
Geri
Üst