Futurerestore ile iOS 14.3'e geçiş (Güncellendi)

Caglayn07

Üye
Apple Sever
Konular
13
Reddit'teki bi posttan takip ettiğim rehbere göre iPhone 7 Plus (GSM) cihazımı windowsta Futurerestore ile 12.2'den 14.3'e günccellemeyi başardım. Sizlere de göstermek istedim
Orjinal linki bırakıyorum.

Öncelikle şunları söyleyeyim;

Sadece ne yaptığınızı biliyorsanız futurerestore'u kullanmayı deneyin.
Cihazınıza / cihazlarınıza yaptığınız şeyden ben veya konuda geçen programın geliştiricilerindenden hiçbiri sorumlu tutulamaz.
Konunun sonunda karşılaştığım ve karşılaşmadığım bazı hatalar ve çözümleri var. Restore işlemine başlamadan önce konuyu 1 kere okumanızı öneririm.
Ben iPhone 7 Plus (GSM) cihazı kullandığım için takip ettiğim adımları a10 çipli cihazlar adına aktarabilirim. Ama işlemler diğer cihazlarda da aynıdır.

Unutmayın yaptığınız bütün işlemler kendi sorumluluğunuzdadır!

Edit: marijuanARM'ın futurerestore v194'ü çıkmış ve windows için A13 cihaz desteği eklenmiş. Bu rehberi takip ederek iphone SE(2020) 11 ve 11 pro Max'ını 14.3'e başarıyla güncelleyenler de olmuş. O yüzden konuyu marijuanARM'ın futurerestore'una göre güncelliyorum.

shsh'in ne olduğunu bildiğinizi ve kaydınızın olduğunu varsayarak konuya giriş yapıyorum.
Konuda kullanacağımız futurerestore, marijuanARM'ın futurerestore v194'üdür.

Bu build ile A11 ve üstü cihazlar için en düşük iOS 14.3'e kadar, A10 ve daha düşük çipli cihazlar için ise en düşük iOS 14.0'a kadar upgrade/downgrade işlemi yapılabiliyor.

1.Adım

1.a
Masaüstündeki bir klasörde gerekli tüm dosyaları toplayın. İhtiyacınız olacak dosyalar şunlardır: Futurerestore.exe ( tıklayıp futurerestore.exe'yi sayfanın aşağısından indirebilirsiniz.) , geçerli bir 14.3 shsh blob (Blob'unuzun geçerliliğini teyit edebilirsiniz.), cihaz modelinize özel iOS 14.3 ipsw. ( linkten indirebilirsiniz.)

1.b
Karışmasın diye iOS 14.3 ipsw, geçerli shsh blob ve futurerestore.exe'yi bi klasöre toplayalım.

2.Adım

Gerekli dosyaları bir klasörde topladık.

2.a
Cihazınızdaki yüklü tweakleri Flame gibi bir tweak ile yedek alın, jailbrek aracınızdan restore rootFS yapın. İsterseniz cihazınızı yerel olarak iTunes veya iCloud'a yedekleyin.

2.b
Cihazınızın (ap)nonce generator'ü blobunuzunkiyle eşleşecek şekilde ayarlayın (unc0ver veya odyssey'in jailbreak araçlarıyla yapılabilir.)

Unc0ver için;
1.Aşama'da blobunuzun geçerliliğini teyit ettiğimiz sitedeki blobun generator'ünü kopyalayıp unc0ver'daki generator kısmına yapıştırın ve bütün tuşlar pasifken jailbrek deyin.
tsssaver.png
resim_2021-02-28_181528.png

3. Adım

Aygıtınızı bilgisayarınıza takın, iTunes'u açın (Cihazınızı tanıdığından emin olun) ve ardından komut istemini açın.
(Windows arama kısmına cmd yazarak açabilirsiniz.)

4. Adım
Gerekli tüm dosyaları topladığınız klasörü açın ve:

4.a) futurerestore.exe'yi komut istemine sürükleyin ve boşluk bırakın (Spacebar)

4.b) "-t" yazın, boşluk bırakın, shsh blob dosyanızı sürükleyin ve boşluk bırakın

4.c) "--latest-sep" yazın, boşluk bırakın

4.d) Cihazınız cellular bir modelse(telefonsa) : "--latest-baseband" yazın ve boşluk bırakın
Cihazınız cellular bir model DEĞİLSE: " --no-baseband" yazın ve boşluk bırakın

4.e) Ardından son olarak 14.3 ipsw dosyasını sürükleyin

(Adımlarda bahsedilen komutları tırnak işaretleri olmadan yazıyoruz.)

Bunları yaptığınızda komut böyle bir şey olacak

\Users\Username\Desktop\Folder\futurerestore.exe -t \Users\Username\Desktop\Folder\################iPhone11,8_14.3-18C66################################################################.shsh2 --latest-sep --latest-baseband \Users\Username\Desktop\Folder\iPhone11,8,iPhone12,1_14.3-18C66_Restore.ipsw

5. Adım
Şimdi Enter'a tıklayın. Şayet burada bir sıkıntı yaşamazsanız telefonunuz 14.3'e restore olmuş olacak. Aşağıda karşılaşabileceğiniz bazı problemler ve onların çözümleri var.

[General FR Error] Cihaz recovery mode'a geçer ama Futurerestore onu algılayamaz.

recovery mode hatası.png
Çözüm: Cihazınızı takılı bırakın ve komutu tekrar çalıştırın. (4. adımdaki işlemleri tekrarlayıp enter'a basın)

[General FR error] Future restore komut satırında "got (ap)nonce from device:#####" yazdıktan sonra kapanabilir. - Cihazınızın generator'ünün blob'un generator'üyle eşleşmediği anlamına gelir.
Çözüm: Cihazınızın (ap)nonce generator'ü blob generator'ü ile eşleşecek şekilde ayarlayın.(Adım 2b)

[Genel FR Hatası ] Futurerestore, bir img4tool hatası sonrası kapanır. Bu, belirtilen SEP uyumsuz olduğunda ya da bi ihtimal --latest-sep komutunu kullanırsanız meydana gelebilir. (Çünkü bu komut bazen yanlış sürümü çeker)
Çözüm: Hedef sürümünüz için SEP'in şu anda imzalanmış olan sürümün SEP'i ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin (Bu ten kontrol edebilirsiniz.) eğer uyumluysa, 4. adımda SEP'i manuel olarak belirtmeyi deneyin.Bunun için bize ekstradan iOS 14.4 ipsw dosyası lazım.

çözüm1.Adım
7-zip ya da winrar gibi bir arşiv görüntüleyici kullanarak, 14.4 ipsw'yi açıp BuildManifest dosyasını, cihaza özgün SEP dosyası ve cihaza özel Baseband dosyasını klasöre çıkarıyoruz.

SEP ve Baseband dosyasını bulmak için:

1.b.1)
Telegram botu olan @rJailbreakBot 'u ile mesajlaşma başlatıyoruz.
1.b.2) !sepbb komutunu gönderip cihaz ve imzalı iOS versiyonunu (14.4ü) seçiyoruz.
1.b.3) Bot bize gerekli olan SEP ve Baseband dosyalarının adını gönderiyor.

Ekran görüntüsü 2021-02-28 175155.png

1.b.4) 14.4 ipsw arşivinden bu dosyaların adlarıyla eşleşen dosyaları klasöre çıkarıyoruz.
(Örneğin: sep-firmware.d111.RELEASE.im4p
ICE16-5.01.01.Release.bbfw)
SEP dosyasını Firmware/all_flash klasöründe Baseband dosyasını Firmware klasörünün içinde bulabilirsiniz.

NOT 2: Baseband dosyası telefonlar için gereklidir.

çözüm2. adım - yukardaki 2. adımla aynı
çözüm3. adım - yukardaki 3. adımla aynı

çözüm4. adım
4.a) futurerestore.exe
'yi komut istemine sürükleyin ve boşluk bırakın (Spacebar)

4.b) "-t" yazın, boşluk bırakın, shsh blob dosyanızı sürükleyin ve boşluk bırakın

4.c) "-s" yazın, boşluk bırakın, SEP dosyasını sürükleyin ve boşluk bırakın

4.d) Cihazınız GSM bir modelse: "-b" yazın,boşluk bırakın, Baseband ("ICE") dosyasını sürükleyin ve boşluk bırakın

4.e) Cihazınız GSM bir model DEĞİLSE: " --no-baseband" yazın ve boşluk bırakın

4.f) "-p" yazın, boşluk bırakın, BuildManifest dosyasını sürükleyin ve boşluk bırakın

4.g) "-m" yazın, boşluk bırakın , BuildManifest dosyasını sürükleyin (tekrardan) ve boşluk bırakın

4.h) Ardından son olarak 14.3 ipsw dosyasını sürükleyin

bunları yaptıuktan sonra komut satırınız böyle bişey olacak
command.png
çözüm5. Adım
Şimdi Enter'a tıklayın.

[Windows'a Özgü Hata] libirecovery fails to send the iBEC

ibec-hatasi-png.12215

Çözüm:
ç1.
Telefon bağlantısını kesmeyin PC'ye bağlı şekilde recovery ekranında kalsın.
ç2. Bilgisayarın arama kısmından aygıt yöneticisi yazıp aygıt yöneticisine girin.
ç3. "Apple Recovery (iBoot) USB Composite Device" ı bulun.

Evrensel temiz.png
ç4. Sağ tıklayıp cihazı kaldır diyin. Sürücü yazılımını da kaldırmanıza izin veren bir onay kutusu göreceksiniz onu da işaretleyin.
ç5. Görünen 3 apple device da kaybolacak.
ç6. Telefonun PC ile bağlantısını kesip tekrar bağlayın.
ç7. Komut penceresine geri gelip 4. Adım'daki basamakları tekrar edin ve enter'a basın.
ç8. Şimdi "Unable to send iBEC" hatası düzelmiş olmalı ve komut penceresi şöyle görünmeli.
sonuç.png
ç9. Eğer telefonun ekranı yeşile döndükten sonra tekrar hata alırsanız tekrar aygıt yöneticisini açın. (Şahsen ben bu 2. hatayı almadım.)
ç10. Sürücü kaldırma işlemlerini tekrar edin.( ç3-ç4. adım)
ç11. Cihazınızın bağlantısını KESMEYİN ve ç12. adıma geçin.
ç12. Tekrardan komut penceresine dönün ve 4. Adım'daki basamakları tekrar edin.
ç13. Bunun ikinci hatayı da çözmüş olması lazım ve komut penceresi böyle görünmeli.
sonuç.png

6. Adım
Telefon açıldıktan sonra yedeğinizi geri yükleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önemli Not: Eğer futurerestore restore işlemi başlamadan kapanırsa cihazınız recovery mode'da kalabilir. Böyle olursa "--exit-recovery" komutuyla çıkması lazım.

Ekli dosyalar

• ibec hatası.png
    ibec hatası.png
    9.8 KB · Görüntüleme: 707
  • command.png
    command.png
    17 KB · Görüntüleme: 154
  • resim_2021-02-28_212316.png
    resim_2021-02-28_212316.png
    16.5 KB · Görüntüleme: 178
  • Ekran görüntüsü 2021-02-28 175155.png
    Ekran görüntüsü 2021-02-28 175155.png
    32.4 KB · Görüntüleme: 735
  • klasör.png
    klasör.png
    15.6 KB · Görüntüleme: 202
Son düzenleme:

bysmail

Apple Sever
Konular
2
öncelikle bu çok güzel anlatım için tesekkürler. yarın fırsat bulursam iphone 11 için 13.6 dan 14.3 e yükseltmeyi deneyeceğim.
2a adımıyla bir sorum olacak. odyssey kullanıyorum.restore edip yedek aldığımda jb kalıntıalrı kalacak zannedersem(emin değilm) uncover jb yaptığımda sorun olur mu. jb tamamen temizlemem mümkün mü cihazı sıfırlamadan?

Caglayn07

Üye
Apple Sever
Konular
13
öncelikle bu çok güzel anlatım için tesekkürler. yarın fırsat bulursam iphone 11 için 13.6 dan 14.3 e yükseltmeyi deneyeceğim.
2a adımıyla bir sorum olacak. odyssey kullanıyorum.restore edip yedek aldığımda jb kalıntıalrı kalacak zannedersem(emin değilm) uncover jb yaptığımda sorun olur mu. jb tamamen temizlemem mümkün mü cihazı sıfırlamadan?
Odyssey kullanmadım ama odyssey jb aracında da restore root fs ayarı olması lazım onunla jbyi kaldırabilirsin.
Yalnız a13 cihazları desteklemiyor bu futurerestore versiyonu.

bysmail

Apple Sever
Konular
2
Odyssey kullanmadım ama odyssey jb aracında da restore root fs ayarı olması lazım onunla jbyi kaldırabilirsin.
Yalnız a13 cihazları desteklemiyor bu futurerestore versiyonu.
iphone 11 A12 değil mi ki? A13 diye mi geçiyor

hkucu

Apple Sever
Konular
0
selam, ellerine saglik. Iphone X ios 14.4 den ios 14.2 ye düsürebilirmiyim?

UTRM

Apple Sever
Konular
2
merhaba elimde jailbreakli(uncover) iphone 6s ios 12.4 var. bunu 13.5 e guncelleyebilir miyim suan?

Caglayn07

Üye
Apple Sever
Konular
13
marijuanARM macOS için A13 desteği veriyor mac'in varsa o futurerestore'u deneyebilirsin. Yapılıştaki farklılıklar nelerdir bilmiyorum ama :d

ak.if

Üye
Apple Sever
Konular
9
Üstadım saygılar bu detaylı anlatım için çok teşekkür ederim, ban a12 a13 çok bilemediğim için sorma gereği hissettim;
windows 10 pc'mde; iphone xs 64 gb ve ios 13.5 uncover jb kullanmaktayım. yukarıdaki yöntemleri kullanarak ios 14.3 e geçebiliyor muyum ?

Caglayn07

Üye
Apple Sever
Konular
13
Üstadım saygılar bu detaylı anlatım için çok teşekkür ederim, ban a12 a13 çok bilemediğim için sorma gereği hissettim;
windows 10 pc'mde; iphone xs 64 gb ve ios 13.5 uncover jb kullanmaktayım. yukarıdaki yöntemleri kullanarak ios 14.3 e geçebiliyor muyum ?
iPhone XS'te A12 çip var shsh kaydın da varsa geçebilirsin

ak.if

Üye
Apple Sever
Konular
9
iPhone XS'te A12 çip var shsh kaydın da varsa geçebilirsin
Üstadım yanıt için çok teşekkür ederim, bütün bu aşamaları gösterir bir youtube videosu var mı ? Yanlış birşey yapmak istemiyorum detaylarda. shsh kaydı nasıl alınır nelere dikkat etmeliyim vs. diye tweakların yedeğini nasıl alırım vs. gibilerinden detaylı açıklamalı bir youtube videosu mevcut mudur ?

rlfzz

Apple Sever
Konular
0
Konuya mesaj atabilmek için üye oldum. Emeğine sağlık. Tecrübesiz arkadaşlara bu şekilde yol gösterici paylaşımlar yapan insanları görünce gururlanıyorum. Keza herkesin yabancı forumlarda yabancı kaynaklardan bilgi edinebilmesini bekleyemeyiz. Zamanında 11'den 12'ye ve 12'den 13'e aşamalı olarak futurerestore işlemi gerçekleştirmiştim. Bu hafta sonu 12'den 13'e fr yaparak seriye devam etmeyi düşünüyorum. Bu konuya'da mutlaka bakacağım tekrardan hata payını en aza indirebilmek için, umarım sorun yaşamam:) Bu arada FR aracına güncellemeler geliyor sanırım daha stabil olacaktır.

Caglayn07

Üye
Apple Sever
Konular
13
Konuya mesaj atabilmek için üye oldum. Emeğine sağlık. Tecrübesiz arkadaşlara bu şekilde yol gösterici paylaşımlar yapan insanları görünce gururlanıyorum. Keza herkesin yabancı forumlarda yabancı kaynaklardan bilgi edinebilmesini bekleyemeyiz. Zamanında 11'den 12'ye ve 12'den 13'e aşamalı olarak futurerestore işlemi gerçekleştirmiştim. Bu hafta sonu 12'den 13'e fr yaparak seriye devam etmeyi düşünüyorum. Bu konuya'da mutlaka bakacağım tekrardan hata payını en aza indirebilmek için, umarım sorun yaşamam:) Bu arada FR aracına güncellemeler geliyor sanırım daha stabil olacaktır.
Yorumun için teşekkür ederim. Arada elimden geldiğince türkçe kaynaklardaki eksik gördüğüm şeyleri paylaşmaya çalışıyorum. İşinize yaradıysa ne mutlu bize. Umarım sıkıntısız geçersin :)

Caglayn07

Üye
Apple Sever
Konular
13
Üstadım yanıt için çok teşekkür ederim, bütün bu aşamaları gösterir bir youtube videosu var mı ? Yanlış birşey yapmak istemiyorum detaylarda. shsh kaydı nasıl alınır nelere dikkat etmeliyim vs. diye tweakların yedeğini nasıl alırım vs. gibilerinden detaylı açıklamalı bir youtube videosu mevcut mudur ?
Önder hocanın paylaştığı bi video var benim anlatımımdan biraz farklı ama baya kapsamlı ona bakabilirsin
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Geri