FutureRestore iOS Sürüm Düşürme SEP ve Temel Bant Uyumluluk Tartışma Konusu

Konular
625
Daha fazla  
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
iOS sürümünüzü düşürmek için FutureRestore'u kullandığınızda, iki ayrı iOS sürümünü içeren iki farklı IPSW dosyasındaki bileşenleri birleştirirsiniz. Diyelim ki iOS 14.6'dan iOS 14.3'e geçmek istiyorsunuz. Nonce Oluşturucuyu kayıtlı SHSH2 bloblarının içinden ayarlamanıza olanak tanıyan bir çekirdek istismarının mevcut olduğunu varsayarsak, aşağıdakileri birleştirmeniz gerekecektir:
Diyelim ki iOS 14.7.1 son sürüm ve iOS 14.7 imzalı. İOS 14.3'ü (düşürmeye çalıştığım sürüm) iOS 14.7 veya iOS 14.7.1 ile birleştirebileceğim.

Bunları birleştirmemiz gerekmesinin nedeni, güncel bir sürümden imzalı bir SEP'ye ve Temel Bant'a ihtiyaç duymamızdır ve işte burada işler zorlaşabilir çünkü en son imzalı sürüm her zaman eski sürüme geçirmeye çalıştığınız sürümle uyumlu bir SEP'ye ve Temel Bant'a sahip olmayabilir ile.

Örneğimizde, iOS 14.7'nin SEP ve Temel Bandı iOS 14.3 ile uyumludur, dolayısıyla geri yükleme işlemi devam edecektir, ancak iOS 13.7'ye düşürmek istiyorsanız SEP ve Baseband uyumlu olmayacağından geri yükleme işlemi başarısız olacaktır.

SEP ve Baseband'ın uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım?​

Güncel imzalı sürümlerin SEP ve Baseband'ının, sürüm düşürmeye çalışmadan önce sürüm düşürmeye çalıştığınız sürümle uyumlu olup olmadığını araştırmanız gerekir. Aksi takdirde, sürüm düşürme işlemi başarısız olabilir ve cihazınızı bloke edebilir; bu da aylarca jailbreak yapılamayan en son iOS sürümüne güncellemenizi gerektirecektir.

Aşağıda FutureRestore sürüm düşürmeleri için uyumlu SEP ve Temel Bant grafiğimizi bulabilirsiniz!
Apple , iOS 16.0'dan başlayarak, . Bu bileşenin tüm amacı, Apple'ın, aldığınız normal güncellemelerden farklı olan Hızlı Güvenlik Yanıtlarını sağlamasına yardımcı olmaktır.

Hızlı Güvenlik Yanıtları çok daha hızlı kurulabilir ve her zaman güvenlik düzeltmeleri ve yamalarıdır, asla kozmetik hata düzeltmeleri değildir. IPSW içindeki diğer tüm bileşenler gibi bu bileşenin de bir imza bileti vardır.

Sorun şu ki, daha yeni bir Cryptex1 bileşeninin küçük sürümler (örn. 16.3 vs 16.3.1) dışındaki eski bir iOS sürümüyle uyumlu olması çok nadir görülen bir durumdur çünkü diğer kütüphaneler arasında dyld paylaşılan önbelleği içerir, bu yüzden geri yüklemeye çalışıyorum bu bileşen, sürüm düşürme sırasında her zaman başarısız olacaktır.

Cryptex1'in imzalama bileti ApImg4Tickets veya APNonnces kullanmadığından, bunun için bileti kaydetmek şimdilik mümkün değil, bu da A12+ sürüm düşürmenin bu çözülene kadar neredeyse ölü olduğu anlamına geliyor.
SEP ve Baseband dosyalarını @nyuszika7h'nin kullanarak bulabilirsiniz
SHSH2 blob'larınızı
kaydetmeniz tavsiye edilir, çünkü çoğu durumda bu hala geçerli bir sürüm düşürme/yükseltme yöntemi olabilir. Günümüzde imzalı iOS sürümleri ve Betalar için iOS SHSH2 blob'larını kaydetmenin en iyi platformlar arası ve açık kaynak yolu,

Son düzenleme:
Artık A11 Cihazlardan sonra ios 16 ve sonrası için bırak 16 ios 16,yı ios 14 ve ios 15 bile shsh olsa bile sonuç hüsranla bitecektir Apple artık abedi önünü kesti gibi futurerestore işleminin

@QRocKfire Açıklama :

Sürüm yükseltirken IOS 16.3 ve üzeri geçişlerde ,SHSH2 kaydım bulunuyor ve tekrar alt sürüme dönerim bir denesem diye yola çıkmayın …

iOS 16'da Apple, Cryptex1 olarak bilinen yeni bir ürün yazılımı bileşenini kullanmaya başladı ..
Artık SHSH2 kayıtı kullanılarak IOS 16.3 itibari ile sürüm düşürme yapılamamaktadır…

A11 ve önceki işlemcilere sahip cihazlar dahil şu SHSH2 ile 16.3 ve 16.3.1 geri dönüş yolunu kaybetmiş oldu …

İlerdeki süreçte ilk checkm8 açığı barındıran cihazlar için yöntem bununmaya çalışılıyor…
Mağduriyet yaşamamak için bilinçli sürüm yükseltmek gerekiyor.IOS 16.3 ve üzeri sürümlerde kalacağınızı bilerek adım atın …

IOS 16 & 17 sürüm düşürülemez.Sadece anlık imzaları açık sürümlerde yapılabilir.IOS 15 altı sürümlerde Shsh 2 kayıtları alınan sürüme düşülebilir( A11 ve altı sürümlerde çalışır ) A12+ cihazlarda SHSH 2 kaydı bir işe yaramıyor. ..

iphone xs cihazımda 14.3 sürümündeyim (unc0ver jb).
Ve 16.2 sürümü yayınlandığı günden beri de imzası açık olan her sürümün cihazımla eşleştirdiğim shsh2 dosya kaydını blobs aracılığıyla bilgisayarıma indiriyorum.
Bunu yaparkenki düşüncem 14.3 sürümümü koruyor haldeyken, shsh2 dosya kaydını aldığım sürüme uygun jb aracı çıktığında o sürüme direk geçiş yapabilirim olduğuydu. Ancak geçenlerde Dopamine 2.0 Jailbreak A9-A16 iOS 15.0-16.5.1 başlığında buna ilişkin yorum yazdığımda bana "Zaman geçti, uyumlu olduğunda güncelleme yapmalıydınız. Mevcut SEP, iOS 15 16 ile uyumlu değil ve tüm blob'lar kullanışsız." ve "
Not possible. Blobs are useless due to Cryptex. You can’t pick and choose what iOS version you want to update to. If you update, you’ll have to update to the latest iOS version version." yanıtı verildi. Kafam allak bullak. Ben şimdi shsh2 kaydını aldığım sürümlere istediğim zaman geçiş yapamayacak mıyım ?

SHSH 2 blob Ticket malesef IOS 16 ve sonrası sürümlerde işlevsiz durumda.Apple bu yöntemi fixledi.Tek geçiş yapabileceğimiz sürüm 17.3.1 dir.Jailbreak kaybedeceksiniz …

SHSH 2 blob Ticket malesef IOS 16 ve sonrası sürümlerde işlevsiz durumda.Apple bu yöntemi fixledi.Tek geçiş yapabileceğimiz sürüm 17.3.1 dir.Jailbreak kaybedeceksiniz …
ios 14.3 iphone x var shsh var iOS 15 sürümüne güncel ededbiliyoruz yani .. dogrumu anladım tek .

desene yeni bir yontem çıkana dek bekleyecegiz.

Geri