iphone 5s ota 10.3.3 downgrade nasıl yapılır. Chekm8

Timur.c

Apple Sever
Konular
10
Arkadaşlar merhaba
Elimden geldiğince cheakm8 bootrom açığının bize sağladığı güzelliklerden biri olan shsh kaydı olmadan downgrade ( ilerde upgrade de gelecektir ) nasıl yapılır bunu anlatmaya çalışacağım
Bu işlemlere başlamak için öncelikle bize macintosh yüklü bi sistem gerekmekte. Sadece mac yüklü bi sistem yeterli değil ayrıca yüklü olan bu sistemin en alt mojave sürüm olması gerekli.sierra high sierra gibi sürümlerde maalesef araç çalışmıyor.
elinde benim gibi mac sistemi olmayan arkadaşlar kullanmış oldukları bilgisayarlara hackintosh kurmayı deneyebilir.
HAckintosh kurulumu için Kemal alkın .... sitesinde yardımcı oluyor. (tabi emeğinden dolayı ufak bi bağış yaparsanız her iki taraf içinde güzel olur bence )
şimdi dönelim konumuza bu işlemin sadece iphone 5s 6.1 ve 6.2 sürümlerinde geçerli oldugunu unutmayın.(ilerleyen günlerde tüm cihazlara destek gelecektir.
elinizdeki telefonun 6.1 mi yoksa 6.2 mi olduğunu bilmiyorsanız itunes üzerinden öğrenebilirsiniz.
elimizdeki cihaza uygun olan 10.3.3 ipa dosyasını ipsw.me sitesinden indirebilirsiniz.(cihazınız 6.1 ise 6,1 i - 6,2 ise mutlaka 6,2 ipa dosyasını indirin.
sonrasında adresinden aracımızı indirelim.
indirmiş oldugumuz bu araç bi klasör halinde inecek indirmiş oldugumuz downgrade aracının içerine ipsw.me sitesinden indirmiş olduğumuz ipa dosyasını atalım. ( aynı klasör içinde olmak zorundalar.)
daha sonra macos mojave terminal açalım (terminal windowsdaki cmd
terminal satırına cd yazdıktan sonra klasörümüzü sürükle bırak yöntemi le terminal penceresine bırakalım ve return ( yani enter ) basalım.
daha sonra ls yazıp tekrar enter yapalım klasör içeriğimizi göreceğiz sonrasında clear komutu ile terminal penceresini temizleyelim.
şimdi sırası ile uygulamamız gereken komutları dikkatli bi şekilde uygulayalım komutları yanlış yazmamak için kopyala yapıştır yapalım.
chmod +x *.sh yazıp (komutu kopyalayıp yapıştırın) enterlayın.
./install.sh yazıp tekrar enterlayın.
press Return to continue or any other key to abort yazısını gördüğümüzde tekrar enter yapalım.
işlemlerin başladığını göreceksiniz bi süre bekliyoruz.
password ekranı gelecek mackintosh şifrenizi giriniz ve enter yapınız. (mac sistemler genelde her zaman bilgisayar parolası istiyor )
[log] Done exiting.. yazısını gördüğünüzde
./prep.sh komutunu kopyalayıp yapıştırın ve enterlayın.
[log] are you downgrading an İphone or an ipad yazısını gördüğünüzde cihazımızı yazıyoruz. Biz İphone için yaptığımızdan iPhone yazıp enterlıyoruz.
[log] what model iphone are you using? E.G iPhone 6,1 or iPhone 6,2 yazısını gördüğümüzde cihazımızın modelini giriyoruz. benimki 6,2 olduğu için iPhone6,2 yazıp enterlıyoruz.
Modified İPSW created successfully yazısını gördüğümüzde cihazımızı dfu moda alıyoruz. ( biraz sıkıntılı oluyo ama deneyin başaracaksınız )
dfu moda nasıl alınır cihazımız bilgisayarımıza usb kablo ile bağlıyken açma kapama tuşuna ve orta tuşa aynı anda basıyoruz.
telefon kapandıktan sonra 5 e kadar sayalım ve elimizi power tuşundan çekelim sonra bi 10 daha sayıp orta tuşuda bırakalım.
Cihazımız kapalı olacak ama itunes cihazımızı görecek.
Burda dikkat etmemiz gereken telefonun ekranında herhangi bişi olmayacak.yani recovery mod da değil dfu modunda olacak.
itunes uyarı verirse hayır ( cancel ) diyin.
terminale geri dönelim ve ./pwn.sh komutunu kopyala yapıştır ve enter.
Burda geliştiricide 40 sefer deneyin demiş yani bu aşamada pes etmeyin mutlaka pwndfu moda girer. Geliştirci 40 defa deneyin demişse bilede ben 3. denemede başarılı oldum pwndfu moda alabildim.
şimdi terminal penceresini kapatalım açıksa ituneside kapatalım.
ve tekrardan terminali açalım.terminal satırına cd yazıp (araya boşluk bırakmayı unutmayalım )klasörümüzü tekrar sürükle bırak yaparak terminal penceresine bırakalım ve enter yapalım.
./pwn.sh komutunu yine kopyala yapıştır yapalım ve enter.
işlem başlamazsa başlayana kadar ./pwn.sh komutunu uygulayın. benimkisi 3. denemede başladı sizinki 5-10-20 defada olabilir.ama olur.belkide ilk denemede başarılı olursunuz.
PWNing completed. please run restore.sh yazısını gördüğümüzde işlem başarılı demektir.
./restore.sh komutunu kopyala yapıştır ve enter yapalım.
hepsi bu kadar şimdi arkanıza yaslanın ve cihazınızın kendiliğinden açılmasını bekleyiniz.
iyi forumlar.

Aşağıdaki videoda açıklamalı olarak izleyebilirsiniz.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Not: Arada kusurlarım oldu ise affola moderatör arkadaşlar düzenleme yaparlarsa sevinirim.

Son düzenleme:

Canocall

Apple Sever
Konular
5
Mojave sürümünün kaç olması lazım ?

Reloading_Data

Jailbreaking
Elit Üye
Apple Sever
Konular
50
ben düşürdüm 10.3.3 sürümüne ama tekrar 12.4 sürümüne çıkardım. Beğendiğim tweakler ios 10'a uyumlu olmadıgı için dayanamadım tekrar yükselttim

mny7861

Apple Sever
Konular
0
Üstad Selam, 5s var bende ama bir türlü yapamadım, mac cihaz yok bende ama Hackintosh, Vmware sanal kurdum ve mojave sürümlü mac buldum ama tamamlanmıyor sürüm düşürme. Yardım eder misin nasıl yaparım? Bu arada OTA dosyalarını güncellemişler ./restore.sh komutu ile başlıyor eski komut dosyaları ile tamamlanabilir mi?

KS
KS

Timur.c

Apple Sever
Konular
10
bu yöntem artık çalışmıyor bilginize. geliştiricisi değişiklik uygulamış.yeni yöntemi ileride paylaşıcam.

mny7861

Apple Sever
Konular
0
bu yöntem artık çalışmıyor bilginize. geliştiricisi değişiklik uygulamış.yeni yöntemi ileride paylaşıcam.
Üstad güzel haberlerini bekliyorum. Tahmini bi tarih varmıdır yada yapılabilecek farklı bir yol?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…