Jailbreak Nedir? Jailbreak İndirme ve Jailbreak Kaldırma

josepH

Moderatör
Apple Expert
Tecrübeli Üye
Elit Üye
Cihaz
iPhone 13 pro Max
Konular
460
Jailbreak, Apple'ın iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcılarının işletim sistemi üzerinde izin verilmeyen kodları çalıştırılmasına yardımcı olan teknik bir işlemdir. İlk defa 2007 yılında kullanılmaya başlanan bu yöntem sayesinde kullanıcılar normalde Apple'ın onay vermediği kodları cihazları üzerinde çalıştırabilir ve cihazlarının üzerinde çeşitli modifikasyonlar meydana getirebilir.

Apple tarafından desteklenmeyen bir uygulama olarak bilinen Jailbreak, günümüzde çoğunlukla korsan uygulamalara erişebilmek ve bu uygulamaların ücretsiz olarak kullanılması için yapılmaktadır. Jailbreak işlemleri genelde belli başlı Çin merkezli Hacker gruplarının ücretsiz olarak dağıtmış olduğu Jailbreak Tools'lar aracılığıyla yapılır.
Yapılan Jailbreak işlemi sonrasında Apple'ın cihaz üzerindeki tüm kod korumaları devre dışı kalır. Yetkilendirme sistemi devre dışı bırakıldığı için Jailbreak işlemine uğratılmış cihazlarda işletim sistemine dair kodlar değiştirilebilir ve App Store dışındaki uygulamalar onay gerekmeksizin yüklenebilir.
Jailbreak yapılan bir cihazın içerisine Jailbreak ile ilgili yazılımları kurmak için Cydia uygulaması gelir. Cydia uygulaması aracılığıyla kullanıcılar Repo adresleri ekleyip, bu repo adresleri üzerinden paylaşıma sunulan mobil yazılımları indirip cihazlarına kurulum yapabilirler.
jailbreak.png

Jailbreak İndirME not: Garanti dışı kalmaz
iOS işletim sistemi kullanan bir cihaza Jailbreak yapmak istiyorsanız ilk adımda cihazınızın iOS sürümünün ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Cihazınızın “Ayarlar” menüsü içerisinden sürüm bilgisine ulaşabilirsiniz. Şimdi, bu iOS sürümüne uygun bir Jailbreak işlemi aramanız ve ardından uygun aracı bulmanız gerekiyor.
Her işletim sistemi sürümü için kullanılan Jailbreaking aracı farklı olabilmektedir.

Jailbreak Kaldırma
Jailbreak işlemi yaparken bir araca ihtiyaç duyuyor olmamıza karşın Jailbreak'li bir cihazı orijinal şekline geri getirmemiz için orijinal Apple yazılımları haricinde ekstradan farklı bir araca ihtiyacımız yok.
Jailbreak kaldırma işlemi için;
  1. Bilgisayarınıza geçerli ve güncel BURDAN kurun.
  2. Cihazınızı kablo yardımıyla bilgisayarınıza bağlayıp, cihazınızın bilgisayar ve iTunes tarafından tanındığına emin olun.
  3. iPhone'u Sıfırla seçeneğine giriş yapın.garanti
  4. iPhone'unuzu yeni bir cihaz olarak ayarla seçeneğiyle birlikte tekrardan yazılım kurma işlemini tamamlayın.
Bu işlemin sonucunda cihazınızdan Jailbreak ile birlikte tüm dosyalarınız da kaybolacaktır. Bu nedenle dosyalarınızın yedeği yoksa iTunes veya iCloud aracılığıyla henüz Jailbreak kaldırma işlemini gerçekleştirmeden önce yedeklerinizi almayı unutmayın.

NoiaN

Elit Üye
Üye
Apple Sever
Adım
Çağatay
Meslek
Şöför
Cihaz
iPhone 8 Plus
Konular
75