[Linux] 15.x sürümünden düşürme.

Turannul

Apple Sever
Konular
2
Bu rehber linux bilgisayardan iOS 15 den shsh kullanarak iOS 14'e geri dönmenin nasıl yapıldığını anlatıcam.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu başlık altında Linux kullanarak düşmeyi yazıcam.
Linux nasıl kurulur ve macOS ile nasıl yapılır onlara ayrı konu açmayı düşünüyorum.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bölüm 1 Giriş
Gerekli yazılımlar
Debian 11 kurulu Intel işlemcili PC [Önerim]
iPhone 6s - X
Futurestore GUI
iPwndfu
14.x için SHSH
USB kablosu xD
⚠️ iPhone X'de Face ID diğer cihazlarda Güncellemeler çalışmayacaktır.
⚠️
Bu sorunlar yalnızca iOS 15'e iTunes Restore yapıldığında çözülebiliyor (Maalesef ki)
Bölüm 2 Hazırlık
Gerekli paketler: libusb-1.0-0-dev git irecovery python2
Terminal e yazın;
Bash:
sudo apt-get update && sudo apt-get full-upgrade -y && sudo apt-get install libusb-1.0-0-dev git irecovery python2 -y
A: iPwndfu (Daha fazla cihazı destekliyor, kullanımı zor)
iPwndfu A11 (iPhone 8,8+,X)
iPwndfu A10(x) (iPhone 7,7+)
iPwndfu A9(x) (N/A) ⚠️ [6S-6S+ ve SE 1.nesil için macOS Gerekli]
iPwndfu A8 (Bunun bi esprisi yok zaten iOS 12)
Edit:Sanıyorum ki Checkm8 nonce setter herkes için kullanışlı gibi görünmüyor
Bölüm 3 iPwndfu
SHSH dosyanızı indirin & kaydedin
Generator öğrenmemiz gerekli bunun için de 2 yol var;
1. SHSH Dosyasını metin düzenleyici ile açıp 'generator' aramak.
2. yüklemek.
Her iki şekilde de nasıl göründüğüne bakabiliriniz.
Generator değerini kolayca kopyalayabileceğiniz bi yere not edin.
ℹ️ Şu noktaya kadar zor olmadığını düşünüyorum, asıl aksiyon bu noktadan sonra başlıyor...

Cihazı bilgisayara bağlayıp, DFU moda alın.
‼️ DFU modunda Laptop ikonu veya 'support.apple.com/iphone/restore' Yazmaz! Recovery ve DFU modu 1birine çok karıştırılıyor.
ℹ️ DFU modunda Ekran boş görünür.
ℹ️ normalde linuxdan ekran görüntüsü alıp eklemekti planım ama kurulu linux ile ilgili bi sorun oldu.
Cihazın DFU modda olduğunu terminalde (Linux da uçbirim olarak geçer) yazarak görebilirsiniz.
Bash:
 lsusb
Cihazı DFU moda aldıktan sonra Terminalde cd yazıp ipwndfu-A11-patch-rom klasörünü terminale sürükleyin.
Bash:
cd /home/turannul/downloads/ipwndfu-A11-patch-rom
Cihazınız DFU moddayken iPwndfu'yu çalıştırın
Bash:
python2 ipwndfu --patch
NOT: Bu işlemi defalarca tekrarlamanız gerekebilir.
ERROR: No Apple device in DFU Mode 0x1227 detected after 5.00 second timeout. Exiting.
Bootrom Patched you can now load unsigned firmware and debug the next boot stages
Bölüm 4 FutureRestore Ayarları
Futurestore ayarlarını ekran görüntüsü olarak ekliyorum.
Herşeyi yazarak anlatmam mümkün değil ki, yinede yazdım.
Normalde Ekran görüntülerini Linuxda alıcaktım VM ile ilgili bi sorun çıktı.
Bölüm 5 Sonuç
Açıkçası buraya kadar sorun çıkmadıysa, başarıyla iOS 15 çöpünden kurtuldunuz :)
İşinize yaradıysa 1 like atmayı çok görmeyin. Bu yazıyı tamamlamam nerdeyse 1.30 saat sürdü :O (Linux daki sorun yüzüden).
¯\(ツ)/
Bölüm 6 Geri dönüşler hakkında
Bi yerde hata aldığınızda hangi bölümle ilgili olduğunu ve bilgisayarınızın özelliklerini ekleyerek yazarsanız sevinirim
-turannul

Ekli dosyalar

• FR1.png
    FR1.png
    95.3 KB · Görüntüleme: 77
  • FR2.png
    FR2.png
    185.1 KB · Görüntüleme: 80
  • FR3.png
    FR3.png
    169.9 KB · Görüntüleme: 80
  • FR4.png
    FR4.png
    155.1 KB · Görüntüleme: 76
  • linux moment.png
    linux moment.png
    144.2 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:

DeliTurK

Living is to resist
Admin
Kurucu
Yönetici
Apple Expert
Adım
Devrim
Meslek
Güvenlik
Cihaz
iPhone 13 Pro Max
Konular
1,154
eline sağlık hocam emegine sağlık. geniş .içerik anlatım olmuş

ydeh21

Apple Sever
Konular
0
bu yöntem ile se2020,ios15.1 için ios14.x downgrade yapılabilir mi ?

çetin43

Üye
Apple Sever
Konular
47
emeg,ne saüğlık. güzel paylaşım.. :cool:

FLeX57

Apple Sever
Konular
5
Bu rehber linux bilgisayardan iOS 15 den shsh kullanarak iOS 14'e geri dönmenin nasıl yapıldığını anlatıcam.
Bu başlık altında Linux kullanarak düşmeyi yazıcam.
Linux nasıl kurulur ve macOS ile nasıl yapılır onlara ayrı konu açmayı düşünüyorum.
Bölüm 1 Giriş
Gerekli yazılımlar
Debian 11 kurulu Intel işlemcili PC [Önerim]
iPhone 6s - X
Futurestore GUI
iPwndfu
14.x için SHSH
USB kablosu xD
⚠️ iPhone X'de Face ID diğer cihazlarda Güncellemeler çalışmayacaktır.
⚠️
Bu sorunlar yalnızca iOS 15'e iTunes Restore yapıldığında çözülebiliyor (Maalesef ki)
Bölüm 2 Hazırlık
Gerekli paketler: libusb-1.0-0-dev git irecovery python2
Terminal e yazın;
Bash:
sudo apt-get update && sudo apt-get full-upgrade -y && sudo apt-get install libusb-1.0-0-dev git irecovery python2 -y
A: iPwndfu (Daha fazla cihazı destekliyor, kullanımı zor)
iPwndfu A11 (iPhone 8,8+,X)
iPwndfu A10(x) (iPhone 7,7+)
iPwndfu A9(x) (N/A) ⚠️ [6S-6S+ ve SE 1.nesil için macOS Gerekli]
iPwndfu A8 (Bunun bi esprisi yok zaten iOS 12)
Edit:Sanıyorum ki Checkm8 nonce setter herkes için kullanışlı gibi görünmüyor
Bölüm 3 iPwndfu
SHSH dosyanızı indirin & kaydedin
Generator öğrenmemiz gerekli bunun için de 2 yol var;
1. SHSH Dosyasını metin düzenleyici ile açıp 'generator' aramak.
2. yüklemek.
Her iki şekilde de nasıl göründüğüne bakabiliriniz.
Generator değerini kolayca kopyalayabileceğiniz bi yere not edin.
ℹ️ Şu noktaya kadar zor olmadığını düşünüyorum, asıl aksiyon bu noktadan sonra başlıyor...

Cihazı bilgisayara bağlayıp, DFU moda alın.
‼️ DFU modunda Laptop ikonu veya 'support.apple.com/iphone/restore' Yazmaz! Recovery ve DFU modu 1birine çok karıştırılıyor.
ℹ️ DFU modunda Ekran boş görünür.
ℹ️ normalde linuxdan ekran görüntüsü alıp eklemekti planım ama kurulu linux ile ilgili bi sorun oldu.
Cihazın DFU modda olduğunu terminalde (Linux da uçbirim olarak geçer) yazarak görebilirsiniz.
Bash:
 lsusb
Cihazı DFU moda aldıktan sonra Terminalde cd yazıp ipwndfu-A11-patch-rom klasörünü terminale sürükleyin.
Bash:
cd /home/turannul/downloads/ipwndfu-A11-patch-rom
Cihazınız DFU moddayken iPwndfu'yu çalıştırın
Bash:
python2 ipwndfu --patch
NOT: Bu işlemi defalarca tekrarlamanız gerekebilir.
ERROR: No Apple device in DFU Mode 0x1227 detected after 5.00 second timeout. Exiting.
Bootrom Patched you can now load unsigned firmware and debug the next boot stages
Bölüm 4 FutureRestore Ayarları
Futurestore ayarlarını ekran görüntüsü olarak ekliyorum.
Herşeyi yazarak anlatmam mümkün değil ki, yinede yazdım.
Normalde Ekran görüntülerini Linuxda alıcaktım VM ile ilgili bi sorun çıktı.
Bölüm 5 Sonuç
Açıkçası buraya kadar sorun çıkmadıysa, başarıyla iOS 15 çöpünden kurtuldunuz :)
İşinize yaradıysa 1 like atmayı çok görmeyin. Bu yazıyı tamamlamam nerdeyse 1.30 saat sürdü :O (Linux daki sorun yüzüden).
¯\(ツ)/
Bölüm 6 Geri dönüşler hakkında
Bi yerde hata aldığınızda hangi bölümle ilgili olduğunu ve bilgisayarınızın özelliklerini ekleyerek yazarsanız sevinirim
-turannul
Eyw başkan linuxumuz yok ama elbet bir gün

Ayfly

Üye
Apple Sever
Konular
7
Arkadaşlar İstanbul Anadolu yakasında bu konuda yardımcı olacak var mı acaba.ı phone X 15.3.1 deyim.14.6 veya 14.8 e düşürmek istiyorum.ben telefonu getirebilirim yardımcı olacak arkadaşa.şimdiden teşekkürler ilgilenen arkadaşlara.forumdan özel mesaj ile ulaşabilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

uzmankan

Apple Sever
Konular
1
İyi günler ios 15.2 den 14.8 e donulebilirmi acaba kayitlarini almistim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ninejpg

Apple Sever
Konular
2
Teşekkürler 🙏🏻