Razer Blade 15 Gelişmiş Dizüstü Bilgisayar İnceleme

Konular
1,181
Daha fazla  
Adım
Devrim
Meslek
Güvenlik
Cihaz
iPhone 13 Pro Max
1699638615653.png

Razer'ın piyasaya süreceği en yeni dizüstü bilgisayarlar, masaüstü oyun kurulumlarına rakip olabilecek etkileyici özelliklere sahip güçlü dizüstü bilgisayarlardır. Razer Blade 15, Base ve Advanced olmak üzere iki konfigürasyonla geliyor ve bu inceleme Advanced modeline odaklanıyor. Bu oyun dizüstü bilgisayarı hafif ve şıktır ve yakın zamanda yükseltilen masaüstü bilgisayarımı utandıracak donanımları destekler. Onu test etmek için Mate'in yerine götürdüğümde, sağladığı güç ve grafik çıkışı karşısında şaşkına döndüm, ancak önemli bir fiyat noktasına geliyor ve oyunlar sırasında benim zevkime göre çok fazla ısınıyordu.

Tüm Razer Blade 15 modellerinde 10. nesil Intel Core i7 işlemci, daha hızlı DDR4-2933MHz bellek, ek USB-C 3.2 bağlantı noktaları ve Wi-Fi 6 A201 bulunur. Daha sonra farklar temel ve gelişmiş modeller arasında aşağıdaki gibi yayılır:

Gelişmiş Model:

8 Çekirdekli / 16 Konulu i7-10875H CPU
300Hz Full HD, 3ms Yanıtlı ekran
GeForce RTX 2080 Süper GPU
1 TB SSD
Her iki bağlantı noktasında da USB-C Şarjı
SD Okuyucu

Temel Model:

6 Çekirdekli / 12 Konulu i7-10750H CPU
144Hz, 5ms Yanıt ekranı
GeForce RTX 2070 Maksimum-Q
512GB SSD
ethernet

Başlangıçta Advanced modelinin bir ethernet adaptörü içermemesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Evin etrafında güvenilmez Wi-Fi ile ilgili geçmiş deneyimlerim göz önüne alındığında, ev ağımda kablolu cihazları çalıştırmayı seviyorum. Başka seçeneğim olmadığı göz önüne alındığında, oyun veri dosyalarını dizüstü bilgisayara 40-80 MB/sn arasında değişen hızlarla kopyalarken Wi-Fi hızlarından etkilendim. Bu modelin inceliği bu nedenle yalnızca 17,8 mm'dir ve bu, temel modelin ethernet portunu taşıyabilen 19,9 mm'sine kıyasla inanılmaz bir rakamdır. İnce profile rağmen, 15,6 inçlik tam HD ekranın açılması dayanıksız bir his vermiyor, açık konumunu sağlam bir şekilde koruyor ve yerleşik 720p web kamerası siyah kasayla uyum sağlıyor ve neredeyse fark edilmiyor.

Markanın yeşil renkli Razer logosu, dizüstü bilgisayar kapağının üst kısmına gömülü olarak harika görünüyor. Gelişmiş modelin sol tarafında bulunan diğer bağlantı noktaları güç, 2x USB 3.2 bağlantı noktası, USB-C ve şarj bağlantı noktasının yanı sıra ses girişidir. Sağ tarafta SD kart okuyucusu, Thunderbolt 3 bağlantı noktası, bir USB 3.2 bağlantı noktası ve harici ekran için bir HDMI 2.0B bağlantı noktası bulunur. Üç adet USB bağlantı noktası olmasına rağmen bunlar harici farem, kablosuz kulaklık adaptörüm ve USB Xbox oyun denetleyicim tarafından hızla kullanılmaya başlandı. Günlük kullanımda daha fazla cihaz kullanıyorsanız büyük olasılıkla bir USB adaptörü satın almanız gerekebilir.

Bu gelişmiş modelin klavyesinde tuş başına RGB aydınlatma bulunur ve bunlar Razer Synapse yazılımı kullanılarak özelleştirilir. Temel model hala özelleştirilebilir RGB aydınlatmaya sahip, ancak tek bölgesi tüm klavye için tek renk anlamına geliyor ki bu da bugünlerde kişisel tercihim. Klavyenin profili dizüstü bilgisayarın tüm genişliğini kaplamıyor, bu harika çünkü fareyi kullanırken sıklıkla sol elimi dinlendiriyorum ve genellikle tuşlara basıyorum veya yanlışlıkla izleme dörtgenini kaydırıyorum. Dizüstü bilgisayar hoparlörleri klavye alanının her iki yanında bulunur. Buradaki bazı büyük bonuslar, tam boyutlu bir sağ kaydırma tuşu ve yarım yükseklikte ok tuşlarıdır ve büyük harf kilidinin açık olup olmadığını bilmenizi sağlayan bir ışık göstergesine sahiptir. Razer Blade 15 Advanced'de en çok dikkatimi çeken, standart dizüstü bilgisayar klavye düzenlerindeki bu küçük ama yenilikçi değişiklikler oldu.

Güç düğmesi sağ hoparlörün üst kısmında yer alıyor ve başlangıçta onu bulamadım, orada olmasını beklemiyordum, ancak hiçbir zaman kazara basmadım ki bu harikaydı. Bu gelişmiş modelin şık siyah renginin tek dezavantajı, parmak izi göstermeye çok yatkın olmasıdır. Neyse ki dizüstü bilgisayar az tiftikli bir bezle birlikte geliyor, çünkü her kullanımdan sonra her şeyi silmek zorunda kaldım. Bunu daha önce dizüstü bilgisayarlarda da yaşamıştım ama bu modelin kasa tasarımında daha belirgindi.

Son derece etkilendiğimi söylemeliyim. Tomb Raider oyun içi kıyaslamasında inanılmaz derecede iyi performans gösterdi; en düşük FPS 42, ortalama 56 ve ulaşılan en yüksek FPS 119'du. Grafikler yoğunlaştıkça soğutma fanlarının vızıldadığını kesinlikle duyabiliyordunuz. Kulaklık kullandığım için şükrediyordum. Dizüstü bilgisayarın tuşların üzerindeki üst kısmı çok ısındı ancak dokunulamayacak kadar ısınmadı ve dahili fanlar, kıyaslama testinin çoğunda fark edilir derecede yüksek ses çıkardı. Oyunu bırakıp bu incelemeye geri döndüğümde, sıcaklık bir dakika içinde dağıldı ve hayranlar sessiz kaldı.

Ancak çeşitli türde oyunları birkaç saat oynadıktan sonra dizüstü bilgisayardan çok fazla ısı geldiğini fark ettim. Klavyenin üstündeki alana dokunmak aşırı derecede ısındı ve altı daha da sıcaktı. O kadar ısınmıştı ki üzerinde bulunduğum plastik masayı yamultmaya başlamıştı. Bu noktada soğuması için kapattım ve yaklaşık 20 dakika sonra normale döndü. Hava akışını iyileştirmek ve herhangi bir hasarı önlemek için dizüstü bilgisayarı masa yüzeyinden hafifçe kaldırabileceğiniz standlar olduğundan eminim ve cihaz bacaklarınızdayken kesinlikle üst düzey oyunlar oynamazdım.

Pil gücü açısından, bu incelemeyi yazmaya başladığımda tam şarjla yazarken ve görüntüler oluştururken ağ üzerinden dosya kopyalıyordum. Pil göstergesi, Windows güç ayarları daha iyi performansa ayarlanmış, renk tuşları tek renge ayarlanmış ve monitör parlaklığı tam olarak ayarlanmış haldeyken 6 saatten biraz fazla süre kaldığını gösteriyordu. Bu dizüstü bilgisayarı bir çalışma ortamında veya video düzenleme için kullanıyorsanız bu çok mantıklıdır. Ancak Shadow of the Tomb Raider'ı yukarıdaki test ayarlarıyla test etmeye başladığımda pil göstergesi yalnızca 1,5 saate düştü. Bu, bu dizüstü bilgisayarda grafik açısından yoğun oyunları sabit bir güç kaynağıyla oynamak isteyeceğiniz anlamına gelir.

Bir oyuncu olarak bu dizüstü bilgisayarın gücüne ve performansına hayran kaldım. Kesinlikle masaüstü bilgisayarımdan daha iyi performans gösterdi ve bir oyun oturumu için arkadaşımın yerini almak çok daha kolaydı. Isı çıkışı, üzerinde bulunduğum plastik katlanabilir masa tablasını yamulmaya başladığı noktaya kadar endişe vericiydi. Ayrıca parmak izlerine çok yatkın olduğu için kullandıktan sonra dizüstü bilgisayarı sürekli silmek zorunda kaldım. Ancak bu inceleme birimindeki teknik özellikler açısından en büyük engel fiyat etiketidir. Razer Blade 15 Base modelinin fiyatı 3399 AUD'dan, Gelişmiş modeli ise 5399 AUD'dan başlıyor. Bileşenleri tercihlerinize göre değiştirmek için Razer Store'da seçenekler mevcuttur. Bu özel inceleme modelinin değeri 6099 Avustralya Doları olup, RTX 2080 Süper GPU, favori oyunlarınız için 1 TB depolama alanı ve taşınabilirlik kolaylığı sunmaktadır.

1699638681127.png

Geri