Steam Deck Artık Özgür! Windows 10 Yüklenebiliyor!

Damla

Co Admin
Yönetici
Apple Expert
Adım
Öznur
Cihaz
iPhone 11
Konular
1,090
alve, garip bir taşınabilir PC olan Steam Deck için Windows 10 sürücülerini yayınladı. Normalde konsol SteamOS ile geliyor ve bu OS, Linux tabanlı.

Driverlara aşağıdaki linkten ulaşabiliyorsunuz. Driverlar GPU, Wi-Fi ve Bluetooth için. Valve, AMD ile birlikte hala ses sürücüleri için çalıştıklarını ve bu yüzden şu anlık mevcut olmadıklarını belirtiyor. Yani kullanıcılar şu anlık USB veya Bluetooth ses cihazı kullanmak zorunda.

1647021063326.png

Şu anki sürücülerin sadece Windows 10 için çalıştığını da belirteyim. Windows 11 için sürücüler yapım aşamasında ve bir BIOS güncellemesi ile de gelecek ve bununla birlikte BIOS'da fTPM açılmış olacak. Windows 11'i kurabilmek için gerekli bir özellik.

Steam Deck'in şu anlık dual boot desteklemediğini, bu yüzden kullanıcıların SteamOS'i Windows 10 ile değiştirmeleri gerektiğini belirteyim. Dual boot özelliği sonradan gelecek.
Sürücüler yalnızca Windows 10 için sağlanmıştır. Windows 11 için sürücüler geliştirilme aşamasındadır ve daha sonra Windows 11 için gerekli olan fTPM desteğini etkinleştirecek bir BIOS güncellemesiyle birlikte sunulacaktır.

Steam Deck şu anda çift önyüklemeyi desteklemiyor, bu özellik daha sonra gelecek. Sonuç olarak, kullanıcılar geri dönmek isterlerse mevcut SteamOS’larını Windows 10 ile değiştirmek zorunda kalacaklar.

Steam Deck, taşınabilir bir x86 PC’dir ve bu nedenle, tam işlevsellik için yerel sürücü desteği hala gerekli olsa da, herhangi bir masaüstü işletim sisteminin kurulumunu destekler. Cihaz, Steam mağazasında Windows oyunlarını çalıştırmak için Proton öykünücüsünü kullanan Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Valve’s SteamOS ile önceden yüklenmiş olarak gelir.

Steam Deck için SteamOS, başlangıçta iyi bir oyun desteğine sahip olsa da, Steam mağazasındaki her oyunu desteklemez ve Epic Games Store veya Microsoft Store gibi diğer kaynaklardan oyun yüklemeyi desteklemez. Bazıları için bu, Windows’u yüklemenin nedenidir.

Geri