Windows 11 Gizli Dosya ve Klasörler Nasıl Gösterilir

DeliTurK 

Living is to resist
Admin
Kurucu
Yönetici
Apple Expert
Konular
1,171
Daha fazla  
Adım
Devrim
Meslek
Güvenlik
Cihaz
iPhone 13 Pro Max
1699639534574.png

Windows, sisteminizin birçok sistem açısından kritik dosya ve klasörünü gizleyen bir özelliğe sahiptir. Bunlardan birkaçı varsayılan olarak gizlidir, ancak bunları manuel olarak da gizleyebilirsiniz. Bu özellik vazgeçilmezdir, çünkü önemli dosyaları yanlışlıkla silmenizi önler.

Gizli dosya ve klasörleri görüntülemeniz gerekebilecek durumlar vardır. Bu yazıda, bunu tam olarak yapmanın yollarını ele aldık. Hadi başlayalım.

1. Dosya Gezgini aracılığıyla Gizli Dosya ve Klasörler Nasıl Görüntülenir​

Dosya Gezgini yardımıyla gizli dosya ve klasörleri kolayca görüntüleyebilirsiniz. Bu, Windows 11'de gizli dosya ve klasörleri görüntülemenin en kolay yoludur; tek yapmanız gereken bir klasörü açmak.

Başlamak için gizli dosyalarınızın bulunduğundan şüphelendiğiniz klasöre gidin. Oraya vardıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Sağ üst köşedeki Görüntüle'ye tıklayın.
  2. Buradan Gizli Öğeler > Göster 'iseçin.
Bunu yapar yapmaz, gizli dosyalarınız görünür hale gelir. Dosyalarınızı yeniden gizlemek için, yukarıdaki Gizli Öğeler bölümünün işaretini kaldırın ve ayarlarınız normale dönecektir.

2. Gizli Dosya ve Klasörleri Kontrol Paneli aracılığıyla gösterme​

Denetim Masası, bilgisayarınızdaki farklı programları yönetmenize ve denetlemenize olanak sağlayan bir Windows aracıdır. İlginçtir ki, Windows 11'inizdeki gizli dosyaları göstermek için de kullanabilirsiniz. Peki nasıl?:
  1. Başlat menüsü arama çubuğuna gidin, 'denetim masası' yazın ve Enter tuşuna basın.
  2. Denetim Masası'nda Dosya Gezgini Seçenekleri> Görünüm ve Kişiselleştirme 'yi seçin.
  3. Görünüm sekmesine tıklayın.
  4. "Gizli dosyalar ve klasörler" ayarını seçin ve Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster seçeneğine tıklayın.
  5. Tamam'a tıklayın.
Bunu yapar yapmaz, gizli dosyalarınız görünür hale gelir. Dosyalarınızı yeniden gizlemek için, yukarıdaki Gizli Öğeler bölümünün işaretini kaldırın ve ayarlarınız normale dönecektir.

Bunu yaparsınız ayarlarınız değiştirilerek daha önce gizlenmiş dosya ve klasörler görünür hale gelecektir.

Windows 11'de Gizli Dosya ve Klasörü Görüntüleme​

Bunu yapmak kritik sistem dosyalarınızı görünür hale getirir (el ile yeniden gizleyene kadar) ve bu nedenle yanlışlıkla silinmeye açık hale getirir. Bu, özellikle Windows'unuz birden çok kullanıcı tarafından kullanılıyorsa geçerlidir. Bu nedenle, kritik işletim sistemi dosyalarıyla ellerinizi kirletmeden önce Windows ortamında yolunuzu bildiğinizden emin olun.

Geri