Amazon New World Detaylı Oyun Rehberi

Amazon'un merakla beklenen Açık Dünya, Devasa çok oyunculu MMORPG oyunu New World hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar New World oyuncu rehberimizde!

Amazon Game Studio’nun geliştirdiği ve yakın zamanda piyasaya çıkacak MMORPG oyunu New World hakkında; oyuna yeni başlayanlar için hazırladığımız detaylı rehberimizde fraksiyon seçiminden tutun da nitelik, teçhizat puanı ve perks slotlarına kadar tüm bilgileri derledik.

Amazon Game Studio’nun
geliştirdiği ve oyunseverler tarafından en çok merak edilen Açık Dünya (Open World), devasa çok oyunculu MMORPG oyunu olan New World’ün çıkış tarihi 21 Ağustos 2021. İlk etapta PC için piyasaya çıkacak olan oyun 21 Temmuz 2021 tarihinde kapalı beta olarak yayınlandı. New World’e yeni başlayacak oyuncular için hazırladığımız rehberimizde oyunun konusu, mekanikleri ve bilmeniz gereken daha birçok özelliğini sizler için detaylandırdık

Amazon New World Oyununun Konusu​

Amazon Game Studio tarafından geliştirilen ve yılın en çok beklenen oyunu olan New World, fantastik bir çağda geçiyor. Keşif Çağı (Age of Exploration) denilen çağın hakim olduğu dünyada Aeternum adlı gizemli bir adada, perili ve vahşi bir doğada hayatta kalmaya çalışan karakterlerimiz New World’ün zengin hikaye örgüsünde kendi kaderini çiziyor.
1638876480622.png

Yozlaşmışlar (The Corrupted) adlı şeytani bir düşman türü ile rakip olan Aeternum halkı, cennetten bir köşe olan bu adayı lanetleriyle lekelemeye çalışan yozlaşmış düşmanları yok etmek için ant içtiler!

New World’de Sınırlarınız Tutkunuzdur!​

Oyunun zengin hikayesi kendi kaderinizi çizmenize izin veriyor. Bu özelliği sayesinde nasıl oynadığınız, ne yaptığınız ve kiminle işbirliği kurduğunuz size kalmış. İster solo takılarak doğaüstü varlıklarla tek başınıza yüzleşin ister bir ekip kurarak ihtişamlı medeniyetler oluşturun. Ve en önemlisi New World’ün sınırsız dünyasında tutkularınıza yön verin.

New World’de Fraksiyon Seçimi​

New World oyununda fraksiyon seçimi oldukça önemli bir husustur. Fraksiyon oyunda yer alan ulusları temsil eder ve seçilen her fraksiyonun doğası farklıdır. Dolayısıyla seçtiğiniz fraksiyonda sadece kendi ulusunuzdaki şirketlere katılabilirsiniz. Bir fraksiyona katıldıktan sonra sadece fraksiyonun başka bir fraksiyona savaş ilan etmesi durumunda ilgili fraksiyona karşı 50v50 PVP ve PVE savaşlarında mücadele edersiniz. Sonuç olarak her fraksiyonun kendine özgü bir stili vardır. Bu nedenle daha sonra pişman olmamak için fraksiyonunuzu akıllıca seçin.

New World Fraksiyonları​

New World oyununda şu an da sadece üç farklı fraksiyon vardır. Bu fraksiyonlar sırasıyla;
 • Marauders (Çapulcular)
 • Syndicate (Sendika)
 • Covenant (Fanatik Düzen – Mutabakat)
Anlaşılır bir şekilde her oyuncu ya en güçlü ya da en güçlü ikinci fraksiyonu seçmek isteyecektir. Nitekim New World henüz beta aşamasında iken bu kıyaslamayı yapmak oldukça güç. Yine de iyi bir seçim yapmak isterseniz bilginize ve hislerinize güvenmeniz bu aşamada oldukça stratejik bir tercih olacaktır.

Fraksiyon tanıtımlarına geçmeden önce bilmeniz gereken bir diğer husus: Fraksiyonları 120 günde bir; sadece bir kereye mahsus değiştirebilmenizdir. Bununla birlikte sunucuda baskın olan fraksiyona geçemezsiniz. Yani siz, siz olun daha kötü bir pozisyondaki fraksiyona düşmemek için ulusunuzu doğru seçin!

New World Fraksiyon Özellikleri​

New World’de az önce bahsettiğimiz gibi üç farklı fraksiyon mevcuttur. Her fraksiyon kendine has bir stil ve teçhizat görünümüne sahiptir.

Marauders (Çapulcular)​

1638876514805.png

Marauders yani Türkçe olarak Çapulcular bir nevi gerilla tipi bir stile sahip özgürlük savaşçılarıdır. Özgürlüklerini elde etmek için yoldaşlarıyla omuz omuza savaşan bu askerler acımasızlıklarıyla nam salmıştır.

Dış dünyada oldukça yüksek performans sergileyen Çapulcular zirveye ulaşmak için ellerinden geleni ardına koymaz.

Covenant (Fanatik Düzen – Mutabakat)​

1638876527473.png

Aeternum topraklarını kirlilikten ve sapkınlıktan arındırmak ve adaleti yeniden tahsis etmeye ant içmiş olan bu ulus, misyonları dolayısıyla Tapınak Şövalyelerine benzer. Fanatik bir düzen anlayışları vardır. Eğer günahkarları cezalandırmak ve daha az kutsal olanı dize getirmek gibi bir gayeniz varsa bu fraksiyon oldukça işinize yarayabilir.

Syndicate (Sendika)​

1638876537807.png

Sendika, sınırsız kurnazlık ve zekaya sahip olan gizli bir örgüttür. “Saman altından su yürütmek felsefemdir!” diyorsan Sendika’nın nimetlerinden faydalanmanın vakti gelmiş demektir.

New World Silah Ustalıkları​

1638876552879.png

New World’de belirli bir silah için özel yetenekler ve geliştirme puanları kazanılarak ilgili silahın özelliklerini arttırabileceğiniz bir deneyim ağacı sistemi mevcuttur. Character (Karakter) ekranından ulaşabildiğiniz Weapon Mastery (Silah Ustalığı) menüsünde katıldığınız savaşlardan XP ve düşmanın seviyesine göre kazanılan silah ustalığı puanları ile silah kullanma yeteneklerinizi arttırabilirsiniz. Peki ya New World oyununda silah kullanma yetenekleri nasıl arttırılır? Bu sorunun cevabı oldukça basit! Yapmanız gereken belirli bir silahı ne kadar süre kullanırsanız o silah üzerinden puan kazanacak olmanızdır. Bir silahta ustalaşabilmek için o silah üzerinde yetkinliğinizi arttırmanız ve kazanılan puanları ilgili silahı geliştirmek için kullanmalısınız.

Silah ustalığı puanları oyuncunun yeni, aktif ve pasif yeteneklerini geliştirmek için oldukça önemlidir. Bilhassa bir oyuncu buz eldiveni kullanarak buz eldivenini geliştirmek için silah ustalığı puanları kazanacaktır. Yanı sıra XP’de kazanan oyuncular gerekli deneyim puanlarına sahip oldukça silah ustalığı menüsünde yeni yeteneklerin kilidi açılacaktır.

Her silah ustalığı iki farklı yetenek ağacına sahiptir ve her silah toplamda 20 silah ustalığı puanı alabilir. Dolayısıyla oyuncular için her iki ağacı da açmak mümkün olmasa da sınırsız sayıda silahta ustalaşılabilir.

Silah Ustalığı Yetenek Ağaçları​

 • Sword and Shield Mastery (Kılıç ve Kalkan Ustalığı)
 • Spear Mastery (Mızrak Ustalığı)
 • Hatchet Mastery (Küçük Balta Ustalığı)
 • Rapier Mastery (Meç Kılıcı Ustalığı)
 • Great Axe Mastery (Büyük Balta Ustalığı)
 • War Hammer Mastery (Savaş Çekici Ustalığı)
 • Bow Mastery (Yay Ustalığı)
 • Musket Mastery (Tüfek Ustalığı)
 • Fire Staff Mastery (Ateş Asası Ustalığı)
 • Life Staff Mastery (Yaşam Asası Ustalığı)

New World Öznitelikleri​

New World oyununda 5 temel nitelik bulunur. Her oyuncu oyuna başlarken bu 5 nitelikten beşer tane nitelik puanına sahiptir. Ne zaman yeni bir seviyeye ulaşırsanız seviye başına belirli sayıda nitelik puanı ve her eşik seviyesinde bonus nitelikler kazanırsınız. Zira seviyeniz arttıkça daha az nitelik puanı kazanırsınız. Aynı zamanda teçhizatlardan da ekstra nitelik puanı alabilirsiniz.

1638876568180.png

Öznitelikler karakterinizin pasif yetenekleridir. Strength (Güç), Dexterity (El Becerisi), Intelligence (Zeka), Focus (Odak), Constitution (Bünye) olarak 5 farklı karakter yeteneğini temsil eder.

Savaşta yakın dövüş silahlarınızı ve dayanıklılığınızı yöneten Strength ağır silahları (Savaş Çekici gibi) kullanımınızı etkiler. Daha hafif silahlarda ise Strength ve Dexterity’nin puan durumuna göre ölçeklendirilir.

Dexterity, menzilli silahların etkinliğini yöneten oldukça önemli bir özniteliktir. Düşman; yaylar, tüfekler ve meç kılıcı ile saldırırsa Dexterity etkinliği azalırken daha hafif yakın dövüş silahları Strength etkinliğini azaltır.

Intelligence yani Zeka, büyülü silah kullanma yeteneğine doğrudan etki eder. Ateş Asası ve Alevli Kılıç gibi silahlarda uzmanlaşmak için Zeka niteliğinizi kuvvet niteliğiyle orantılı bir şekilde arttırmalısınız.

Focus yani Odak, yeteneklerinizi kullanmak için gerekli olan mana tüketiminde başrol oynar. Ayrıca becerilerinizi kullanmanızı geciktiren bekleme süresi Odak ile doğru orantılıdır. Yüksek odaklanma hem mana yenilenme oranını arttırırken hem de beceri bekleme süresini kısaltır.

Constitution yani Bünye sağlık barını yönetir. Bu nitelik yaralanmalardan önce aldığınız hasarla HP seviyenizdeki değişime etki eder. Bünye niteliğini ne kadar çok arttırırsanız hayatta kalma süreniz o kadar artacaktır. Tabi diğer niteliklerle stratejik bir orantı kurmanız şartıyla. Zira Kuvvet niteliği daha düşük bir seviyedeyse, Bünye niteliğinin agresif bir şekilde artmış olması dayanıklılığınızı kötü etkiler.

New World Silah, Teçhizat ve Gıda Rehberi​

Aeternum’daki maceranız boyunca çok çeşitli silahlar ve eşyalara sahip olacaksınız. Gıda malzemeleri, iksirler ve sarf malzemelerinin yanı sıra zırh ve giyim aksesuarları toplayacaksınız. Bununla birlikte yaratıkları öldürürken ve kamplara saldırırken birçok ganimet elde edeceksiniz.

Oyun bir MMORPG olmasının yanı sıra craft yapabildiğiniz mekaniklere sahip. Bu da New World oyununu hayatta kalma oyunlarına bir nebze de olsa yakınlaştıran bir deneyim.
1635804756659.png


Aeternum’un tehlikelerine göğüs gererken yiyecek ve içecek karakteriniz için hayati önem taşır. Çiğ yenilen gıdalar hasta olmanızı tetiklerken daha yavaş sağlık yenilenmesine neden olur. Pratik hazır yiyecek ve içeceklerde oyunda önemlidir. Ancak her zaman bulamayabilirsiniz. Bazı bitkilerden elde edilen yapraklardan çay yapmak için veya çiğ gıdaları pişirmek için kamp kurabilir veya yerleşim yerlerinde bulunan mutfaklarda bu gıdaları pişirebilirsiniz. Pişirilen gıdalar sağlığınıza doğrudan etki ederek ek puanlar sağlar. Bu da dayanıklılığınızı arttırabilir.

İksirler ve Bitki Özleri (Tinctures)​

1635804771630.png


İksirler ve Bitki özleri içen kişiye bonus yetenekler kazandırır. Küçük bir cam şişede muhafaza edilir. Örnek olarak iksirler içildiğinde yetenekleri belirli bir süre geliştiren genel büyü tarifleri içerirken Bitki Özleri sağlık ve manayı arttıran özel bitki tariflerini oluşturur. Doping özelliği taşıyan iksirler eğer envanterinizin taşıma kapasitesini arttırmak ve yıldırım hasarı gibi bir saldırıya karşı dayanıklılığı arttırmak için kullanılabilir.

Bitki özleri anında etkilidir. Sağlık ve manayı anında yenileyen bu özler herhangi bir savaş esnasında hayatınızı kurtarabilir. Örnek olarak Burn Balm üzerinizdeki yanma etkisini kaldırabilir. Ayrıca kanamayı durdurarak zehirlenmelerde panzehir etkisi gösterir.

Silah Kaplamaları (Weapon Coatings)​

1635804813876.png


New World’de türlü türlü badireler atlattıktan sonra sadece yetenek puanları ve niteliklerin yeterli olmadığını tecrübe edebilirsiniz. Nitekim bu gayet doğaldır. Bazen düşmanlar oldukça güçlü olabilir. Ancak bu oyunun sınırsız dünyasında avantajlarınız asla bitmez. Silah kaplamaları da düşmana karşı bir avantaj elde etmek için kullanılan özel bir geliştirmedir. Düşmanınızın türüne bağlı olarak elde edilen silah kaplama sıvısı, silahların üzerine dökülebilen ve ilgili silaha 5 dakika boyunca yeni özellikler kazandıran bir geliştirmedir.

Teçhizat​

Aeternum’un gizemli topraklarında yaratık veya düşmanlarla savaşmak için birtakım ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Bu ekipmanlar her savaşçının mutlaka edinmesi gereken teçhizatlardır. Tahmin edeceğiniz üzere bunlar zırh, silah ve giyim ekipmanlarıdır. New World’deki ilk seviyenizde dahi birtakım craft malzemeleri ile karakterinize ilkel kıyafetler yapabilirsiniz. Ancak seviyeniz ilerledikçe daha güçlü teçhizatlara ihtiyacınız olacaktır. Bu teçhizatları bulabilir veya yerleşim yerlerindeki zanaatçılardan edinebilirsiniz.
1635804833092.png


Her teçhizatın ne kadar güçlü olduğunu belirleyen teçhizat puanı (Gear Score) bulunur. Teçhizat Puanı daha yüksek olan eşyalar daha güçlüdür. Ancak ekipman öğeleri için sadece bu özellik yeterli değildir. Ayrıca silah ve zırh gibi ögelerde perks denilen boş slotlar bulunur. Bu slotlara ekipmanlara ekstra özellik kazandırmak için çeşitli değerli taş eklemeleri yapılabilir. Teçhizat puanı, perks slotlarıyla doğru orantılıdır. Dolayısıyla teçhizat puanı yüksek olan ekipmanın slot sayısı da yüksek olur. Bir ekipman en fazla 3 perks slotuna sahip olabilir. Bir ögenin nadirlik durumu perks slotlarının sayısıyla ölçülür.

Donanım Ağırlığı; Zırh ve Teçhizat Yükü​

Giyilen her zırh ögesi toplam donanım yükünüzü etkiler. Herhangi bir kaçış esnasında hareket kabiliyetini olumlu veya olumsuz yönde etkileyen zırhlar 3 kategoriye ayrılır. Hafif, orta ve ağır. Eğer hıza önem veriyorsanız hafif zırh tercih etmelisiniz. Ancak hafif zırhlar yakın dövüşte diğer kategorilerde yer alan zırhlara göre daha savunmasızdır. Bu zırh türü menzilli silah kullananlar için oldukça idealdir. Orta zırhlar kullanım açısından biraz daha ağırdır. Bu zırhlar hareketinizi hafif zırhlara göre daha yavaş bir pozisyona getirir. Ağır zırhlar daha da yavaş hareket etmenizi sağlar. Ancak oldukça dayanıklıdır. Yakın dövüşte avantaj sağlar.

Amazon New World Oyununun Artıları ve Eksileri​

New World, CryEngine’a dayalı Lumberyard oyun motoruyla geliştirilmesinin yanı sıra AWS tarafından destekleniyor. Bu da demek oluyor ki sunucu çökmesi ve bug gibi problemler ile karşılaşma ihtimali çok düşük. New World’ün Türkiye fiyatı da oldukça uygun. Ayrıca Steam üzerinden erişilebilen New World, sistem gereksinimleri bakımından orta segment ve yüksek segment bilgisayarlara hitap ediyor.

Oyun henüz kapalı beta aşamasında olduğundan oyundaki eksikliklerin talebe bağlı olarak giderilecek olması mümkün. Nitekim oyunseverler tarafından en çok şikayet alan eksikliklerin başında binek sisteminin olmaması, PVP ve PVE’deki dengesizlik, görevlerin sıkıcı olması, yüzme efektinin olmaması ve aynı kulvarda deniz savaşlarının olmaması yer alıyor. Başta da belirttiğimiz gibi oyun henüz beta aşamasında olduğundan son halini almadı. Ardıllarına kıyasla potansiyeli yüksek özellikler sunan New World, gelişmiş crafting sistemi ve ileride eklenecek; oyuncuların sosyalleşmesine katkı sağlayacak sosyal özellikler ile yılın en iyi oyunu olmaya aday. Sizde bu harika MMORPG oyununu satın almak ve indirmek için ziyaret edebilirsiniz.

New World Sinematik Fragmanı​


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Üst