Ana Başlık Atatürk'ün Gözünden Başkomutanlık Meydan Muharebesi

by BasilBey

Moderatör
Elit Üye
Üye
Apple Sever
Adım
basri
Cihaz
iPhone 11 pro
Windows 10
Chrome 124.0.0.0
Konular
130
Büyük Taarruz'un yani Yunanların Anadolu'dan atılışının son safhası olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat yönetilen, 30 Ağustos 1922'de alınan zaferin ardından ordunun 9 Eylül'de İzmir'den Yunanları denize dökülmesi ve 18 Eylül'de Yunan birliklerinin Anadolu'dan tamamen atılmasıyla Milli Mücadele'nin askeri yönünün bitmesi ile sonuçlanan savaştır. Milli Mücadele'nin en önemli savaşlarından Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni Mustafa Kemal Atatürk Nutuk'ta nasıl anlatmış? Buna bakalım.

26 Ağustos 1922, taarruz emri

"20/21 Ağustos 1922 gecesi 1. ve 2. Ordu Kumandanlarını da Cephe Karargahı'na davet ettim. Erkanıharbiye-i Umumiye Reisi ve Cephe Kumandanı'nın huzuruyla taarruz şekli hakkındaki görüşü harita üzerinde kısa bir harp oyunu tarzında izah ettikten sonra, Cephe Kumandanı'na o gün vermiş olduğum emri tekrar ettim. Kumandanlar faaliyete geçtiler. Taarruzumuz, strateji ve aynı zamanda bir taktik baskını halinde icra olunacaktı. Bunun mümkün olabilmesi için yığınak ve tertibatın gizli kalmasına ehemmiyet vermek lazımdı. Bu sebeple, bütün harekat gece İcra edilecek, kıtalar gündüzleri köylerde ve ağaçlıklar altında istirahat edeceklerdi. Taarruz mıntıkasında yolların ıslahı vesaire gibi faaliyetlerle düşmanın nazarı dikkatini çekmemek için, diğer bazı mıntıkalarda da aynı suretle sahte faaliyetlerde bulunulacaktı. 24 Ağustos 1922'de karargahlarımızı Akşehir'den taarruz cephesi gerisindeki Şuhut kasabasına naklettirdik. 25 Ağustos 1922 sabahı da Şuhut'tan muharebeyi idare ettiğimiz Kocatepe'nin güneybatısında çadırlı ordugaha naklettik. 26 Ağustos sabahı Kocatepe'de hazır bulunuyorduk. Sabah saat 5.30 da topçu ateşimizle taarruz başladı."

Başkumandan Muharebesi

"Efendiler, 26, 27 Ağustos günlerinde, yani iki gün zarfında düşmanın Karahisar'ın güneyinde 50 ve doğusunda 20-30 kilometre uzunluğunda bulunan müstahkem cephelerini düşürdük. Mağlup olan düşman ordusunun bütün kuvvetlerini, 30 Ağustos'a kadar Aslıhanlar civarında kuşattık. 30 Ağustos'ta icra ettiğimiz muharebe neticesinde (buna Başkumandan Muharebesi unvanı verilmiştir) düşmanın ana kuvvetlerini imha ve esir ettik. Düşman ordusu başkumandanlığını yapan General Trikopis de esirler arasına dahil oldu. Demek ki, tasavvur ettiğimiz kati netice beş günde alınmış oldu. 31 Ağustos 1922 günü ordularımız ana kuvvetleriyle İzmir genel istikametinde hareket ederken, diğer kısımlarıyla da düşmanın Eskişehir ve kuzeyinde
bulunan kuvvetlerini mağlup etmek üzere hareket ediyorlardı."

Atatürk'ün kendi anlatısı ile Türk Milli Mücadelesi'nin dönüm noktası böyle yaşanmış. Savaşta şehit olan tüm askerlerimize rahmet diliyorum. Atatürk'e ve silah arkadaşlarına askeri dehaları ve vatan aşklarından dolayı minnet duyuyorum...

KAYNAK: Nutuk, Kaynak Yayınları, Sayfa 513.

Geri