Rehber Checkra1n 0.12.4 - Nasıl Jailbreak Yapılır? Gelen Yenilikler Ne?

canpng

Apple Sever
Konular
8
checkra1n 0.12.4 (Windows & Mac & Linux)
Nasıl Jailbreak Yapılır? Gelen Yenilikler Ne?
iOS 14 için Jailbreak yapmak istedin ve araştırmaya başladın. En sonunda checkra1n adında bir jailbreak aracıyla karşılaştın.
Bu rehberde iOS 14 cihazınızı nasıl jailbreak’li hale getirebileceğinizi anlatacağım ama bundan önce, hiçbir bilginiz yok ise aşağıdaki Spoyler butonundan "Jailbreak Nedir? Bir iPhone'u Jailbreak Yapmak Ne Anlama Gelir?" adlı yazımı okumanızı öneririm.
Türkçe karşılığı “Hapisten kaçma, zincirleri kırma” anlamına gelen Jailbreak, Apple cihaz kullanıcılarına normal şartlarda izin verilmeyen eylemleri gerçekleştirme olanağı sunar.

Jailbreak, iOS Kullanıcılarına Neler Sağlar?
Jailbreak işleminin sağladığı sistem erişimi sayesinde birçok ekleme ve düzenleme yapmak mümkündür. Cihazınızı çok daha kullanışlı ve hızlı bir hale getirebilirsiniz.
Bu noktada bize Cydia adı verilen market yardımcı oluyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli tweak adı verilen geliştirme paketlerini Cydia üzerinden indirip cihazınıza kuruyorsunuz. Tweaklerin iOS sürümünüzle uygun olduğunu kontrol etmeniz gerekir yoksa Jailbreak kaybetme ihtimaliniz var.

Bu işlem yasal mıdır?
Evet, Jailbreak işlemi yasaldır.

Cihazın garantisini etkiler mi?
Cihazınızın garantisini etkilemez. Günümüzde Jailbreak hakkında yaygın olarak bilinen yanlışlardan biri budur.
Apple'ın sözleşmesi gereği, Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmemektedir. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz Jailbreakli ise kabul edilmez. Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız cihazınızı restore etmeniz yeterlidir. (Jailbreak araçlarının içinde restore ayarı bulunuyor.)

Bazı Jailbreak Terimleri:
Cydia Nedir?

Cydia; Jailbreak yapılmış iPhone'lar, iPad'ler ve iPod'larda yazılım paketleri bulmasını ve yüklemesini sağlayan bir paket yöneticisi mobil uygulamasıdır. Cydia üzerinden sunulan yazılım paketlerinin çoğu ücretsizdir.

Respring Nedir?
(Springboard'ı Yeniden Başlatma olarak da geçer.) Cydiadan yüklediğiniz bir tweakin kurulumun tamamlanması, yaptığınız değişikliklerin kullanılmaya başlaması için ekranın yeniden başlaması demektir.

Safe Mode/Güvenli Mod Nedir?
Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başta tweakler ile çakışması sebebiyle iPhone’un güvenli moda girmesidir. Çıkmak için telefonunuzun üstünde yazan Exit Safe Mod yerine tıklamanız yada ekranda beliren uyarıya Restart demeniz yeterlidir. Eğer yeniden başlayınca düzelmezse Cydia'yı açıp son kurduğunuz tweak/tweakleri kaldırmanız gerekir.

Repo Nedir?
Repository kelimesinden gelir. Tweakleri cihazınıza kurabileceğiniz kaynaklara denir.

Tethered Jailbreak Nedir?
Cihaz yeniden başlatmalara karşı dayanıklı değildir. Cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterek, yeniden başlatılmak amacıyla) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur.

Untethered Jailbreak Nedir?
Yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak'li olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde güncel cihazlar için bu işlem mümkün değildir.
--------------------
Son Sürümdeki Yenilikler
  • checkra1n 0.12.4 sürümüyle 14.8.1'te önyükleme yapamayan A9X işlemcili cihazlar için düzeltme yapıldı.
Bazı Bilinen Sorunlar
  • A7 cihazları Linux sürümüyle çalışmayabilir.
  • Exploit, Raspberry Pi Zero ve Raspberry Pi 3 gibi bazı cihazlarda stabil şekilde çalışmayabilir.
  • Bazı kullanıcılar, Çince dili ayarlandığında checkra1n'in çöktüğünü bildirdi. Başka bir dilin etkilenip etkilenmediği bilinmemektedir.
--------------------
Kuruluma Başlamadan Önce Mutlaka Okuyun!
UYARI:
checkra1n'in yalnızca A7-A11 cihazlarını ve iOS/iPadOS 12,13,14 sürümlerini desteklediğini lütfen unutmayın.
UYARI: iOS 14.0 ve üstündeki A11 cihazlar ile Jailbreak yaparken ayarlardan "Skip A11 BPR check” seçeneğinin aktif edilmesi gerekir. Bunu önermiyoruz çünkü Jailbreak'li cihazı bir şifre olmadan kullanmak anlamına gelir. Yani cihazınızı savunmasız duruma getirebilir. Jailbreak yaptıktan sonra şifre koyarsanız cihaz çökecektir. (A11 işlemci, iPhone 8/8 Plus ve iPhone X'te mevcuttur.)
UYARI: Jailbreak işlemi esnasında sorun yaşamamak için bilgisayarınızın kapanmaması gerekir. Cihazınızın kablosunun sağlam olmasına ve temassızlık sorunu olmamasına özen gösterin, aksi taktirde Jailbreak işlemi yarıda kalabilir ve çeşitli problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
UYARI: Şarjınızın bitmesi durumunda veya yanlışlıkla telefonunuzun kapanıp açılması durumunda tekrar bilgisayar aracılığı ile Jailbreak işlemi yapmanız gerekiyor. Jailbreak kaybetmenizi önlemek için sahte kapanma yapan tweakler (Sentinel gibi) mevcuttur.
--------------------
Kurulum İçin Aşağıdaki Butonlara Tıklayın
1. ADIM: dosyamızı indirelim. Ardından Rufus'u indirelim. Rufus programı, indirdiğiniz ISO dosyasını USB belleğe yazdırabilmek içindir.
2. ADIM: İndirdiğimiz Rufus programını çalıştıralım. Önyükleme seçimi kısmından Disk ya da ISO imajı seçeneğine tıklayalım ve ardından sağ kısımdaki SEÇ butonuna tıklayın. Gelen pencereden TRappleDestek0.12.4checkra1n.iso dosyamızı seçin. Şimdi USB flash belleğinizi bilgisayara takın, bilgisayarın cihazı gördüğünden emin olduktan sonra başka bir ayarlama yapmadan alttaki BAŞLAT butonuna tıklayalım. Yazdırma başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatabilirsiniz.
3. ADIM: Bilgisayarımızı yeniden açıp Boot menüsüne girmemiz gerekiyor. Marka ve modele göre Boot Menüsü Kısayol Tuşu değişkenlik gösterebilir. Boot tuşunuzun hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Burada modelinizi bulamadıysanız arama motorunuzdan detaylı araştırma yapabilirsiniz.
4. ADIM: Boot menüsüne girdikten sonra bu kısımdan cihazınıza takılı olan USB flash belleğinizi seçin. Flash belleğiniz görünmüyorsa çıkarıp tekrar takın. Hâlâ görünmüyorsa başka yuvalara takmayı deneyin.
5. ADIM: USB belleğimizi seçtikten sonra checkra1n ekranımız gelecektir. Bu kısımda mobil cihazımızı bilgisayarınıza bağlamanız gerekiyor. Bağladıktan sonra start butonuna tıklayarak JB yapabilirsiniz.
--------------------
Son sürüm sizde çalışmadıysa alt sürümleri de deneyebilirsiniz.

Alternatif 1 (Güncel, Linux İçin) => TIKLA
Alternatif 2 (macOS için) => TIKLA
Alternatif 3 (unc0ver, iOS 14.3'e Kadar Destekler) => TIKLA

Moderatör tarafında düzenlendi:

bitlimitil

Apple Sever
Konular
9
Alt ve F2 tuşlarına aynı anda basınız. Sorunsuz çalışıyor.
bazı bilgisayar modellerinde F Tuşlarına başka görevlerde verilmiş. o f tuşuna bastığımızda yan görev çalışıyor. o yüzden asıl yapması gerekeni yapmıyor. bu sorunu aşmak için fn + alt +f2 tuşlarına birlikte basmak gerekiyormuş. sorun halloldu. teşekkürler.

Oyla:
KS
KS

canpng

Apple Sever
Konular
8
bazı bilgisayar modellerinde F Tuşlarına başka görevlerde verilmiş. o f tuşuna bastığımızda yan görev çalışıyor. o yüzden asıl yapması gerekeni yapmıyor. bu sorunu aşmak için fn + alt +f2 tuşlarına birlikte basmak gerekiyormuş. sorun halloldu. teşekkürler.
Hangi modeller olduğu hakkında bilginiz var ise rehbere not olarak geçerim. Teşekkür ederim

Oyla:

ATi

Apple Sever
Konular
0
arkadaslar uzun zamandir deniyorum hem windiws hemde mac uzerinden ayrica restore da yaptim fakat jb isleminden sonra checkra1n simgesi ekrana gelmiyor cihazim 6s 14.2 var mi bir cozumu bunun tesekkurler

Oyla:

bitlimitil

Apple Sever
Konular
9

Ekli dosyayı görüntüle 11036

checkra1n 0.12.0 Beta Sürümü Kullanıma Sunuldu!
Bu güncellemedeki kayda değer değişikliklerden ikisi şunlardır:
1) iOS veya iPadOS 14 çalıştıran A10 ve A10X aygıtları için ilk kez destek,
2) iPhone 8, 8 Plus ve X gibi A11 işlemcili cihazların artık iOS 14'te checkra1n 0.12.0 versiyonu ile jailbreak yapabilmeleridir.
ÖNEMLİ UYARI: Jailbreak yapacak kullanıcı, BPR kontrollerini atlamalıdır. Bu, Jailbreak'li cihazı bir şifre olmadan kullanmak anlamına gelir. Aksi taktirde çoğu kişi için anında kapanma olabilir.

Daha iyi açıklamak gerekirse:

iOS 12.3-14.2 sürümlerinde bulunan A7-A9 işlemcili cihazlar için herhangi bir sorun yok. Cihazlarına parola koyarak kullanabilirler.
iOS 12.3-13.7 sürümlerinde bulunan A7-A11 işlemcili cihazlar için herhangi bir sorun yok. Cihazlarına parola koyarak kullanabilirler.
iOS 14.X sürümlerinde bulunan A11 işlemcili cihazlar, cihazlarındaki parolayı kaldırmak zorundalar. Kaldırdıktan sonra yine sorunsuz bir şekilde kullanabilirler.

Vurgulanan Değişiklikler
iOS 14.1 ve 14.2 sürümleri için resmi destek geldi!
iOS 14.X sürümlerindeki A10 / A10X (iPhone 7 ve iPhone 7 Plus) cihazları için resmi destek geldi!
İOS 14.X sürümlerindeki A11 (iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X) cihazları için sınırlı destek

Çeşitli Hata Düzeltmeleri
Tüm cihazlarda ve iOS sürümlerinde çeşitli önyükleme aşamalarında çökmelere veya takılmalara neden olabilen yaygın bir sorunu düzeltir.
Jailbreak yapılamamanın bellek bozulmasına neden olabileceği bir GUI / TUI sorununu düzeltir.
TvOS yükleyicinin TvOS 13.X'te çökmesine neden olan bir sorunu düzeltir.
A7 cihazlarda arızaya neden olan bir GUI / TUI sorununu düzeltir.

Diğer Değişiklikler
Değiştirilmiş checkra1n yapısını kullanan kullanıcılar bir uyarı açılır penceresi alacaktır.

Bazı Bilinen Sorunlar
iOS 14 çalıştıran Apple A10 işlemcili cihazlarda önyükleme bazen pongoOS'ta takılabilir. Bu durumda cihazı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.
CLI modu kullanılırken Linux GUI derlemesi, gelişmiş Apple TV 4k ara kartlarında DFU modunun otomatik olarak onaylanmasını desteklemez.
GUI kullanarak tvOS Jailbreak işlemi bazı durumlarda çalışmayabilir. Geçici bir çözüm olarak, CLI'yi kullanabilirsiniz.
A7 cihazların şu anda Linux sürümüyle çalışmadığı biliniyor.
NVRAM, iOS 14.2'de kilitli değil.

————————————
Uyarı
Exploit, Raspberry Pi Zero ve Raspberry Pi 3 gibi bazı cihazlarda kararlı çalışmayabilir !!
Hâlâ sadece Cydia’yı destekliyor !!
Hâlâ Windows desteği yok !!

Desteklenen İşletim Sistemleri
MacOS
Linux
Windows (USB kullanarak)

KURULUM NASIL YAPILIR?
(Önce Oku)

Checkn1x (Windows) 0.12.0 iOS 12.3<14.X
İndirme Bağlantısı : [Hidden content]

KURULUM:
1)
Yukarıda vermiş olduğum bağlantıdan dosyayı indirin.
2) Winrar yardımı ile zip dosyasını "Dizine Çıkart" butonu ile bulunduğunuz ekrana çıkarın.
3) BalenaEtcher programı ile Klasör içerisindeki iso dosyamızı flaş belleğimize yazdırıyoruz.

Balena Etcher Program Bağlantısı : [Hidden content]
Programın kurulumunu yapın. Çıkardığınız ISO dosyasını seçip işlemi başlatın.
Uyarı: Checkn1x ile yapacaksanız sadece Balena Etcher kullanın. Rufus ile yapmanız sonucunda cihazınızda hata verebilir.

4) Bilgisayarımızı kapatıp BIOS ayarlarına girerek bilgisayarımızı USB Flash Bellek ile açıyoruz.
5) Hiç bir komut yazmanıza gerek kalmadan menü gelmiş olacak.

Yöntemim Windows Bilgisayarlar İçin En Hızlı ve En Basit Şekilde Jailbreak Yapmanız İçin Özenle Yazıldı. Diğer Alternatifler:

Alternatif 1 (Güncel,Windows için) => ( Bu konuyla birleştrildi )
Alternatif 2 (Güncel, Linux İçin) => TIKLA
Alternatif 3 (Bootra1n Yöntemi, Geliştirici iOS 14 için Güncellemedi) => TIKLA
Alternatif 4
(macOS için) =>
TIKLA
Alternatif 5 (unc0ver, iOS 13.5'e Kadar Destekler) => TIKLA
Alternatif 6 (Odyssey, 13.5'e Kadar Destekler) => TIKLA

kardeşim balena etcher ile usb'ye yazdırıp, jailbreak yaptım. ancak şimdi de usb'ye yazma koruması geldi, hiçbir şekilde kullanamıyorum. nasıl kurtulucam bilgin var mı?

Oyla:

godric1461

Apple Sever
Konular
0
kardeşim balena etcher ile usb'ye yazdırıp, jailbreak yaptım. ancak şimdi de usb'ye yazma koruması geldi, hiçbir şekilde kullanamıyorum. nasıl kurtulucam bilgin var mı?
Benimde 2 tane usb mi bozdu balena etcher.3 parçaya ayrıldı usb biçimlendirirken de yazma korumalı diyor.

Oyla:

islimyeli

Apple Sever
Konular
1
Bozmuyor aslında benim aynı oldu recevırda usb format atım normale döndü bilginize

Oyla:

officev

Apple Sever
Konular
0

Ekli dosyayı görüntüle 11469

checkra1n 0.12.1 Beta Sürümü Kullanıma Sunuldu!
Beta olduğu için birincil cihazlara yüklenmesini önermiyoruz.
ÖNEMLİ UYARI: iOS 14.0 ve üstündeki A11 cihazları, Jailbreak yaparken "Skip A11 BPR check” seçeneğinin etkinleştirilmesi gerekir. Bunu önermiyoruz çünkü Jailbreak'li cihazı bir şifre olmadan kullanmak anlamına gelir. Yani cihazınızı savunmasız duruma getirebilir. Aksi taktirde çoğu kişi için anında kapanma olabilir.

Daha iyi açıklamak gerekirse:

iOS 12.3-14.2 sürümlerinde bulunan A7-A9 işlemcili cihazlar için herhangi bir sorun yok. Cihazlarına parola koyarak kullanabilirler.
iOS 12.3-13.7 sürümlerinde bulunan A7-A11 işlemcili cihazlar için herhangi bir sorun yok. Cihazlarına parola koyarak kullanabilirler.
iOS 14.X sürümlerinde bulunan A11 işlemcili cihazlar, cihazlarındaki parolayı kaldırmak zorundalar. Kaldırdıktan sonra yine sorunsuz bir şekilde kullanabilirler.

Vurgulanan Değişiklikler / Hata Düzeltmeleri
Kullanıcı istese de istemese de iOS 14.2'de genellikle Güvenli Mod'un girilmesine neden olan bir sorunu düzeltir.
Yeni tvOS kurulumlarında bir Apple TV Jailbreak yapılmasının başarısız olduğu bir sorunu düzeltir.
Orijinal HomePod için kısmi destek (Yalnızca CLI, audioOS 13-14 ile test edilmiştir.)
NVRAM artık iOS 14.2'de de açıldı
Diğer hata düzeltmeleri

Diğer Değişiklikler
Checkra1n'in Güvenli Modunun etkin olduğunu belirtmek için cihaz üzerinde bir uyarı eklendi.

Bazı Bilinen Sorunlar
iOS 14 çalıştıran Apple A10 işlemcili cihazlarda önyükleme bazen pongoOS'ta takılabilir. Bu durumda cihazı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.
iOS 14.3 ve üzeri A10 / A10X cihazları ile bridgeOS 5.1 ve üzeri T2 cihazları PongoOS'a ulaşmadan önce çökecek ve yeniden başlayacaktır.
CLI modu kullanılırken Linux GUI derlemesi, gelişmiş Apple TV 4k ara kartlarında DFU modunun otomatik olarak onaylanmasını desteklemez.
GUI kullanarak tvOS Jailbreak işlemi bazı durumlarda çalışmayabilir. Geçici bir çözüm olarak, CLI'yi kullanabilirsiniz.
A7 cihazların şu anda Linux sürümüyle çalışmadığı biliniyor.

————————————
Uyarı
Sadece Cydia’yı destekliyor. Zebra ve Installer da dahil olmak üzere diğer paket yöneticileri için destek yakında sağlanacak. Önümüzdeki haftalarda bekleniyor !!
Exploit, Raspberry Pi Zero ve Raspberry Pi 3 gibi bazı cihazlarda kararlı çalışmayabilir !!
Hâlâ Windows desteği yok ancak USB ile yapılabilir !!

Desteklenen İşletim Sistemleri
MacOS
Linux
Windows (USB kullanarak)
KURULUM NASIL YAPILIR?
(Önce Oku)

BİRİNCİ YÖNTEM: Checkn1x v1.1.4 - Checkra1n 0.12.1 için
1. ADIM: Aşağıdaki bağlantıya tklayarak dosyayı indirin. (41.54 MB)

Bağlantı : [Hidden content]

2. ADIM:
Winrar yardımı ile zip dosyasını "Dizine Çıkart" butonu ile bulunduğunuz ekrana çıkarın.
3. ADIM: BalenaEtcher programı ile Klasör içerisindeki iso dosyamızı flaş belleğimize yazdırıyoruz.

Balena Etcher Bağlantısı : [Hidden content]
Programın kurulumunu yapın. Çıkardığınız ISO dosyasını seçip işlemi başlatın.
Uyarı: Balena'da İSO dosyasını yazdırma ile ilgili hata almanız durumunda aşağıdaki rehbere göz atabilirsiniz:
[Hidden content]

4. ADIM:
Bilgisayarımızı kapatıp BIOS ayarlarına girerek bilgisayarımızı USB Flash Bellek ile açıyoruz.
5. ADIM: Hiç bir komut yazmanıza gerek kalmadan menü gelmiş olacak. Burada cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanız gerekecek.

İKİNCİ YÖNTEM: Checkra1n 0.12.1 için
1. ADIM Aşağıdaki bağlantılardan birini kullanarak dosyayı indirin. (206.8 MB)

Bağlantı 1 (MediaFire) : [Hidden content]
Bağlantı 2 (MEGA) : [Hidden content]

2. ADIM:
Winrar yardımı ile zip dosyasını "Dizine Çıkart" butonu ile bulunduğunuz ekrana çıkarın.
3. ADIM: Rufus programı ile Klasör içerisindeki iso dosyamızı flaş belleğimize yazdırıyoruz.

Rufus Bağlantısı : [Hidden content]

4. ADIM:
Bilgisayarımızı kapatıp BIOS ayarlarına girerek bilgisayarımızı USB Flash Bellek ile açıyoruz.
5. ADIM: Hiç bir komut yazmanıza gerek kalmadan menü gelmiş olacak. Burada cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanız gerekecek.

Yöntemim Windows Bilgisayarlar İçin En Hızlı ve En Basit Şekilde Jailbreak Yapmanız İçin Özenle Yazıldı. Diğer Alternatifler:

Alternatif 1 (Güncel, Linux İçin) => TIKLA
Alternatif 2 (Bootra1n Yöntemi, Geliştirici iOS 14 için Güncellemedi) => TIKLA
Alternatif 3
(macOS için) =>
TIKLA
Alternatif 4 (unc0ver, iOS 13.5'e Kadar Destekler) => TIKLA
Alternatif 5 (Odyssey, 13.7'ye Kadar Destekler) => TIKLA
bu linkte windows icin eklenmis

Oyla:
Geri