Huawei MateBook 16 incelemesi

Damla 

Co Admin
Yönetici
Apple Expert
Konular
1,093
Daha fazla  
Adım
Öznur
Cihaz
iPhone 11
Huawei dizüstü bilgisayarlar yıllardır ABD’de yaygın olarak bulunmuyor. Ancak geleneksel olarak, onları ciddi MacBook rakipleri haline getirmek için yeterince iyi performansa ve yapı kalitesine sahip harika ürünler oldular. Bu yüzden Huawei’nin en yeni amiral gemisi notebooku MateBook 16’yı, ABD’li okuyucularımızın radarında olmasa da inceleyeyim dedim. Bunu, Huawei’nin hala faaliyet gösterdiği pazarlardakiler için bir kaynak olarak kabul edin, aynı zamanda geri kalanımızın neleri kaçırdığını da hızlıca kontrol edin.

Dışarıdan, MateBook 16… bir çeşit MacBook Pro’ya benziyor. Huawei’nin renkleri ve genel havası var. Bir MacBook kadar iyi performans gösterip göstermediği elbette başka bir soru. MateBook 16’nın çoğu, hızlı ve rahat klavyeden tüm gün pil ömrüne, devasa 3:2 ekrana ve şaşırtıcı derecede güçlü hoparlörlere kadar harika. MacBook’ları birincil sürücü olarak MateBooks ile değiştiren insanlar tanıyorum ve çoğu ofis çalışanı için günlük deneyimin nasıl oldukça benzer olduğunu görebiliyorum.

Ama asıl fark şu ki, bir MateBook kullandığımda ara sıra garip şeylerle karşılaşıyorum. Deneyimi yaratan veya bozan şeyler değiller, ancak böyle güzel bir dizüstü bilgisayarın sahip olması gereken garip kusurlar. Ve bir araya gelerek harika ama kolayca olabileceği gibi hissettirdiği kadar harika olmayan bir ürün ortaya çıkarıyorlar.

Sınır Puanı
7.5 10 üzerinden
akrales_211005_4788_0046SQ.jpg

İyi şeyler​

• Hızlı sekiz çekirdekli işlemci
  • Çok güzel kasa
  • Mükemmel pil ömrü

Kötü şeyler​

• Sürücü bölümleri bir güçlüktür
  • burun kamerası
  • Mikrofonlarda garip bir şeyler oluyor

Öne bakan siyah bir masanın üzerinde Huawei MateBook 16, açık.  Ekranda The Verge ana sayfası görüntülenir.

Beni bunun çok uzaklardan loş ışıkta bir MacBook olduğuna ikna edebilirsin.
Bu konuya fazla girmeden önce şunu belirtmeliyim ki MateBook sadece sınırlı sayıda ülkede mevcuttur. Şu anda, bu yazı itibariyle Çin veya Almanya’daysanız, yalnızca Huawei’nin sitesinden doğrudan sipariş verebilirsiniz. (Huawei’nin Biden yönetimiyle ilişkisi göz önüne alındığında, yakın zamanda ABD’de satışa sunulacağını hayal edemiyorum.) Bu ülkelerin dışındaysanız ancak bir tane göndermek istiyorsanız, AliExpress’te aşağıdaki gibi modeller buldum. 1.259 dolar gibi düşük. Ryzen 7 5800H, 16GB belleğe ve 512G depolama alanına sahip olan test birimim şu anda AliExpress’te 1.469 ABD Doları karşılığında satılmaktadır. (Tabii ki, üçüncü taraf sitelerden sipariş vermeyle ilgili genel uyarılar, oradan alışveriş yapacaksanız geçerlidir – muhtemelen bir garanti almayacaksınız, ayrı bir şarj cihazı almanız gerekebilir ve saygın bir satıcıdan satın alma.)

Bu cihazın öne çıkan özelliği ekranıdır.
Bunlardan birini ele geçirebilirseniz, çok sayıda satış noktası vardır. 4,39 pound’luk 16 inçlik bir dizüstü bilgisayar için oldukça hafif. İzleme paneli pürüzsüz ve geniştir, ancak bazen avuç içi reddi ile ilgili sorunlar yaşanır. Klavye sağlam ve etkileyici bir şekilde sessizdir – muhtemelen bir Windows dizüstü bilgisayarda kullandığım en MacBook benzeri klavyedir (ve son modelleri kastediyorum, korkunç kelebek olanları değil). İki USB-C, iki USB-A, bir kulaklık jakı ve HDMI ile kullanışlı bir bağlantı noktası seçimi var. Hoparlörler oldukça iyi, bas biraz zayıf. Mütevazı, profesyonel bir görünüme sahip.

Huawei MateBook 16'daki dokunmatik yüzey yukarıdan ve soldan görülüyor.

Dokunmatik yüzey “dayanıklı mat bir camdır”.
Cihazın benim için en önemli özelliği ekranı. Sadece 16 inç değil, aynı zamanda en sevdiğim dizüstü bilgisayar en boy oranı olan 3:2 en boy oranına sahip. (Evet, bir favorim var.) Bir ton dikey alan var ve yan yana birden çok pencerede rahatça çalıştım; Genelde 13 inçlik kullanan biri olarak, ekstra oda lüks hissettiriyor. Panelin kendisi MacBook kalitesinde olmasa da güçlü renkler ve keskin detaylar gösteriyor ve neredeyse hiç parlama yapmıyor. Bakmaktan zevk aldım.

Huawei MateBook 16'daki güç düğmesi.

Güç düğmesinde parmak izi okuyucu.
Şimdi, garip şeyler için. MateBook’un mikrofonları, eko ve ortam gürültüsünü azaltması beklenen Huawei’nin Ai gürültü engelleme teknolojisiyle donatılmış olarak geliyor, ancak iş arkadaşlarım Zoom aramalarında sesimin çok garip geldiğini söyledi. Ben konuşurken açıkça sesimi işliyordu; biri su altındaymışım gibi ses çıkardığımı söyledi. Yine de beni gayet iyi duyabiliyor ve anlayabiliyorlar, ancak bu kadar güzel bir dizüstü bilgisayar için garip bir uyarı. Huawei’ye bu konuyu sordum.

Başka bir tuhaflık: SSD bölümlenmiş mi? MateBook 16’da esasen iki sürücü var. Huawei’ye bunun nedenini sordum, ancak tüketici dizüstü bilgisayarında bunun neden gerekli olduğunu gerçekten anlayamıyorum. Gereksiz bir kafa karışıklığına ve zahmete neden olması muhtemel görünüyor – çeşitli indirmeler yarıda kesildi çünkü bunlar yer olmayan bir bölüme atıldı ve çalıştığım büyük bir klasörü yerleştirmek için bir sürü şeyi taşımak zorunda kaldım. Bunu yüklemek için 512GB’ın altındaydı, ancak her iki bölüm için de çok büyüktü. İhtiyacım olan dosyaları ve uygulamaları bulmak da daha karmaşıktı çünkü hangi sürücüde olduklarını her zaman hatırlayamıyordum.

Ve son olarak, web kamerası. MateBook, üzerine bastığınızda klavyenin üst satırından çıkan bir burun kamerasına sahiptir. Bu benim için web kamerası olmamasıyla eşdeğer – iş arkadaşlarımın burun deliklerime bakmasındansa Zoom aramalarında siyah bir kare olmayı tercih ederim. Yani bu da bir şeydir.

Mikrofonlar Zoom aramalarında sesimi tuhaflaştırdı

Huawei MateBook 16'nın web kamerası açık.

Evet, burası web kamerasının olduğu yer.

Huawei MateBook 16'nın web kamerası depresyonda.

Yok gerçekten.
Huawei meraklıları, MateBook 16’yı bir Huawei telefon veya tablete bağlamak için Çoklu Ekran işbirliği özelliğini kullanabilir. Daha sonra bağlı cihazlar arasında dosyaları sürükleyip bırakabilir, uygulamalarına dönüşümlü olarak erişebilir veya ikincisini geleneksel bir harici ekran olarak kullanabilirsiniz. Elimde herhangi bir Huawei telefonu veya tableti olmadığı için bunu test edemedim, ancak kulağa kullanışlı ve Apple’ın Sidecar özelliğine benziyor. Bir cihazı her yeniden bağladığınızda bir şifre girmeniz gerekiyor gibi görünüyor, bu da muhtemelen bir süre sonra beni duvara fırlatacak.

MateBook ayrıca Huawei kulakiçi kulaklıklara kolayca bağlanır – Huawei’ye göre, iki cihaz birbirine yaklaştırdığınızda bunları otomatik olarak eşleştirmenizi ister. Huawei, açık bir şekilde sağlam ve gelişmiş bir ekosisteme doğru ilerliyor, ancak insanların satın alıp almaması, yeni ürünler piyasaya çıktıkça özelliklerin ne kadar iyi çalışmaya devam edeceğine bağlı olacaktır. Ne olursa olsun, Bose 700’ün Yüzey Kitabından haftada en az birkaç kez bağlantısı kesilen biri olarak kıskandığım bir şey.

Yukarıdan görülen Huawei MateBook 16, sağ tarafa açılı, açık.  Ekranda mavi ve mor bir masaüstü arka planı görüntülenir.

Çoklu Ekran İşbirliği ile dokunmatik yüzey olarak bir Huawei tableti kullanın.

Arka planda bir saksı bitkisi olan bir masanın üzerinde Huawei MateBook 16, sağa açılı, açık.  Ekranda mavi ve mor bir arka plan görüntülenir.

Yüzde 90 ekran-gövde oranı – bu bir güzellik.
Bir çalışma sürücüsü olarak MateBook’un sekiz çekirdekli Ryzen işlemcisi mükemmel bir iş çıkardı. Hayranlar, Chrome sekmeleri, Spotify akışı ve Zoom aramaları yığınları altında sessiz kaldı. Hiçbir şeyin çökmesi veya yavaşlaması konusunda asla endişelenmedim ve hiçbir şey sıcak değildi. FN+P’ye basarak özel bir Performans Moduna geçebilirsiniz, ancak Huawei’nin inceleme kılavuzuna sahip olmayan bir kullanıcının bu bilgiyi nerede bulacağından emin değilim.

AMD Ryzen 5000 sistemlerinden genel olarak beklediğimiz gibi, MateBook çok çekirdekli testlerde oldukça iyi performans gösterdi ve tek çekirdekli cihazlarda biraz geride kaldı. Ayrıca, herhangi bir grafik görevi sudan çıkarmadı – AMD’nin entegre grafikleri birkaç yıldır büyük bir güncelleme almadı. Saniyede ortalama 15 kare gördük Tomb Raider’ın Gölgesi MateBook’un doğal 2520 x 1680 çözünürlüğünde ve 1920 x 1080’de 28 fps’de. Bunların hiçbiri harika bir oyun deneyimi değil ve 13 inç M1 MacBook Air’de gördüğümüzden çok daha kötü.

MateBook 16 Karşılaştırmaları​

Kalite TestiPuan
Kalite TestiPuan
Cinebench R23 Çoklu11666
Cinebench R23 Tekli1415
Cinebench R23 Multi, 30 dakika boyunca döngü yaptı11928
Geekbench 5.3 İşlemci Çoklu7213
Geekbench 5.3 İşlemci Tekli1466
Geekbench 5.3 OpenCL / Hesaplama15783
MateBook’un 4K dışa aktarma testimizi tamamlaması 13 dakika 44 saniye sürdü. Bu, entegre grafiklere sahip AMD sistemleri arasında korkunç bir sonuç değil, ancak bunun gibi bir sistem ile daha ağır hizmet yaratıcı bir iş istasyonu (insanlar genellikle 16 inçlik dizüstü bilgisayarların olmasını beklediği) arasındaki deltanın altını çiziyor. En yeni MacBook Pro’lar, hatta 14 inç bile aynı görev için üç dakikadan kısa sürdü. Premiere Pro için Puget Systems karşılaştırmasında, MateBook aynı zamanda çok benzer fiyatlı MacBook Air de dahil olmak üzere Apple’ın makinelerinin çok gerisinde kaldı. Bunların hiçbiri MateBook’un kötü bir dizüstü bilgisayar olduğu anlamına gelmez; Bu sadece sizin için bir öncelikse, bu fiyata daha fazla grafik gücü alabileceğinizi vurgulamak için.

Huawei MateBook 16'nın sağ tarafındaki bağlantı noktaları.

Sağda iki adet USB 3.2 Gen 1.

Huawei MateBook 16'nın sol tarafındaki bağlantı noktaları.

Solda iki USB-C, bir HDMI, bir ses jakı.
AMD’nin çiplerinin tek çekirdek gücünden yoksun olma eğiliminde olmasına rağmen, genellikle pil ömründe telafi ederler. MateBook 84Wh pil ile geliyor ve ekran yaklaşık 200 nit parlaklık ile ortalama 10 saatin üzerinde sürekli kullanım sağladım. (Huawei, 12,5 saatlik “sürekli yerel 1080p video oynatımı” elde edeceğinizi iddia ediyor, bu yüzden bunu çok yaparsanız not alın.) Bu, MacBook Air’i (bir tonla olmasa da) ve birçok Intel dizüstü bilgisayarı geride bırakıyor. bu boyut.

Bana göre pil ömrü, MateBook’u satın alma lehine en güçlü argüman. Büyük yüksek çözünürlüklü ekranı göz önüne alındığında özellikle etkileyici olan bir iş gününü sorunsuz bir şekilde geçirmenizi sağlar. Bunu bir konferansta, şarjsız bir şekilde taşımayı ve her açtığımda çalışacak çok fazla gayrimenkulün olmasını çok isterim.

Huawei MateBook 16'nın sağ avuç içi dayanağındaki AMD Ryzen 7 çıkartması.

AMD sayesinde, Huawei’nin bugüne kadarki en güçlü MateBook’u.
MateBook 16, yaygın bir çekiciliğe sahip olma potansiyeline sahip bir dizüstü bilgisayar gibi görünse de, onu en çok tavsiye edeceğim kişiler büyük ölçüde hala Huawei süper hayranları. MateBook’un diğer Huawei ürünleriyle uyumluluğu, Apple veya Asus’un sunamayacağı bir şey. Halihazırda diğer Huawei cihazlarına sahip olan insanlar için bu avantajın garip dezavantajlardan daha ağır bastığını görebiliyorum.

Diğer herkes için, MateBook’un genel bir iş sürücüsü için iyi bir satın alma olabileceğini düşünüyorum, ancak aynı avantajların çoğuna sahip ve web kamerası, hoparlörler ve sürücüyü çevreleyen tuhaflık olmadan başka dizüstü bilgisayarlar alabilirsiniz. MacBook Pro’lar fiyat aralığınızın dışında olsa bile, birçok Ryzen cihazı MateBook ile benzer performansa ve pil ömrüne, ayrıca işlevsel bir web kamerası ve mikrofona sahiptir. MacBook Air de temelde orada (ve web kamerası ne kadar kötü olursa olsun, bunu her gün bir burun deliği çekimi yapacağım). Temel olarak, MateBook’un bir çekim yapması için 16 inç, 3:2 ekranı gerçekten, gerçekten istemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Geri