Köfte tarfleri

• Konbuyu başlatan AmiraL
  • Başlangıç tarihi
  • Mesaj 32
  • Görüntüleme 6K

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
Mercimek Köftesi Tarifi

Malzemeler
1 Su Bardağı İnce Bulgur
2 Su Bardağı Kırmızı Mercimek
4 Su Bardağı Su
2 Çay Kaşığı Tuz
2 Çay Kaşığı Pul Biber
5 Çay Kaşığı Kimyon
1 Demet Yeşil Soğan
1 Demet Maydanoz
3 Çay Kaşığı Salça
2 Çorba Kaşığı Margarin
1 Soğan

Yapılışı
Kuru soğanı yemeklik soğan gibi doğrayıp margarinlebiraz öldürelim. İçine salça ilave edip ateşten indirelim. Diğer tarafta mercimeği yıkadıktan sonra dört su bardağı su ile haşlayalım. Mercimekler sararıp suyunu çektikten sonra ateşten alıp içine ince bulguru ilave ederek karıştıralım. Kapağını kapatıp 15 dakika bekletelim. Maydanoz ve soğanın yeşil kısımlarını ince ince doğrayıp diğer malzemelerle birlikte mercimekle bulgura ilave edelim. Daha sonra köfte şeklinde biçimlendirerek servis yapalım. Dilerseniz servis tabağına aldıktan sonra üzerine yarım limon suyunu gezdirebilirsiniz.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
MERCİMEKLİ KÖFTE
mercimekli-kofte-533x400.jpg

Malzeme:
2 su bardağı kırmızı mercimek
1su bardağı ince bulgur
1 adet iri soğan
2 yemek kaşığı margarin
2.5 yemek kaşığı biber salçası
4-5 adet marul yaprağı
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı nane
1 çay kaşığı pul biber
Tuz ve karabiber

HAZIRLANIŞI :

Kırmızı mercimek tencereye konur. İki buçuk bardak su ve bir çay kaşığı kimyonla iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Mercimek suyunu çekince tencerenin altı kapatılır ve bir bardak bulgur ile karıştırılarak 15 dakika dinlenmeye bırakılır. Diğer tarafta küçük bir tavada yağ ite soğanlar kavrulur.
Soğanlar pembeleşince tencereye ilave edilir. Karabiber, pul biber, salça, nane ve tuz eklenerek 5 dakika kadar yoğurulur. Köfte şekli verilip marul yapraklanyla süslenmiş servis tabağına dizilir. Afiyet olsun.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
ÇİĞ KÖFTE
hpim0209customww4.jpg

Malzeme:
250 gr. koyun eti (2 kere çekilmiş)
2 su bardağı çiğ köftelik bulgur
1 büyük boy soğan
1 demet maydanoz
1 demet taze soğan
1 yemek kasığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı pul biber
1 çay kaşığı kimyon
Karabiber, tuz ve marul yaprakları

Hazırlanışı:
Bulguru yıkayın ve süzün. Ayn bir kapta maydanozları ve taze soğanları ince ince doğrayın. Et ve bulgur geniş bir tepsiye koyulup macun kıvamına gelene kadar birbirine sürtülerek yoğurun. Arada bir avuç kadar su ekleyip, yoğurup, ovmaya devam edin. 30 dakika kadar yoğurduktan sonra tuz, karabiber, kırmızı biber, kimyon artı maydanoz ve taze soğanları ilave edin 10 dakika kadar daha yoğurun. Ceviz iriliğinde
parçalar kopartılıp avuç içinde sıkılarak marul yapraklanyla kaplanmış servis tabaklarına dizin.Not: Çiğ köfteyi marulla dürüm yapıp üzerine bir kaç damla limon sıkıp yiyebilirsiniz.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
KAŞAR PEYNİRLİ KÖFTE
154_520.jpg

Yarım kilo yağsız kıyma
1 adet soğan
100 gr. kaşarpeyniri (rende)
3 yemek kaşığı un
4-5 dal maydanoz.
1 ‘er çay kaşığı, tuz, karabiber ve kimyon
Kızartma için; 1/2 su bardağı sıvıyağ

Hazırlanışı:
Soğan rendelenerek suyu sıkılır. Derince bir kâsede kıyma, soğan posası, kıyılmış maydanoz, rende kaşar, tuz, karabiber, kimyon iyice yoğuruhır. Ceviz iriliğinde parçalar kopartılarak yuvarlak yassı köfteler yapılır. Köfteler una bulanarak kızgın yağda arkalı önlü kızartılarak kızarmış patates ve pilavla servis yapılır.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
TERBİYELİ SULU KÖFTE
eksillikofgte_.jpg

Malzeme:
400 gr. kıyma (yağsız)
1 çay bardağı pirinç
î adet soğan
1 tatlı kaşığı salça
1 yemek kaşığı un
2-3 dal kıyılmış maydanoz
1 adet havuç
1 adet patates
1 yemek kaşığı margarin
3 su bardağı su
Tuz, karabiber, kimyon ve
kûjte baharı
Terbiye için;
1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:
Derince bir kapta kıyma, pirinç, rende soğan, kıyılmış maydanoz, salça, un ve tüm baharatlar konularak iyice yoğurulur. Küçük yuvarlak köfteler yapılarak tüm köfteler una bulanır. Tencerede yağ eritilir ve üstüne üç su bardağı su koyularak içine küp doğranmış patates ve havuçlar atılır. Sebzeler 10 dakika kadar haşlandıktan sonra içine köfteler atılır ve yumuşayana kadar orta ateşte pişirilir. Bir kâsede yumurta sarısı ve limon çırpılır.Yemeğin suyundan üç veya dört kaşık alınarak içine eklenerek iyice karıştırılır. Terbiye azar azar ve sürekli karıştırılarak yemeğe ilave edilir. 1-2 dakika daha pişirilip ateşten alınır

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
KURU KÖFTE
mutfaktahersey_img_0479.jpg

Malzeme:
500 gr. kıyma
1 baş soğan
5-6 dilim bayat ekmek içi
4-5 dal maydanoz
1 çay kaşığı kimyon
Tuz ve karabiber

Kızartma için; 1/2 su bardağı sıvı yağ

Hazırlanışı
Derince “bir kaba kıyma konuT. Rende soğan, kıyılmış maydanoz;, ıslatıp suyu sıkılarak “ufalanmış ekmek içi, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilerek iyice yoğrulur. Ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılarak yassı oval bir şekil verilir. Kızgın yağda arkalı önlü kızartılarak servis yapılır

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
SAHANDA KÖFTE
sahanda.jpg

Malzeme:
500 gr. kıyma
3 dilim bayat ekmek (ıslatılmış)
2 orta boy soğan
2-3 orta boy domates veya 1 yemek kaşığı domates salçası
1 yumurta
2 diş sarımsak Tuz ve karabiber

Hazırlanışı:
Bir kaba koyduğunuz kıymayı rendelenmiş soğan, dövülmüş sarımsak, üç dilim ıslatılmış ekmek içini, bir yumurta, tuz ve karabiberi ekleyip iyice yoğurun. Daha sonra cevizden irice köfteler yuvarlayıp yassılaşünp, büyükçe bir sahana dizin. Domateslerin kabuğunu soyup dilimleyip köftelerin ortasına koyun veya 1/2 bardak suda salçayı eritip koyun. 1-1,5 kahve fincanı sıvı yağı da ekleyip orta ateşte pişirip servis yapın.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
SEBZE PÜRE KÖFTE
hasanpaa-573x400.jpg

Malzeme:
750 gr. koyun-dana karışma kıyma
2 dilim bayat ekmek içi
1 büyük soğan 1 yumurta
1 çay bardağı süt
1-2 çay kaşığı köfte bahan
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Yeterince tuz ve karabiber Püre;
4 orta boy patates
2-3 yemek kaşığı margarin veya tereyağ
Bir avuç rendelenmiş kaşar peyniri
1 yumurta
1 çay bardağı süt

Hazırlanışı:
Köfte ve püre için Önceki malzemelerin aynısı kullanılır. Köfteler piştikten sonra içlerine önceden haşlanıp küpler halinde kesilmiş havuç ve bezelye konup üzerine de hazırladığınız püreden koyup hafif bir domates salçası gezdirdikten sonra fırında kızarmaya bırakınız. 15-20 dakika sonra servis yapabilirsiniz.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
KADINBUDU KÖFTE
kadinbudukofte.jpg

Malzeme:
1 kilo yağsız kıyma
2 adet orta boy soğan
2 yemek kaşığı sıvı yağ
4 yemek kaşığı pirinç
1/2 demet maydanoz
1 çay kaşığı köfte hakan
1 çay kaşığı kimyon
1 yumurta sarısı
Tuz ve karabiber

Dış için;
2 yumurta
4 yemek kaşığı un

Kızartma için;
1 su bardağı sıvıyağ,

Hazırlanışı:
Pirinç yıkanarak haşlamı ve süzülür. Diğer tarafta kıymanın yansı ile küp doğranmış soğanlar yağ ile 5 dakika kavrulur. Kıymanın suyu çekilince ateşten indirilir. Derince bir kâsede kavrulmuş kıyma, haşlanmış pirinç, çiğ kıyma, kıyılmış maydanoz, kimyon, tuz, karabiber, köfte bahan ve yumurta şansı eklenerek iyice yoğrulur. Ceviz i büyüklüğünde parçalar kopartılarak oval bir şekil verilir. Köfteler önce una daha sonra çırpılmış yumurtaya batırarak kızgın yağda arkalı önlü kızartılır.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
BULGUR KÖFTESİ
bulfur.jpg

Malzeme:
600 gr. yağsız kıyma
1 su bardağı köftelik bulgur
2 yemek kaşığı biber salçası (tatlı)
1 adet iri soğan
I çay bardağı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı kimyon
3 diş sarımsak 4-5 dal maydanoz
Tuz ve karabiber .

Hazırlanışı:
Bulgur bir tencereye konur. İçine tuz ve kimyon katılır. İki bardak sıcak su eklenerek kapağı kapatılır ve 15 dakika dinlendirilir. Kabarmış bulgurun içine kıyma rendeLenmiş soğan, kıyılmış maydanoz, karabiber ve dövülmüş sarımsak eklenerek iyice yoğrulur.Cevizden biraz daha irice parçalar kopartarak yuvarlak yassı köfteler yapılır. Fırın tepsisinin dibi yağlanır. Köfteler dizilerek üzerlerine sulandırılmış salçalı su ve sıvı yağ dökülür. 220°Cde 20-25 dakika pişirilir. Sarımsaklı yoğurt ile servis yapılır.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
SARIMSAKLI KÖFTE
sarimsakli-kofte.jpg

MALZEMELERİMİZ:
1/2 kg ince bulgur
3 orta boy domates
1/2 yemek kaşıgı biber salçası
4 diş sarımsak
1/2 çay bardagı zeytinyağ
1/2 su bardagı un
1 yumurta
1 tatlı kaşığı kimyon ve tuz
YAPILIŞI:
Bulgurumuzu sıcak su ile ıslatıp 20 dakika kadar yumuşaması için dinlendiriyoruz. Tuz, biber salçası , kimyonu ilave ederek iyice yoğuruyoruz, bulgurumuzun tamamen ölmesi lazım. Yumurtayı ve unu ilave ederek tekrar yoguruyoruz. Yoğurdugumuz bulgurumuzdan misket büyüklüğünde parcalar alarak avucumuzun ortasında yuvarlıyarak ortasına parmagımızla basıp şekil veriyoruz. Bütün bulgurumuzu bu şekilde hazırlayıp, önceden ocaga koydugumuz tenceremizde kaynamakta olan suyun içine atıyoruz ve haşlıyoruz. Bulgur köftelerimiz haşlanırken, bizde sosumuzu hazırlıyoruz. Domateslerimizi ufak ufak doğrayıp teflonda az yağda pişiriyoruz, sarmısaklarımızı dövüp ilave ediyoruz, tuzumuzu atıyoruz, domateslerimiz diriliğini kabedene kadar karıştırarak pişirip, sosumuzu ocaktan alıyoruz. Diger tarafta kaynayan köftelerimizi kontrol edip, ocaktan alıyoruz ve suyunu süzüyoruz.Köftelerimizi geniş bir kapta hazırladıgımız sosla karıştırıp, servis tabaklarına alıyoruz....Afiyet olsun.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
PATATES KÖFTESİ
patateskoftesi.jpg

Malzeme:

1 kg, patates
3 adet yumurta
2 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
1.5 yemek kaşığı un
Kızartma için; Sıvı yağ, Tuz ve karabiber

Hazırlanışı:
Patatesleri yıkayıp bir tencerede haşlayın. HaşLaııan patateslerin kabuklarını soyup bir robot yardımıyla püre haline getirip1 içine yumurta, rendelenmiş kaşar peyniri, un, tuz ve karabiberi ekleyip yine karıştırıp bir hamur haline getirin. Daha sonra bu hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalara yuvarlak veya parmak şekli vererek yapışmamaları için hafifçe unlanmış bir tepsiye dizin. Öte yandan bir tavaya sıvı yağ koyup iyice kızdırın ve hazırladığınız köfteleri nar gibi kızartm. Uygun bir tabağa koyup servis yapın.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
DALYAN KÖFTE
1215500721imgp0169.jpg

MALZEMELER:750 Kg Köftelik Kıyma
:1 adet yumurta
:yarım su bardağı galeta unu veya ekmek içi
:1 adet kuru soğan
:bir çay kaşığı kekik,karabiber,pul biber
:tuz,bir paket kabartma tozu
Kuru soğanımız püre şeklinde rendelenir.Ardıdan bütün malzemeler ilave edilir.Çok az sıvı yağ gezdirilerek köftemiz iyice yoğrulur.Köftemiz dinlenirkendiğer malzemeler hazırlanır.
MALZEMELER:1 su bardağı garnitür(Küp doğranmış,haşlanmışhavuç,patates,bezelye)
:2 adet haşlanmış yumurta
:yarım çay bardağı sıvıyağ
:1 yumurtanın akı
:iki yemek kaşığı salça
Dinlenen köftemizi strec film üzerinde dikdörtgen şeklinde açıyoruz.Üzerine bir su bardağı garnitürü yayıp iki adet haşlanmış yumurtamızıda ortasına yerleştiriyoruz.Streç film yardımı ile alt ve üst kenarları birleştiriyoruz.Sag ve sol kenarlarınıda elimizle yapıştırıp,yumurta akı ile köftenin her yerinidüzeltiyoruz.Not:Yumurta akı sürmemizdeki amaç köftemizin pişerken çatlamaması.Ben hazır garnitür kullanmıştım Bu nedenle birkısmı arttı .Artan garnitürüde köftenin etrafına yerleştirdim.Salçayı sulandırıp Köftenin üzerine gezdirdim.200 Dereceli fırında 30-35 dakika kadar pişirdim

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
İÇLİ KÖFTE
Malzemeler : 4 kişilik

İç malzemesi

- Yarım kg soğan
- 2 çorba kaşığı margarin
- Yarım kg yağlı dana kıyması
- 1 çay kaşığı karabiber
- 2 çay kaşığı pulbiber
- Yarım su bardağı ceviz içi
- Yarım demet ince kıyılmış maydanoz
- Tuz

Köfte malzemesi için

- Yarım kg yağsız dana kıyması (iki defa çekilmiş)
- 4 su bardağı köftelik bulgur
- Tuz
- Yeterince su

Yapılışı :

Soğanları ince ince doğrayıp margarinle pembeleşinceye dek kavurun. Kavurduğunuz soğanlara yağlı kıymayı ve tuzu ilave ederek kavurmaya devam edin. Ceviz, karabiber, pulbiber ve maydanozu ekleyerek soğumaya bırakın. Yağsız kıymaya tuz ve 2 su bardağı su ilave ederek yoğurun ve bulguru ilave edin. Bulgurla kıyma birbiriyle özdeşleşene kadar su ilave ederek yoğurun. Hazırladığınız köfte harcından yumurta büyüklüğünde parçalar koparın. İşaret parmağınızla içini oyup, avuç içinizde dışını incelterek şekil verin. İç malzemeyi doldurup, köfteyi kapatın. Hazırladığınız içli köfteleri kaynamış tuzlu suda haşlayıp servis yapın.
10393.jpg

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
HASAN PAŞA KÖFTESİ
MALZEMELER : 8 kişilik

Köfteler için:
- 750g kıyma
- 1 baş kuru soğan
- 2 yumurta
- 2 dilim bayat ekmek içi
- tuz
- karabiber

Püre için:

- 5-6 patates
- 2 yemek kaşığı tereyağı
- 1 yumurta
- yarım su bardağı süt
- tuz

Salçalı sos için:

- 1 yemek kaşığı domates salçası
- 1 su bardağı su

YAPILIŞI :

Öncelikle püreyi yapmak için patatesleri soyun ve haşlayın. Tereyağını bir tencerede eritin ve patatesleri ekleyin. Yumurtaları da ekleyip karıştırın. Bir yandan karıştırırken diğer yandan sütü ilave edin ve tuzunu da ekleyerek püre haline getirin.

Köfte malzemlerini karıştırarak harcı yapın. Harçdan köftelik parçalar kopararak ortasını çukurlaştırın. Köfteleri yağlamış olduğunuz fırın tepsisine dizerek üzerlerine 2 yemek kaşığı sıvıyağ gezdirin. 200 dereceye ısıtılmış fırında 15-20 dakika kadar pişirin.

Fırından çıkardıktan sonra köfte çukurlarına 2-3 tatlı kaşığı yaptığınız püreden yerleştirin. 1 yemek kaşığı salçayı suda ezip köftelerin üzerine gezdirin. Tepsiyi tekrar fırına verip pembeleşinceye dek pişirin.

afiyet olsun.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
TEKİRDAĞ KÖFTESİ
MALZEME:

Orta yağlı kıyma 1 kg.Kırmımızı pulbiber 1/2 çorba kaşığıİrmik (yada 5 dilim bayat ekmek içi)1 çorba kaşığıKarbonat 1/2 çorba kaşığıSoğan 1 adetKarabiber Sarmısak 2 dişTuz Kimyon 1/2 çorba kaşığı
YAPILIŞI:
Eğer irmik yerine ekmek içini kullanacaksanız, ufalayın. Soğan ve sarmısaklarla birlikte irmiği ya da ekmek içini robottan geçirerek ince çekilmiş duruma getirin. Bu malzemeyi kıymaya katın. Tuzu, biberi, kimyonu, kırmızıbiberi ve karbonatı da katıp, yoğurarak köfte harcını hazırlayın. Bir kaba koyup ağzını streç film ile kapatın. Buzdolabında bir gün bekletin. Ertesi gün istediğiniz biçimde köfteler hazırlayın. Izgaranızı ya da fırınınızın ızgarasını yakın.Köfteleri ızgaraya yerleştirip, her iki yanı kızarıncaya kadar pişirin ve sıcak olarak servis yapın.

DSCN5054.JPG

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
İnegöl Köfte

MALZEMELER
1 kg dana kaburga kıyması
2 çay kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı tuz
1 orta boy soğan

HAZIRLANIŞI
Kıymayı bir gün önceden bir kere çektirin. Kıymaya karbonat karıştırarak yoğurun. Bir gün bekletin.
İkinci gün robotta bir adet soğanı çekerek süzgeçte yıkayın. Köfteye karıştırın. Tuzunu ilave edip iyice yoğurun. Ceviz büyüklüğünde yuvarlayıp üzerini bastırarak mangal ateşinde pişirin.
Yanında piyaz ile beraber servise sunun.​

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
MALZEMELER
İçi İçin:
½ Kg Yağlı Kıyma
5 Adet Soğan (ince doğranmış)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay kaşığı Pulbiber
100 gr Ceviziçi
1 Paket Margarin
Yeterince Tuz
Dışı İçin:
½ Kg İki Kere Çekilmiş Yağsız Kıyma
250 gr İnce Bulgur
Biraz Tuz
1 Adet Rendelenmiş Soğan
1 Tatlı Kaşığı Salça
Sos İçin:
1 Çorba Kaşığı Margarin
1 Tatlı Kaşığı Salça
1.5 Su Bardağı Su
Tuz

HAZIRLANIŞI
Önce içli köftenin içini hazırlayalım. Bir tencerede yağ tuz soğan ve kıymayı kavuralım. Soğanlar sararınca biberleri ve ceviz içini ilave edelim. Bir müddet hepsini kavuralım. Daha sonra ocaktan indirip soğumaya bırakalım. Şimdi dış malzemeyi hazırlayalım. Tüm malzemeyi karıştıralım. Karışımı macun kıvamına gelinceye kadar yoğuralım.(Yoğururken elinizi suyla sürekli ıslatın)
Dış eti ceviz büyüklüğünde parçalara ayıralım. Şekilde gördüğünüz gibi dış eti elinizle içi oyuk yuvarlak haline getirelim.
Donmaya bıraktığımız iç malzemeden fındık büyüklüğünde parçalar alıp içine koyalım ve yuvarlayıp kapatalım. Tencerede yağı eritelim. Salça ve su ilave edelim. Kaynayınca tuz ekleyip köfteleri 5-10 dakika haşlayalım.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
MALZEMELER
1 kg yağsız kıyma
1 adet ekmeğin içi
9 adet yumurta
1 adet büyük soğan, ince kıyılmış
un
maydanoz
kekik
nane
dereotu
kimyon
bahar
tarçın
karabiber
tuz

HAZIRLANIŞI
Bütün malzemeyi karıştırıp, çok yumuşak bir köfte hamuru yapın. Unlayıp, elinizle üstlerine bastırıp, yassıltın ve kızgın yağda kızartın. Sebze yanında veya sannısaklı yoğurt ile servis yapın.

AmiraL

Premium üye
Emekli Yönetici
Apple Sever
Adım
Ahmetcan
Cihaz
iPhone 14 Pro Max
Konular
623
MALZEMELER
1 Su Bardağı Nohut
1 Tatlı Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Margarin
100 gr Kuzu Eti
1 Çorba Kaşığı Salça
1 Adet Soğan
Hamur İçin:
1 Çay Bardağı İnce Bulgur
50 gr Çok Çekilmiş Kıyma
2 Adet Yumurta
5 Çorba Kaşığı Kıyılmış Ceviz
Tuz, Karabiber

HAZIRLANIŞI
Öncelikle bir gece önceden 1 su bardağı nohutu derin bir kaba alıp,ıslatın.Bir gece bu şekilde bekletin.
Bol suda haşlayın.1 tatlı kaşığı tereyağı ve margarini tavada eritip,etleri,etleri bu yağda karıştırarak soteleyin.Yemeklik doğranmış soğan ve 1 çorba kaşığı salçayı ekleyin.Bir miktar su ilave edip kısık ateşte iyice pişirin.Tuz ve nohutları da tencereye ilave edin.Tencereyi ocaktan alın.
Hamur için;1 çay bardağı ince bulgur ve kıymayı karıştırın.Su ilave edip,yoğurun.Tuzunu ekleyin.Yoğurmanın sonuna doğru hamura tek tek yumurtaları kırın.
Kıymayı tereyağı ile tavaya alıp,çevirerek kavurun.İçine bir tutam tuz ve karabiber katın.Soğan ile margarini ayrı tavada kavurun.Daha sonra ikisini bir tavaya aktarıp,beraberce kavurun.İçine,ikiye yada dörde bölünmüş cevizler ilave edin.Yağın donması için bekletin.
Tiritli köftenin hamurunu ceviz büyüklüğünde açın.İçini hazırlayıp,donmaya bıraktığınız et ile doldurun.Ayrıca hazırladığınız hamurun bir kısmını nohut şeklinde yuvarlayıp yemeğe eklemek için hazırlayın.Yemek piştikten sonra nohut büyüklüğünde hamurlar ve ceviz büyüklüğündeki et ile doldurulan hamuru yenmeğe ekleyin.Sıcak olarak servis yapın.

Geri