Ölen Işık 2 İnceleme ( Dying Light 2 )

1644572077779.png

- Ölen Işık 2 İnceleme -

Techland'den açık dünya zombi oyunu Dying Light 2, parkur geçiş mekaniğini sağlamlaştırıyor, ancak ne yazık ki başka pek doğru bir şey olmuyor.
Dead Island'ın ticari başarısından sonra, popüler açık dünya zombi oyununu nasıl takip edeceğini görmek için tüm gözler geliştirici Techland'deydi. Dead Island'ın görev yapısını ve aksiyon-RPG öğelerini koruyan , ancak oyuncu hareketliliğini büyük ölçüde iyileştirmek için etkileyici bir parkur mekaniği ekleyen Dying Light adlı yeni bir açık dünya zombi deneyimi türü yayınladı . Şimdi, orijinal oyunun piyasaya sürülmesinden yedi yıl sonra, Techland , ne yazık ki etkilemeyi başaramayan bir devam oyunu olan Dying Light 2 ile geri döndü.

Orijinal Dying Light , zayıf hikayesi ve kötü yazılmış karakterleri de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle piyasaya sürüldüğü sırada karışık eleştiriler aldı. Dying Light 2'nin bu sorunları düzeltmesini uman herkes büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaktır. Devam filminde, amacı onlarca yıldır görmediği kayıp kız kardeşini bulmak olan jenerik kahramanı Aiden rol alıyor. Aiden'ın çocukluğuyla ilgili anıları bulanık ve oyuncuların içinde bulunduğu kötü duruma duygusal olarak yatırım yapmasına veya kız kardeşini umursamasına hiçbir şey yapmayan geçmişe dönüşlerle doldurulmuş ayrıntılarla dolu. Çoğu oyuncunun gözlerini devirmesine neden olacak bazı öngörülebilir "bükümler" ile oyuncuların çözmek istemeyeceği bir gizem sunuyor.

Dying Light 2'nin ana hikaye görevleri , büyük ölçüde tamamen unutulmaz olan ilhamsız ana karakteri sayesinde bir slogandır. Aiden'ın ana görev boyunca etkileşimde bulunduğu karakterler çok daha iyi değil, oyuncular birbiri ardına bir yavan yan karakterle tanışıyor, hepsi çok konuşuyor ama söyleyecek ilginç bir şeyleri yok gibi görünüyor. Dying Light 2'nin diyaloğunda oturmakbir angarya, ancak oyuncular kendilerine verilenlerle ellerinden geleni yapıyorlar.

1644571988011.png

Beastars şöhretinden Jonah Scott, Aiden'ı seslendiriyor ve repliklerini sunmakta harika bir iş çıkarıyor ve Rosario Dawson, Aiden'ın müttefiki Lawan rolünde başarılı . Ancak bazı oyuncuların en iyi çabalarına rağmen, Dying Light 2 senaryosu kurtarmanın ötesinde. Kötü yazılmış ve bitmeyen diyalogların yanı sıra, hikayede, oyuncuları oyun dünyasına daldırmak söz konusu olduğunda hiçbir faydası olmayan bazı garip mantık sıçramaları var. Aiden'ın karakter kişilikleri ve görüşleri, yelpazenin bir ucundan diğerine ani, doğal olmayan ve kazanılmamış hissettirecek şekilde dramatik bir şekilde salınıyor.

Aşırı konuşma ve tekrarlayan hedefler arasında, oyuncuların genellikle A noktasından bir karakterle konuşmak, ardından B noktasına başka bir karakterle konuşmak için koşmakla görevlendirildiği Dying Light 2'nin kampanyası tam bir karmaşa. Ancak bu, eğlencenin olmadığı anlamına gelmez. A noktasından B noktasına koşmak son derece yaratıcı veya ilgi çekici bir hedef olmasa da, Dying Light 2'nin parkur mekaniği , oyuncuların bu sıkıcı görevleri gerçekleştirirken mümkün olduğunca çok eğlenmelerini sağlar. Zombilerin üzerinden atlamak, çatılara tırmanmak ve engellerin altından kaymak asla eskimez.

Dying Light 2'nin hikayesi ilerledikçe , Aiden bir planör ve çengel gibi yardımcı araçlara erişim kazanır ve bu, geçiş yeteneklerini büyük ölçüde genişletir. Bu araçlar, oyuncuların yükseltmeler ile satın aldığı becerilerle birleştiğinde, Aiden'ın şehirde dolaşması için yepyeni kapılar açıyor. Dying Light 2'nin parkurunun ana kancası, oyunculara verdiği özgürlük olsa da, ana görevde, oyunun en heyecan verici anlarından bazıları olarak öne çıkan, ustalıkla tasarlanmış bir avuç doğrusal platform bölümü vardır.

1644571972552.png

Dying Light 2'nin parkuru oyun ilerledikçe daha iyi hale gelirken, dövüş için tam tersi geçerli. Oyuncular daha zor görevlere doğru ilerledikçe, düşmanlar daha fazla sayıda saldırmaya ve daha büyük sağlık çubuklarına sahip olmaya başlar, bu da her şeyi daha sinir bozucu hale getirmeye yarar. Oyunun son bölümü, birbiri ardına dövüş karşılaşmalarıdır ve oyuncuların bu bölümlerden bazılarını gizlice geçmeleri mümkün olsa da, savaşmak zorunda kaldıkları zamanlar da vardır.

Dying Light 2'nin temel oynanışı tamamen dövüş ve parkur üzerine kurulu. Parkour ile muazzam bir iş çıkarırken, dövüş arzulanan çok şey bırakıyor. Yine de oyunun başka bir önemli unsuru var ve bu oyuncu seçimi. Aiden, kampanya boyunca, özellikle diyalog seçenekleri aracılığıyla, anında sonuçları olan önemli kararlar alır. Dying Light 2'nin seçenekleri, oyuncuların yel değirmenlerini ve su kulelerini ele geçirmesi veya elektrik istasyonlarını restore etmesi gibi dünya haritasını keşfederken de devreye giriyor.

Diğer birçok açık dünya oyunu gibi, Dying Light 2 de oyuncuların tamamlaması için kapsamlı bir aktivite listesi içeren devasa bir haritaya sahiptir ve ayrıca diğer açık dünya oyunları gibi, bu aktivitelerin çoğu bir alanı özgürleştirmek veya büyük bir yapıyı ölçeklendirmekten ibarettir. Dying Light 2'deki büküm, oyunculara bu aktiviteleri tamamladıktan sonra, kilidini açtıkları kaynakları iki gruptan birine adama seçeneğine sahip olmalarıdır: Barış Muhafızları veya Hayatta Kalanlar.

1644571959307.png

Bir hizipten diğerine yardım etmek, Dying Light 2'nin açık dünyasını değiştirecek . Örneğin, oyuncular Survivors'a bir yel değirmeni adamaya karar verirse, şehrin parkur yapmayı biraz daha kolaylaştıran yeni yapılarla güncellendiğini görecekler. Öte yandan, Barış Muhafızlarına yardım etmek, bölgede yeni savaş fırsatları yaratır.

Anlamlı seçimlere sahip olmayı vaat eden ancak topu düşürmeyi vaat eden ancak Dying Light 2'nin kredisine sahip oyunlar var, oyuncular genellikle oyunda aldıkları kararların ani ve bariz etkisini görecekler. Dying Light 2'nin sonu, oyunculara, onları özel bir sahnede göstermenin aksine, bu seçimlerin gerçekte ne yaptığını anlatıyor, bu biraz hayal kırıklığı yaratıyor, ancak aksi takdirde birçok oyuncu, oyunun oyuncu seçimini nasıl ele aldığından ve nasıl işlediğinden etkilenmiş olacak. hikayeyi etkiler. Ne yazık ki, oyunda manuel kaydetme yok, bu da oyuncuların Dying Light 2'deki seçimlerinin nasıl farklı şekilde oynanabileceğini görmek için ana görevin önemli bölümlerini tekrar oynamaları gerektiği anlamına geliyor.

Bu içeriğin tamamı, Dying Light 2'nin oyuncuların oyun ilerledikçe daha fazla erişim elde ettiği devasa açık dünyasına yayılmıştır . Oyuncuların açık dünyayı özgürce keşfedebilmeleri, iç alanlara girebilmeleri ve daha fazlasını yükleme ekranlarına takılmadan yapabilmeleri harika ve daha da etkileyici olan Dying Light 2 , yüksek kaliteli grafikler sunarken kare hızını koruyan, çoğunlukla cilalı bir deneyimdir. ve ayrıntılı ortamlar.

1644571931479.png

Dying Light 2'nin gecikmeleri ve ekstra geliştirme süresi işe yaramış gibi görünüyor , çünkü oyun neredeyse devasa bir açık dünya oyunundan beklenebilecek kadar çok hataya sahip değil. Bununla birlikte, Dying Light 2'nin sahip olduğu aksaklıklar , az ve çok uzak olsalar bile oldukça önemlidir. Oyunla geçirdiğimiz süre boyunca, Aiden'ın uyumasına ve geceden gündüze ilerlemesine izin vermediği bir aksaklıkla karşılaştık, bu da Dying Light 2'de gece daha ölümcül zombiler anlamına geldiğinden rahatsız ediciydi.bu da şehrin içinden geçmeyi zorlaştırıyor. Ödüller geceleri artar ve oyuncular aktif olarak bu deneyimin tadını çıkarmaya çalıştıklarında tehlikeli zombi paketlerinden kaçmak eğlencelidir, ancak bir aksaklık nedeniyle zorlandığında parlaklığını kaybeder.

Oyunda birkaç kez sesin tamamen kaybolduğu oldukça can sıkıcı bir hata daha meydana geldi. Bu, Dying Light 2'nin önemli hikaye anlarında oldu ve işleri daha da kötüleştirmek için altyazıları tamamen okunamayacak şekilde hızlandırıyor gibiydi. Dying Light 2 karakterlerinin zaten söyleyecek çok ilginç bir şeyleri yok, ama bu hikayeye girmeye çalışan herkes için çok sinir bozucu olurdu . Bunu düzelten tek şey oyunu tamamen sıfırlamaktı.

Bir aksaklığı gidermek için Dying Light 2'nin tamamen sıfırlanmasının gerekli olduğu başka durumlar da vardır . Düşmanlar bazen Aiden'dan tamamen ayrılıp boşluğa bakabilir veya bazen kendilerini nesnelerin içinde parıldamış olarak bulabilirler. Düşmanlar, oyuncuların yine de güvenli bir şekilde görmezden gelebileceği sokaklarda rastgele zombiler olduğunda bu çok önemli değil, ancak ikincisi, oyunun iğrenç son patron dövüşü sırasında gerçekleştiğinde gerçek bir acı olabilir.

1644571913975.png

Dying Light 2'nin aksaklıkları rahatsız edici, ancak oyunun sorunları söz konusu olduğunda gerçekten sadece buzdağının görünen kısmı. Oyunun en büyük sorunları, ana hikaye görevleri, sıkıcı diyaloglar ve ezici savaştır. Bununla birlikte, bu sorunları gözden kaçırabilenler, mükemmel bir parkur sistemi, eğlenceli yan görevler ve keşfedilmesi bir patlama olan devasa bir açık dünyaya sahip bir oyun bulacaklar. Dying Light 2'nin 4 oyunculu kooperatifini ekleyin ve bazı sorunların altında harika bir oyun olduğunu görmek çok açık.

Techland, görünüşe göre , Dying Light 2 DLC'yi yıllarca planlıyor ve bu, temel oyunun sahip olduğu sorunları çözmeyecek olsa da, belki de gelecekteki içerik, doğru olanı yapmaya odaklanacaktır. İlk Dying Light'ı beğenenler, muhtemelen devamın ciddi kusurlarını gözden kaçırabileceklerdir, ancak oyuncular yeni bir açık dünya oyunu için açlıktan ölmedikçe, Dying Light 2'yi atlamak daha iyidir.
 
Geri
Üst