Taşınabilir Checkra1n Uygulaması - Bootra1n ile Checkra1n yükleme (VoidLinux)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konular
9
Daha fazla  
  1. Ortalama 500mb'lık bir usb yeterli
  2. UEFI desteği olmayan en eski sistemlerde bile çalışması
  3. Sadece 500mb üstü bir usb ile çalıştırılıp jailbreak yapılması.
  4. Herhangi bir kurulum/ayar gerektirmemesi

Kod:
intel ve Amd destekliyor ( intel atom, celeron, amd, 32-64 bit pc'de destekli)

Kurmaya gerek kalmadan boot ekranında 3 adet komutla aynı işlemleri yapıyor olması.. Usb yanınızda olduğu sürece herhangi bir pc ile jb yapabilirsiniz..

İndirme Bağlantıları (Gereksinimler)
Kurulum
Öncelikle mutlaka İphone ayarlardan parolayı kapatınız..

1
-Linkte vermiş olduğumuz dosyaları indirip, rufus programı ile Bootra1n iso dosyasını usb'ye yazdıralım.
2-Bios ayarlarından boot seçeneğini usb olarak ayarlayalım (biosa girerken usb takılı olsun, bazı eski sistemlerde usb takılı değilse boot menüsünde usb seçeneğini göremeyebilirsiniz) ve bilgisayarımızı usb ile başlatalım.
3-Bilgisayarımız usb'den yükleme yaparken komut satırında username ve password kısmına gelecek.
  • User: anon
  • Password: voidlinux (i) yerine ı harfi olacak

ve ardından sudo checkra1n komutunu girince kurulum ekranı gelecek.

Gelen Görsel ekranda yapmanız gerekeni gösteriyor ve Jailbreak aracımız yüklenmiş oluyor.

Artık Checkra1n cihazımızdan açıp cydia install diyerek Jailbreak kullanmaya başlatabiliriz.

-Bu tanıtımın en güzel yanı başlıkta belirttiğim gibi tanışabilir bir checkra1n uygulamanız olması. Bu anlatııklarımi sırayla yaparsanız herhangi bir pc de sadece bi iki kodla jb yapabileceksiniz. Malum diğer konular hep ubuntu üzerinde ubuntuda pc de kalıyor usb gibi cebimde tanışıyamadığımızdan bu yöntem çok işinize yarıyacak

2020_02_14_18_26_IMG_3135.JPG

Şimdi gördünüz gibi 4 yüz küsür mb olduğundan rufustan yazdırınca fazla zamanızı almaz ve asıl önemli kısmı usb den yer kaplamadığından geri kalan kısmı kullanabilirsiniz. Şöyleki ben bu aracı usb(16gb) yazdırdıktan sonra flashıma girip içinde bi klasör açarak dosyalarımı oraya attım acaba hala boot menüsünde usb ile başlıyıp checkrain açabilecek miyim diye sorun çıkarmadı böylece flashımdan sadece 500 mb kayıp olmuş gibi oldu :)

2020_02_14_18_25_IMG_3133.JPG

Programı açtığımda tek yaptığım flashımı seçtim üsten ve altanda o indirdiğimiz iso yu seçip yazdır dedim.

2020_02_14_18_25_IMG_3134.JPG

Böyle bi ekran gelecek bunda üsteki seçili olsun

2020_02_14_18_29_IMG_3138.JPG

Arkadaşlar kısa süre sonra iso flasha yazılmış olacak. Yazdırdıktan sonra ben biosa girip boot menüsünde tüm usb leri üste alıp en alt kısımlara hdd yi aldım sadece. Tüm usb leri üste alma sebebim tam olarak hangisi olduğu bilmediğimden tüm usb leri üste aldım :)

2020_02_14_18_29_IMG_3139.JPG

Şimdi arkadaşlar yazdırdık boot menüsünden usb ile başlattık ve ekrana bu geldi. Buraya kadar umarım sorunsuz gelirsiniz. Üsteki ekranda en üstekine enterleyin.

2020_02_14_18_30_IMG_3140.JPG

Arkadaşlar siyah ekranda beyaz yazılar gelecek kısa bir süre sonra üsteki resimde gördüğünüz gibi void login yazıyor.

Sizden Kullanıcı adı istiyor.

Kullanıcı adı: anon
>enter

şifre: voidlinux
>enter

2020_02_14_18_30_IMG_3141.JPG

Eğer üsteki void loding yazısı gelirse demek ki şifreyi yanlış yazdınız bunun sebibi voidlinux yazarken i ye bastığınız için olabilir tr klavyesinde ı harfine basarak yani voıdlınux olarak yazarsanız şifre yanlış hatası almazsınız

2020_02_14_18_30_IMG_3142.JPG

Kullanıcı adı ve şifre yazdığından sonra alt kısımda bu üsteki yazı yazıyorsa o zaman kullanıcı adı ve şifre doğru demek ve sonraki adıma geçilebilir.
2020_02_14_18_31_IMG_3145.JPG

Kullanıcı adı ve şifre doğru yazdıktan sonra ekrana gelen sonraki komut kısmına " sudo checkra1n" yazarsanız üsteki resim gibi checkrain uygulmasını ekrana geldiğini göreceksiniz

2020_02_14_18_31_IMG_3147.JPG

İşte bu ekrana umarım sorunsuz gelirsiniz. Unutmayınız ki burada maus çalışmıyor sağ sol alt üst basmanız gereken butonlara klavyedeki oklarla yapacaksınız

Unutmamız gereken bir diğer nokta şu. Bu erkan geldiğinde cihazı bağlayın. Cihazı algıladığında start butonu aktif olacak start layarak ilerleyin ama bunu sadece cihaza ilk jb yapanlar için söylüyorum. Cihaz daha önce jailbreak olmuş ise Options a giriniz ve

20200214_183308.jpg

Verbose Boot Tikini açın back diyerek öyle start diyin. Bundan sonra checkrain ile jailbreak olmuş cihazları her defasında jailbreak yaparken bu tiki açacağız. Neden açtığımızı tam bilmiyorum. Bende ios 13.3.1 iPhone x var. Bu verbose boot tikini açmadan start diyerek jailbreak yaparsam checkrain elma logosunda kalıyor cihazım. Eğer verbose boot açık olduğu halde ((Verbose mode açık start diyerek jailbreak yaparsanız ekranda sadece checkrain elma logosu değilde daha fazla ekranda dolaşan yazılar göreceksiniz)) cihaz açılmıyor yazılarda kalıyor ise daha önce kurduğunuz tweakler yüzünden hata verdiğinden başlamıyordur. Ozamanda safe mode tikini açıp jailbreak yapın tweaksiz başladığından cydia girip hatalı tweaki kaldırısınız. Her şeye rağmen cihaz boot ekranında kalıyorsa itunes den temiz kurulum yapın veya cihazda desteklemiyor olabilir bu araçta henüz diğer cihazları deneme şansım olmadı.

20200214_183414.jpg

Bir diğer vereceğim püf nokta bu üsteki resim. Bazı arkadaşlar bu ekranda yazan sıralamyı yapıp dfu moduna giriyor ve start diyor. Öyle hata alanlar oluyor ondan yapmanız gereken bu ekranda start der demez 1,2,3 sıralamayı pc ekranından takip etmek. Start dedikten hemen sonra elinizde tuttuğunuz cihazı dediği işlemleri uygulayın dfu moduna geçecektik. Geri kalanı ona ait. Maalesef buraya kadar gelip bundan sonra checkrain logusnda takılan çok oluyor. Sizden ricam yapabilen ve yapamayan kişiler cihazları ile birlikte yazsın yoruma

.20200214_183641.jpg

Üsteki resimde göstermek istediğim error code yazsa bile cihazıma checkrain uygulaması geldi. Ondan dolayı cihaz açıldıktan sonra error hatasına takılmayın ekrana bakın uygulama gelip gelmediğini bizimle paylaşın :)

Her şeyi sorunsuz yapanların belki tek derdi şifre neden voidlinux olacağıdır :D Onu öğrenmek isteyen yorumda dile getirsin

Not: Usb 3.0 olupta 2.0 lık girişe takabilirsiniz herhangi bir sorun olmuyor

Ekli dosyalar

• 2020_02_14_18_27_IMG_3137.JPG
    2020_02_14_18_27_IMG_3137.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 71
  • 2020_02_14_18_30_IMG_3144.JPG
    2020_02_14_18_30_IMG_3144.JPG
    1.7 MB · Görüntüleme: 67
Moderatör tarafında düzenlendi:
bu boot iso uefi desteği varmı acaba ? jb için biostan hep legacy'emi çekmek gerekiyor
olması lazım eğer pc görmüyorsa bu altaki deive boot enable yap f10 yap yes diyerek tekrar dene. Yine görmezse boot menüsünde usb leri üste almamışsındır.

Bundan başka yeni ve eski pc lerin hepsinde görüyor usb yi ve çalışıyor
9E915F94-A019-4031-88C4-906CB1DBA186.jpeg

23C92893-FA3B-4FC9-857C-1DEB820F3893.jpeg

6s çalıştı arkadaşlar ben Etcher ile USB ye yazdırdım bios ayarlarından USB tanımlarım sonra
Anon
Şifre: voıdlınux
sudo checkra1n

yaptım geldi arkadaşlar 👍

6s Plus kendi cihazım arkadaşlar başarıyla oldu

[CheckRa1n Linux] BootRa1n Windows kullanıcısı için yüklemeden CheckRa1n USB'yi çalıştırın
herhangi bir bilgisayarda checkra1n önyükleme yapmak için yeterli Linux.

İhtiyacın olacak:

• Bir USB flash sürücü (en az 512 MB veya daha büyük)
  • 64 bit AMD veya Intel PC
Ek yazılım veya işletim sistemi yüklemenize gerek yoktur.

|| ||

Bootra1n dosyasını herhangi bir dizine açın, bir ISO dosyası içermelidir.

BootRa1n'i USB'ye yazma
Etcher'ı indirin, ISO dosyasını seçin, USB sürücünüze flaş yapın.

indir.. ve açıp setup edip .. çıkardıgınız İSO SEÇİP İşlemi bşlatın..

Yeniden başlatın ve CheckRa1n'yi çalıştırın
Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS'unuzun önyükleme menüsüne girin.

• Flash sürücüyü seçin ve oturum açma istemine önyükleme yapmalıdır.
  • Olarak giriş anon şifresi ile, voıdlınux i olmayacak
  • At $ komutunda, sudo checkra1n

8211
8212

8213

8210

Ekli dosyalar

• 1581783033233.png
    1581783033233.png
    3.8 KB · Görüntüleme: 40
Moderatör tarafında düzenlendi:
6s Plus kendi cihazım arkadaşlar başarıyla oldu

[CheckRa1n Linux] BootRa1n Windows kullanıcısı için yüklemeden CheckRa1n USB'yi çalıştırın
herhangi bir bilgisayarda checkra1n önyükleme yapmak için yeterli Linux.

İhtiyacın olacak:

• Bir USB flash sürücü (en az 512 MB veya daha büyük)
  • 64 bit AMD veya Intel PC
Ek yazılım veya işletim sistemi yüklemenize gerek yoktur.

|| ||

Bootra1n dosyasını herhangi bir dizine açın, bir ISO dosyası içermelidir.

BootRa1n'i USB'ye yazma
Etcher'ı indirin, ISO dosyasını seçin, USB sürücünüze flaş yapın.

indir.. ve açıp setup edip .. çıkardıgınız İSO SEÇİP İşlemi bşlatın..

Yeniden başlatın ve CheckRa1n'yi çalıştırın
Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS'unuzun önyükleme menüsüne girin.

• Flash sürücüyü seçin ve oturum açma istemine önyükleme yapmalıdır.
  • Olarak giriş anon şifresi ile, voıdlınux i olmayacak
  • At $ komutunda, sudo checkra1n

Ekli dosyayı görüntüle 8211
Ekli dosyayı görüntüle 8212

Ekli dosyayı görüntüle 8213

Ekli dosyayı görüntüle 8210

eline sağlık hocam..

Hata alırsanız belirtiniz lütfen
arkadaşım emeğin için çok teşekkür ederim. sorunsuz bir şekilde şuan jailbreak yaptım.telefonun daha önce jailbreakliydi dediğin yöntemi denemek için telefonu kapatıp açtım ve jailbreak devre dışı kaldı. sıralamayı takip ettim option bölümüne girmeden jailbreak yaptım 1-2 dakika içinde tek seferde sorunsuz bir şekilde oldu. telefonun 6s plus 13.1.3. ve artık gün içinde kapandı korkusu olmadan cebimde gezdirebileceğim :))

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri